Отидете към основна версия

1 166 24

Глобално затопляне! 61 600 европейци са загинали от жегата само през 2022 година

  • жега-
  • климат-
  • глобално затопляне

Екстремните горещини могат да причинят топлинен удар или да влошат сърдечносъдови и дихателни заболявания, особено сред възрастните хора

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Изследователи от европейски здравни институти са изчислили, че над 61 600 души са загинали от жегата в 35 европейски страни от края на май до началото на септември 2022 г. - през най-горещото лято, регистрирано в Европа, предава "Ройтерс".

Според публикуваното в списание Nature Medicine изследване, цитирано от "Ройтерс", средиземноморските страни - Гърция, Италия, Португалия и Испания - са имали най-висок процент на смъртност спрямо населението си.

Професор Джоан Балестър от Барселонския институт за глобално здраве, съавтор на изследването, посочва, че "Средиземноморието е засегнато от опустиняване, а горещите вълни се засилват през лятото поради тези по-сухи условия".

През последното лято горещите вълни са съпътствани от интензивни горски пожари и суша в Европа. През юли Португалия регистрира температура от 47 градуса по Целзий, близо до най-високата температура в страната, отчетена през 2003 г. - 47,3 градуса.

Италия, Испания и Германия са държавите с най-висок брой загинали от жегата - съответно 18 010, 11 324 и 8 173 смъртни случая.

Топлинните вълни стават по-чести и по-интензивни поради изменението на климата. Екстремните горещини могат да причинят топлинен удар или да влошат сърдечносъдови и дихателни заболявания, особено сред възрастните хора.

Изследователите използват епидемиологични модели, за да анализират пряката връзка между смъртните случаи и горещината. Процентът на свръхсмъртност през миналото лято в европейските страни е необичайно висок.

След горещите вълни в Европа през 2003 г., някои държави като Франция въведоха национални планове за борба с високите температури. В тези планове са включени системи за ранно предупреждение и повече зелени зони в градовете за охлаждане.

Въпреки това изследователите предупреждават, че високият брой на смъртните случаи през миналата година показва неефективността на тези стратегии и призовават за засилване на усилията.

Германското министерство на здравеопазването стартира кампания, насочена към местните власти, за изготвяне на планове за действие при високи температури, като защита на бездомните и предоставяне на питейна вода на обществени места.

"Броят на смъртните случаи се увеличава всяка година... Можем да ги спасим сравнително лесно, ако имаме план", коментира германският здравен министър Карл Лаутербах.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.

Свързани новини