ЕС може да продължи да се разширява без промяна в договорите на Общността, смята Урсула фон дер Лайен. Конкретно тя посочи Украйна, Молдова, Грузия и страните от Западните Балкани. А България и Румъния ги вижда в Шенген.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнесе годишната си реч за състоянието на съюза. В нея тя беше категорична, че България и Румъния трябва да станат част от Шенген - "без повече отлагане”.
Един от лайтмотивите на речта ѝ беше разширяването на Европейския съюз, включително с Украйна.
Разширяването на ЕС като историческа стъпка
"Подкрепата ни за Украйна ще продължи”, категорично заяви председателката на Европейската комисия. Фон дер Лайен обяви, че ЕК възнамерява да продължи да предлага закрила на украинските бежанци. В началото на руската агресивна война срещу Украйна ЕС задейства т.нар. директива за временна закрила. Така беше предложена закрила на повече от 4 милиона украинци, които избягаха в Европа.
Урсула фон дер Лайен заяви още, че Украйна е постигнала "голям напредък" в стремежа си за членство в ЕС, но пълноправното членство е дълъг процес и на Киев все още му предстои усилена работа. "Бъдещето на Украйна е в нашия Съюз", категорична беше председателката на ЕК.
По думите ѝ не само Украйна трябва да стане част от Европейския съюз, но също Молдова и страните от Западните Балкани. Фон дер Лайен спомена и Грузия, споделяйки, че знае колко "важно е за голяма част от грузинците да имат европейско бъдеще”.
Всъщност фон дер Лайен каза, че Европейският съюз може да продължи разширяването си дори без промяна в договорите на ЕС - ръководните документи, които са правната основа на ЕС. "Не можем - и не бива - да чакаме промяна в Договора, за да продължим с разширяването", каза тя.
Срещу изкуствено занижените цени на китайските електромобили
Фон дер Лайен обяви, че ще започне разследване на субсидиите за китайски електромобили, като по този начин откликна на призивите на Франция да се противодейства на нарастващия внос.
Това решение е следствие от месеци на натиск от страна на Париж и неговите представители в промишлеността. "Световните пазари сега са наводнени от по-евтини китайски електромобили. А цената им се поддържа изкуствено ниска чрез огромни държавни субсидии. Това изкривява нашия пазар", заяви фон дер Лайен в годишната си реч за състоянието на Европейския съюз.
Подобно разследване би могло да отвори пътя на Европа да наложи допълнителни акцизи върху китайските превозни средства, за които смята, че се продават несправедливо евтино, за да смажат европейските конкуренти. В по-общ план то бележи още една стъпка в прехода на Европа от най-големия блок за свободна търговия в света към изграждане на търговска защита в ерата на деглобализация, пише европейското издание "Политико”.
Подкрепа за възобновяемите енергийни източници
Европейският съюз ще предложи пакет от мерки в подкрепа на вятърната енергетика в Европа, тъй като компаниите за възобновяема енергия се борят с предизвикателства, сред които е инфлацията, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
През последните месеци усилията на Европа за ограничаване на изменението на климата бяха подложени на политически натиск, включително от собствената политическа група на фон дер Лайен. Европейската народна партия (ЕНП) се опита да блокира нов закон на ЕС за възстановяване на природата с аргумента, че той ще навреди на земеделските производители.
Урсула фон дер Лайен заяви в сряда, че ЕС се стреми към "честен и справедлив преход" към въглеродно неутрално бъдеще, като балансира борбата с климатичните промени с проблемите на бизнеса и земеделските производители. Председателката на ЕК е "убедена, че селското стопанство и опазването на природата могат да вървят ръка за ръка - имаме нужда и от двете”.
"От вятъра до стоманата, от батериите до електрическите автомобили нашата амбиция е кристално ясна. Бъдещето на нашите чисти технологии трябва да бъде създадено в Европа", категорична е фон дер Лайен.