Съдът в Бангладеш определи смъртни присъди за поне 152-ма военни, замесени в кървавия бунт на пограничната охрана на страната през 2009 г., съобщи Би Би Си.
Още над 150 други, основно погранични служители, получиха доживотни присъди. Други
23-ма цивилни бяха обвинени в конспирация. В съдебната зала бяха събрани над 800 военни, повечето от които - вече осъдени от военен трибунал.
През 2009 г. в столицата Дака избухва масов бунт на пограничните сили за по-високи заплати и социални добавки. Той прераства в истински 30-часов метеж, оставил след себе си 74 трупа, 57 от които на офицери.
Бунтът започва от квартирата на граничното поделение в Дака. Офицерите, които са на мястото на събитието по това време, биват убити, а телата им - изхвърлени в канализацията. Метежът се разпространява из редица други военни казарми в страната преди да бъде потушен, а 6000 военни са вкарани в затвора.
Повечето от изправилите се пред гражданския съд в Дака бяха обвинени в убийства, изтезания, заговор и др. Прочитането на присъдите на всички обвиняеми отне часове на съдията. Той изрази възмущението си от жестокостта на извършените убийства, но в същото време изрази убеждението си, че на военните наистина трябва да се осигурят по-добри условия за тяхната служба, с което да бъде туширано набралото се сред тях недоволство.
Процесът срещу разбунтувалите се военни е един от най-големите в историята на Бангладеш. Местните власти обаче търпят критика от правозащитните организации заради смъртта на 50 от задържаните в затвора.
Осъдените имат право да обжалват присъдите си, което най-вероятно ще отнеме месеци поради огромния им брой.