Отидете към основна версия

3 777 11

Новата свобода на Великобритания: какво донесе Брекзит?

  • брекзит-
  • великобритания-
  • свобода-
  • лондон-
  • британци-
  • ес-
  • икономика-
  • икономисти

Великобритания искаше да се отърве от оковите на ЕС и много привърженици на Брекзит празнуваха шумно преди 4 години. Как Обединеното кралство използва новата свобода?

Снимка: БГНЕС/ EPA

След референдума през 2016 година Брекзит беше основната тема във Великобритания. Но след като в края на януари 2020 година Островът официално напусна Европейския съюз, от сърцата на британците сякаш падна камък. Те най-после сложиха край на постоянните спорове между съседи, приятели и роднини.

Изследванията на социологическите агенции сочат, че темата за отношенията с ЕС вече дори не е в топ 10 на въпросите, които занимават жителите на Обединеното кралство. В последното проучване на Ipsos икономиката и инфлацията заемат водещите места, а Европа е важна тема за едва пет процента от британците.

Символични ползи и категорични щети

Привържениците на Брекзит постигнаха своята цел и темата за тях явно вече няма значение. Нито една сериозна политическа сила в страната не си поставя за цел да отмени решението за напускане на Общността. Независимо от факта, че Брекзит сви брутния обществен продукт с четири процента, както и че по-голямата част от населението вече съжалява за взетото решение.

Какво постигна Обединеното кралство с новата си независимост? Не много, казват експерти на инициативата “Обединеното кралство в променяща се Европа” към Кралския колеж в Лондон. Те проследяват различията между Обединеното кралство и ЕС в различните икономически сфери. “Борис Джонсън говори много за използването на “новите свободи”. Но съвсем малка част от тях се реализира”, обяснява Янике Ваховяк, която е част от инициативата.

Промените в разпоредбите, предприети от Великобритания досега, са по-скоро символични – например възможността да се продава вино в бутилки с по-различен грамаж. А икономическата полза остава неясна.

За сметка на това вече има нови бариери пред търговията с най-важните партньори. Несигурността по време на процеса на отделяне от ЕС пък доведе до ограничаване на инвестициите. И за огорчение на много от привържениците на Брекзит броят на имигрантите сега е по-висок, отколкото преди напускането на ЕС - над 700 000 души за една година, което е рекорд.

“Най-сетне свобода” - но какво донесе тя?

Здравният сектор е най-зависим от чуждестранни работници. Британското правителство издаде близо 100 000 визи за лекари, болногледачи и други медицински кадри само за година. По-голямата част от тях не са от ЕС.

Лондончанката Дейрдре Йегър е била сред онези, които преди четири години празнуваха раздялата с ЕС. За нея моментът е бил вълнуващ - "най-накрая свобода!". Това, което я е дразнело в ЕС, е бюрокрацията, която според нея е била твърде раздута, твърде недемократична и твърде далеч от реалностите на живота в собствената ѝ страна. Ясни предимства от Брекзит тя не съзира, но пък не вижда и недостатъци. Синът ѝ, който е с тежко увреждане, е настанен в социален дом, а мъжът ѝ, който страда от болестта на Паркинсон, се нуждае от постоянни грижи. Според Деирдре няма проблем с медицинското обслужване. Единствената разлика била в това, че преди болногледачите били от ЕС, а сега са от Африка или Азия. Деирдре изобщо не съжалява, че Великобритания е напуснала ЕС.

По много теми Лондон вече няма думата

За икономиста Джулиан Джесъп новата система всъщност е по-добра. Вместо неконтролируемата имиграция от ЕС, сега в страната идват само добре обучени кадри в секторите, в които такива липсват. Джесъп е един от малкото икономисти на Острова, които подкрепят Брекзит. Той смята, че в миналото компаниите са разчитали прекалено много на евтината работна ръка от ЕС, вместо да инвестират в нови технологии. И това е довело до недостатъчната производителност на Великобритания.

„Брекзит даде повече поле за действие, но сегашното правителство е твърде предпазливо, за да го използва“, твърди той. Новите търговски споразумения със САЩ, например, трябва да са основна цел, независимо от факта, че преговорите по тях в момента са в застой, смята икономистът. По отношение на финансовия сектор и в областта на изкуствения интелект Джесъп смята, че е по-добре Великобритания да се дистанцира от ЕС, който е силно ориентиран около правилата и регламентите, и да се насочи повече към САЩ.

Янике Ваховяк също смята, че Великобритания може да спечели от изкуствения интелект. Но на много разговори по темата Лондон вече не присъства. Например в Съвета по търговия и технологии между ЕС и САЩ, в рамките на който министри обсъждат глобалните тенденции. Освен това Брюксел има и друго влияние - като голяма икономическа сила ЕС е в състояние да създава факти и да определя стандарти, към които се ориентират и другите държави. Обединеното кралство не разполага с тази възможност. ЕС е динамична система, която непрекъснато се развива, а Обединеното кралство ще трябва да избира дали да я следва или не.

„Но всички тези въпроси се обсъждат само измежду специалисти, а не на семейната трапеза или в кръчмата. Хората не искат повече да спорят за Брекзит“, казва Дейрдре Йегър.

Автор: Биргит Маас

Поставете оценка:
Оценка 3 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: