Казахстанските власти отделиха 2,2 милиарда тенге (4,9 млн. USD), които преди това бяха незаконно изтеглени от страната, за борба с последиците от мащабни наводнения, съобщиха от пресслужбата на Главната прокуратура.
От ведомството припомниха, че продължават да работят за връщане на незаконно придобито имущество на държавата. „Според резултатите от последното заседание на специална комисия, ръководена от министър-председателя, активи на стойност 24 милиарда тенге (53,6 млн. USD) са превърнати в доход на държавата. Комитетът за възстановяване на активи попълни специалния държавен фонд с 2,2 милиарда тенге. Съгласно указанията на президента, тези средства са насочени към отстраняване на последствията от наводненията в страната“, се казва в съобщението.
Главната прокуратура отбеляза, че средствата, които се очаква да бъдат получени в бъдеще, ще бъдат насочени и към социални проекти в засегнатите региони.
През юни 2022 г. президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев подписа указ за създаването на междуведомствена комисия, която ще се занимава с връщането на средства, незаконно изтеглени от граждани на републиката в чужбина.
Поради наводненията, които започнаха през март, местната извънредна ситуация остава в осем региона на Казахстан. През този период спасителите са евакуирали общо почти 118 хиляди души. В момента 5718 частни жилищни сгради и 1130 дворни площи остават наводнени в областите Акмола, Актобе, Костанай, Атирау и Северен Казахстан. Отведена е вода от 4216 жилищни сгради и 2698 дворни места. В спасителните операции участват над 46 000 души, над 4000 единици техника и 16 самолета.