Отидете към основна версия

4 048 23

"Работим ден и нощ": Турция изнася оръжия в 170 страни

  • байрактар-
  • турция-
  • оръжия-
  • производство-
  • дронове-
  • армия-
  • износ-
  • самолети

Турската оръжейна индустрия изживява истински бум

Снимка: БГНЕС/ EPA

Истанбулският офис на турската фирма "Байкар" напомня на университетски кампус: млади хора, модерни сгради, приветливи работни пространства зад стъклени стени, служители, които в почивката си играят тенис на маса, разказва германската обществена медия АРД в свой репортаж.

Средната възраст на служителите, които са общо 4000, е 29 години, а в действителност обстановката съвсем не е толкова небрежна, колкото изглежда на пръв поглед - забранено е да се правят всякакви записи и интервюта. Дронът в двора е ясен сигнал за всички, които още не са разбрали - "Байкар" е една от водещите оръжейни компании в Турция. В модерен рекламен клип "Байкар" представя своя най-хитов модел - дроновете "Байрактар", които Украйна използва в отбраната си срещу Русия.

Турция изнася оръжия и боеприпаси в 170 държави

В офиса на оръжейната компания TAI в Анкара екипът на АРД е приет с широко отворени обятия. Изпълнителният директор Темел Котил казва пред германските журналисти, че е изключително доволен от младите хора, които работят за него. "Моят екип работи ден и нощ", разказва той и добавя: "За да им се отблагодаря и да ги мотивирам, им нося баклава, когато работят извънредно".

Около 15 хиляди души работят тук, половината от тях са инженери. Те произвеждат хеликоптери, самолети и дронове за военни цели. Фирмата TAI привлича млади таланти директно от университетите, с които си сътрудничи. Няма друг начин да се отговори на голямото търсене на кадри, казва директорът на компанията.

Младите инженери изкарват добри пари в оръжейните компании, но нито TAI, нито "Байкар" посочват точна сума. За мнозина мотивацията да работят в тази сфера обаче е друга, обяснява Темел Котил. Млад служител му разказал веднъж, че го прави за внуците си. "Той е млад, все още няма внуци, вероятно дори не е женен. Но разчита, че един ден проектите в областта на отбраната ще са от полза за него и близките му. Младите хора са добре запознати със случващото се по света. А след 50 години този свят вероятно няма да бъде по-сигурен от днешния."

"Трябва да си силен, за да стоиш настрана от войната"

Според информация от бранша Турция изнася оръжия и боеприпаси в 170 държави, сред които страни като Германия, Саудитска Арабия, Катар. Йозгюр Гюлерюз, директор на отбранителната компания STM в Анкара, не разкрива дали например Ливан и други кризисни региони в Близкия изток получават турско въоръжение. "Ние доставяме нашите системи на нашите клиенти. През 2018 година например въведохме дрона "Каргу" в турските въоръжени сили. Оттогава го изнасяме в десет държави по света. Но не знам дали те го използват в момента."

Министерството на индустрията и технологиите също не разкрива информация относно критериите за износ. Заместник-министърът Ахмед Йозгатлигил формулира основната цел така - възможно най-много първокласни турски оръжия да се експортират във възможно най-много страни. Той не смята, че това би могло да представлява заплаха за сигурността на страната. "Искаме да помагаме на нашите съюзници. Отбранителните технологии трябва да се използват за мирни цели. Трябва да си силен, за да стоиш настрана от войната", казва той.

Междувременно край офиса на оръжейната компания "Байкар" в Истанбул се изгражда училище - компанията иска да има контакт с най-младите таланти. 12-годишни посещават "Байкар", за да се запознаят с научните проекти, разказва говорителят на компанията. В залата с тенис масите има и рафтове с книги. В почти всички от тях се разказва за Османската империя...

Автор: Карин Зенц (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: