По първоначална информация на руското министерство на отбраната сваленият в Белгородска област военен самолет Ил-76 е превозвал 65 пленени украински войници. На борда са били и още 6 души екипаж и трима, които са съпровождали военнопленниците, информират от Москва. Оцелели при катастрофата няма.
От Кремъл заявиха, че украинските войници е трябвало да бъдат разменени за руски военнопленници в Украйна. Освен това, според руската информационна агенция "РИА Новости", ръководителят на комисията по отбрана към руската Държавна дума Андрей Картапалов е заявил, че се допуска, че разбилият се Ил-76 е бил следван от друг самолет с 80 затворници на борда, който "е имал време да обърне".
Какво се случи: версията на Москва
Според руското министерство на отбраната самолетът е бил свален от Украйна, за да "обвинят Русия, че е убила украинските военни". Проправителствените руски медии и блогъри започнаха активно да лансират тази версия. Главният редактор на руския държавен телевизионен канал Russia Today Маргарита Симонян дори публикува списък на украинските военнопленници, за които се твърди, че са били на борда на самолета. Впоследствие от проекта "Wartears", който събира данни за военнопленниците, откриха в публикувания от Симонян списък името на военен, който вече е бил върнат по-рано.
"Все още не е напълно изяснено какво се е случило, едва вчера следователите започнаха да изследват останките на самолета", коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. В същото време той нарече катастрофата "чудовищен акт" и се затрудни да каже как тя ще се отрази на размяната на военнопленници между Русия и Украйна. В сряда обаче бившият руски президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев нарече ситуацията с инцидента с Ил-76 "резултат от вътрешнополитическа борба" на елитите в Украйна. А Картаполов заяви, че в размяната на пленници между Русия и Украйна "изглежда ще има пауза".
Каква е версията на Киев?
Според украинските медии руският самолет е превозвал ракети за ракетните системи С-300, с които руските войски напоследък активно обстрелват Харковска област от района на Белгород. Първоначално украинският сайт "Украинская правда" цитира източник от въоръжените сили, според когото унищожаването на самолета е дело на украинските части, но по-късно съобщи, че друг източник не потвърждава тази информация. Украинските власти дълго време не коментираха самолетната катастрофа. По-късно омбудсманът Дмитро Лубинец и координационният щаб по размяна на военнопленници съобщиха в Телеграм, че се проверява руската информация за военнопленници на борда на самолета. "Отбелязваме, че врагът активно провежда информационни спецоперации, насочени срещу Украйна, които имат за цел да дестабилизират украинското общество", заявиха от щаба.
Какво казват от украинската армия?
Впоследствие Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Министерството на отбраната на Украйна заяви, че на 24 януари наистина е била планирана размяна на пленници, но тя не се е състояла. "Според руската страна това се е случило в резултат на свалянето на руския самолет, за който се твърди, че е превозвал наши затворници. Понастоящем Украйна не разполага с надеждна и изчерпателна информация относно това колко души и кой точно е бил на борда на самолета."
В изявлението се посочва и това: че руснаците не са информирали украинската страна за необходимостта от осигуряване на безопасността на въздушното пространство в участъка около град Белгород в определен период от време, както са правили многократно в миналото, нито пък са информирали за транспорта, маршрутите и начина, по който ще бъдат върнати пленниците. Според Киев това може да означава, че Русия е предприела умишлени действия с цел да застраши живота и безопасността на пленниците, а това застрашава целия процес на обмен.
От украинската армия публикуваха и изявление, че предприемат всички възможни мерки за спиране на руските удари срещу Харковска област. За сваления самолет не се споменава нищо, но в изявлението се казва, че се "следят в детайли точките на изстрелване на ракети и логистиката на тяхната доставка, особено при използването на военнотранспортни самолети".
Каква е версията на разследващите журналисти?
В същото време редица медии разпространяват напълно различна версия за инцидента. Редица разследващи издания от Русия и Украйна съобщиха, че руският самолет е летял в обратна посока - от границата с Украйна, а не към нея. Те стигат до това заключение, след като анализират кадрите от катастрофата на самолета, които бяха разпространени в интернет.
В същото време проправителствените руски медии се позовават на показанията на многобройни свидетели на катастрофата на Ил-76 в село Яблоново, които твърдят, че са видели горящия самолет да променя курса си и да се отдалечава от селото, след което се разбива в полето. Според разследващия колектив Pandora's Box самолетът Ил-76 е летял през Египет, Саудитска Арабия, Червено море и Иран, преди да се озове в Белгородска област. Той изчезва от радарите близо до Сирия, преди да се появи отново в Белгород, твърдят журналистите. "По всичко личи, че той е пренасял оръжия от Близкия изток. Засега няма индикации, че на борда може да е имало пленници", казват украинските разследващи журналисти.
"Руснаците си играят с живота на украинските пленници"
Късно вечерта на 24 януари украинският президент Володимир Зеленски заяви в традиционното си видеообръщение, че Украйна ще настоява за международно разследване на обстоятелствата около катастрофата на руския военнотранспортен самолет в Белгородска област. Според Зеленски "е необходимо да се установят всички ясни факти. Доколкото е възможно, като се има предвид, че свалянето на самолета е станало на руска територия - извън нашия контрол". "Очевидно е, че руснаците си играят с живота на украинските затворници, с чувствата на роднините и с емоциите на нашето общество", заяви Зеленски, без да назовава версии за това по каква причина може да е паднал руският самолет.
Автори: Лилия Ржеутская | Генадий Темелков