Вашингтон, окръг Колумбия – Съединените щати наложиха първите санкции, свързани с конфликта в Судан, предупреждавайки, че ще „потърсят отговорност“ на всички, които подкопават мира в североизточната африканска страна.
Санкциите от четвъртък бяха насочени към две фирми, свързани със суданските въоръжени сили (SAF), и две други, свързани с паравоенните сили за бърза поддръжка (RSF).
Белият дом също каза, че налага визови ограничения „срещу актьори, които поддържат насилието“, но не ги идентифицира.
„Въпреки споразумението за прекратяване на огъня, безсмисленото насилие продължава в цялата страна – възпрепятствайки доставката на хуманитарна помощ и наранявайки онези, които се нуждаят най-много от нея“, каза в изявление съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан.
„Обхватът и мащабът на кръвопролитията в Хартум и Дарфур по-специално са ужасяващи.“
RSF и суданската армия - водени от двама съперничещи генерали - са вкарани в битка за контрол върху държавата и нейните ресурси от средата на април. Насилието уби стотици и разсели повече от 1,3 милиона души.
Санкциите на САЩ са насочени срещу компании, контролирани от шефа на RSF Мохамед Хамдан „Хемедти“ Дагало, които са базирани в Обединените арабски емирства и суданската столица Хартум, както и две отбранителни фирми, свързани със SAF, ръководени от генерал Абдел Фатах Ал-Бурхан.
„Чрез санкциите ние прекъсваме ключови финансови потоци както към Силите за бърза подкрепа, така и към суданските въоръжени сили, лишавайки ги от ресурси, необходими за плащане на войници, превъоръжаване, снабдяване и водене на война в Судан“, каза министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън в декларация.
„Съединените щати застават на страната на цивилните срещу онези, които увековечават насилието срещу народа на Судан.“
Американски служители по-рано заплашиха със санкции срещу воюващите страни в Судан, ако конфликтът продължи.
Вашингтон и Рияд помогнаха за постигането на няколко споразумения за прекратяване на огъня през последните седмици, но жителите продължават да съобщават за битки въпреки споразуменията.
По-рано тази седмица страните се споразумяха да удължат нестабилното примирие, което трябваше да изтече в началото на следващата седмица, като го удължиха с пет дни, за да позволят доставката на хуманитарна помощ.
Но преговорите между воюващите страни в саудитския пристанищен град Джеда бяха прекратени в сряда, след като представители на армията се оттеглиха от преговорите, обвинявайки RSF в нарушаване на споразуменията за прекратяване на огъня.
„Неуспехът на суданските въоръжени сили и силите за бърза подкрепа да спазват прекратяването на огъня само допълнително задълбочава нашата загриженост, че народът на Судан отново ще се изправи пред продължителен конфликт и широко разпространено страдание в ръцете на силите за сигурност“, каза Съливан в четвъртък , като обеща, че САЩ ще направят всичко възможно, за да предотвратят този резултат.
Правозащитни групи предупредиха за хуманитарна катастрофа, ако конфликтът продължи.
САЩ казват, че основната им цел в Судан е да намалят насилието, преди да започнат да работят за окончателно прекратяване на боевете и връщане към цивилно управление в страната.
След години на вражда отношенията между Хартум и Вашингтон се затопляха, откакто суданската армия отстрани от власт дългогодишния президент Омар Ал Башир през 2019 г. след месеци на антиправителствени протести.
Двете страни възстановиха дипломатическите си връзки в средата на 2020 г., а през следващите месеци Судан също се съгласи да нормализира отношенията с Израел и беше изваден от списъка на САЩ с „държави спонсори на тероризма“.
През октомври 2021 г. суданската армия организира преврат срещу цивилното правителство на министър-председателя Абдала Хамдок, което доведе до оставката му в началото на 2022 г.
Бурхан, ръководителят на доминирания от военните Суверенен съвет, на практика управлява страната след напускането на Хамдок. Хемедти беше негов заместник, но беше отстранен от тази позиция миналия месец на фона на боевете.
Преди избухването на насилието през април, лидерите на Судан трябваше да подпишат споразумение за връщане на страната към нейния демократичен преход, но споразумението беше отложено поради нерешени разногласия.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед