"Не отваряйте вратите, опасно е. Навън има разярена тълпа." С тези думи капитанът на руски самолет обръща към пътниците, след като машината е кацнала на летището в Махачкала. До нея се намира друг самолет, който току-що е пристигнал от Израел.
Събитията, които се разиграват навън, са плашещи: десетки гневни мъже тичат с викове по пистата между самолетите. Изглеждат много агресивни и напълно безконтролни. Един от тях успява да се покатери върху крилото на машината от Тел Авив, други се опитват да проникнат в самолета през заключените врати. Говори се, че гневната тълпа е търсела евреи или хора с израелски паспорт.
Преди това няколко хиляди мъже щурмуваха летището на Махачкала - на път към пистата чупеха прозорци, разбиваха врати и викаха "Аллах е велик!". Кадрите с насилието обиколиха социалните мрежи, а властите, очевидно изненадани и напълно неподготвени за такъв инцидент, успяха да овладеят положението чак няколко часа по-късно. Задържани са 60 души, 20 са ранените, двама от които тежко. Масовата проява на антисемитизъм шокира света, а държавното следствие на Дагестан започна разследване.
Призив за протести в социалните медии
Олег Орлов от правозащитната организация "Мемориал" признава пред ДВ, че от почти месец в Кавказ се засилват антисемитските настроения - от началото на актуалния конфликт между Израел и Хамас. Въпреки това никой не е очаквал омразата да достигне такива мащаби, включително управляващите в дагестанската столица Махачкала. Орлов смята, че голяма роля играят провокативни публикации в Телеграм, включително призиви за щурмуване на летището. Особено това важи за канала "Утрото на Дагестан".
Макар оттам да твърдят, че не са антисемити, каналът е пълен с антисемитски съдържания и други провокационни материали. Чудно е как въобще съществува той, като знаем колко строго в Русия биват контролирани медиите и колко бързо и лесно те могат да бъдат блокирани при нужда, казва Орлов. Той смята, че тайните служби не са искали да се стига до такива изстъпления - просто ситуацията вероятно е излязла извън контрол.
Това говори за слабост на руската държава, резюмира експертът от "Мемориал". Русия става все по-тоталитарна, но същевременно държавата изглежда слаба - властите бяха изненадани точно както и по време на метежа на Пригожин през юни.
Шефът на Кремъл Путин пък реши да използва вълненията в Дагестан за отправянето на упреци към Запада. Събитията в Махачкала били вдъхновени не на последно място от "западните тайни служби", заяви той. Доказателства за някакво чуждо участие в събитията обаче не бяха представени. САЩ отхвърлиха упреците.
Чувство на безпомощност
Според Саида Сирашудинова от дагестанския изследователски център "Кавказ. Свят. Развитие" протестът, съпроводен с толкова голяма агресия, може да се обясни с цялостната ситуация в автономната република Дагестан. Пред ДВ тя говори за "натрупаното чувство на безпомощност", което се дължи на лични и социални проблеми, както и на общата безперспективност. "Естествено положението на палестинците, което не се подобрява, влияе на хората", посочва тя.
Въпреки това Сирашудинова смята, че отговорни за изблика на насилие са най-вече социалните медии, отправили апел към мюсюлманските жители на Дагестан и призовали към протести. Те определено са повлияли на част от населението: "Тази агресия е опасна, изключително опасна. Тя е направлявана от радикални мюсюлмани, които сравнително отскоро живеят в Дагестан", уточнява тя.
В този контекст бе важно, че религиозното ръководство на републиката зае официална позиция против протестите. Но все повече хора са готови да упражняват насилие, уверява Сирашудинова: "Този изблик на негативна енергия стана възможен, тъй като няма вентил за гнева на хората", казва тя.
Сирашудинова отбелязва и друг факт: през последните пет до седем години антисемитските настроения умишлено се подклаждат отвън. Евреите все по-често са сочени за виновни - така смятат по-нискообразованите хора в републиката: "В Дагестан имаме проблем с образованието. Той се проявява и в последния конфликт", посочва наблюдателката.
Опасения за увеличаване на вълненията няма
Денис Волков от руския независим институт за изследване на общественото мнение център "Левада" не смята, че агресията спрямо евреите в Дагестан може да обхване и други региони на Русия. "Протестният потенциал в момента не е голям, макар тук и там да се виждат малки протести", казва той. Волков се позовава на актуалните допитвания, съгласно които две трети от руското население изобщо не се интересува от конфликта в Близкия изток. "Хората в Русия са много по-заети със собствените си проблеми", уверява той.
Автор: Юрий Решето