Сблъсъци между враждуващи милиции в столицата на Либия убиха над 27 души във вторник, съобщиха медицинските власти, цитирани от "Асошиейтед Прес".
Боевете са най-интензивните, които Триполи е виждал през изминалата година. В допълнение към 27-те смъртни случая, над 100 души са били ранени в боевете, съобщи рано в сряда Либийският център за спешна медицина и подкрепа.
По-късно говорител на либийския център за спешна медицинска помощ съобщи че "Броят на загиналите при сблъсъци в Триполи нарасна до 55, като 146 са ранени".
Сблъсъците избухнаха късно в понеделник между милиционери от 444 бригада и Специалните сили за възпиране, съобщиха местни медии. Напрежението избухна, след като Махмуд Хамза, старши командир на 444 бригада, беше задържан от съперничещата група на летище в Триполи по-рано през деня, се казва в докладите.
Не е ясно колко от загиналите са милиционери или цивилни. Червеният полумесец не отговори веднага на искане за коментар.
По време на сраженията във вторник Министерството на здравеопазването призова враждуващите страни да позволят на линейки и спешни екипи да влязат в засегнатите райони, предимно в южната част на града, и кръвта да бъде изпратена до близките болници.
В изявление от вторник мисията на ООН в Либия заяви, че следи със загриженост "инцидентите и събитията в областта на сигурността" и призова за незабавно прекратяване на продължаващите сблъсъци.
И двете съперничещи си либийски администрации също осъдиха боевете в отделни изявления във вторник. Камарата на представителите, която се намира в източния град Бенгази, обвини своя съперник, базираното в Триполи правителство, за насилието.
Посолствата на САЩ и Великобритания в Либия излязоха с изявления, изразяващи загриженост относно насилието. Съединените щати призоваха за "незабавна деескалация, за да се запазят последните успехи на Либия към стабилност и избори", казаха от американското посолство.
Богатата на петрол страна е разделена от 2014 г. насам между съперничещи си администрации на изток и запад, всяка подкрепяна от набор от добре въоръжени милиции и различни чужди правителства. Северноафриканската нация е в състояние на смут, откакто през 2011 г. подкрепено от НАТО въстание свали и по-късно уби дългогодишния диктатор Муамар Кадафи.