Армения и Азербайджан успяха да постигнат съгласие по основните принципи на мирното споразумение. Това заяви арменският премиер Никол Пашинян, цитиран от ТАСС, на церемонията по откриването на есенната сесия на Парламентарната асамблея на ОССЕ в Ереван.
"Имаме добри и лоши новини за арменско-азербайджанския мирен процес. Добре е, че основните принципи на мира бяха договорени с Азербайджан. Това се случи с посредничеството на ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел в резултат на моя срещи с президента на Азербайджан Илхам Алиев в Брюксел“, каза той, цитирана от РИА.
Според Пашинян "първият принцип е, че Армения и Азербайджан взаимно признават териториалната цялост при разбирането, че територията на Армения е 29,8 хиляди квадратни километра, територията на Азербайджан е 86,6 хиляди квадратни километра. км".
"Вторият принцип е следният: политическата основа за делимитацията на границата между Армения и Азербайджан е Декларацията от Алма-Ата от 1991 г. На тази основа има определено споразумение между Армения и Азербайджан от 1990 г., при което за делимитация на границата трябва да се използват картите на Генералния щаб на въоръжените сили на бившия СССР от 1974 г.", добави той.
Пашинян отбеляза също, че третият принцип на мира с Азербайджан е, че регионалните комуникации трябва да бъдат възобновени въз основа на принципите на суверенитет, юрисдикция, реципрочност и равенство на страните.
Той отбеляза, че "най-важната лоша новина е, че все още говорим на различни дипломатически езици и много често не се разбираме.
Има обективни причини за това: дългогодишен конфликт, хиляди жертви, десетки затворници, атмосфера на омраза, царяща от десетилетия и съществуващите подозрения, че зад конструктивни изказвания се крият лоши намерения. Още повече, че това, което казвам, важи в по-голяма или по-малка степен както за Армения, така и за Азербайджан."