Т.нар. френско предложение, или европейската преговорна рамка, в частта ѝ за условието за вписване на българите в конституцията на Северна Македония, договорът с Гърция от Преспа, вътрешнополитически въпроси, свързани с идеологии, национализъм и междуетнически отношения бяха сред основните теми на третия и последен дебат от предизборната кампания за президентските избори в Северна Македония между Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПММНЕ и Стево Пендаровски, подкрепен за втори президентски мандат от ВМРО-ДПМНЕ.
Дебатът беше излъчен по Канал 5, предаде БТА.
И двамата кандидати за президент повториха позициите си по отношение на преговорната рамка. Според Пендаровски тя е оптимално възможната и е постигната, след като предишните условия на България, свързани с историята, които той нарече „невиждан исторически ревизионизъм” и езика, за който каза, че е бил извикан на разговор, за да бъде убеден да приеме формулировката „официалните езици, според конституциите на двете държави”, не са били приети от страна на Северна Македония.
„ВМРО-ДПМНЕ твърдят, че нямало да променят европейската преговорна рамка, тя щяла да остане такава, каквато е. В замяна обаче щели да поискат България да изпълни решенията на Съда (за правата на човека) в Страсбург. Когато покажете на госпожата, че не може от 1957 г., когато е създаден ЕС, до днес страна, която не е член да поставя условия на държава- член на ЕС, което е азбуката във всички международни организации и че приоритетна е солидарността между държавите-членки, а не към онези, които не са членове на ЕС, тази госпожа просто върти очи и буквално нищо не отговаря“, заяви след дебата на митинга на СДСМ Пендаровски, а в студиото попита Силяновска има ли подкрепа в ЕС за нейните идеи да бъде променено условието за вписване на българите в конституцията на страната.
Гордана Силяновска повтори мнението си, че след като бъде формиран новият европейски парламент, ще се търси „по-различно тълкуване на преговорната рамка”. Тя отново заяви, че „България не изпълнява решенията на Европейския съд за правата на човека в Страсбург, по отношение на регистрацията на сдружения на македонците в България” и "съдът трябва да бъде разпуснат, ако присъдите му не се изпълняват“.
„Когато ги попитате какво ще правим с членството ни в НАТО, което те (ВМРО-ДПМНЕ) сами са вписали в програмата си като най-голяма ценност и с най-голям принос за сигурността на Северна Македония, казват, че ще уважават договора от Преспа, но никога няма да казват „Северна”. Ако дете в предучилищна възраст казва това, ще се смеете. Когато един възрастен човек, университетски преподавател, кандидат за най-висок политически пост го каже, остава само да съжаляваш госпожата“, заяви Пендаровски на заключителния митинг на СДСМ, малко след дебата.
В студиото на Канал 5 Гордана Силяновска отново посочи, че референдумът, който се проведе в Северна Македония за промяна на името е неуспешен, че тя има право на лично мнение, че няма да „сваля табелите пред институциите”, но и категорично няма да използва конституционното име на страната Северна Македония.
„Няма да използвам „Северна”, ще видим последиците”, заяви Силяновска в отговор на репликата на Пендаровски, че така ще наруши договора от Преспа, благодарение на който страната е станала член на НАТО.
Политическата реторика в страната в последните дни на кампанията и коментарите, че тя може да доведе до междуетническа криза също беше обект на дебата.
„Не очаквам междуетническа криза, независимо кой ще е на власт (след изборите), но е безспорно, че основният опозиционен политически субект ВМРО-ДПМНЕ, който подкрепя госпожата, се представя със силна националистическа реторика и е вярно, че има националистически провокации от другата страна (албанския политически блок), които не бихме искали да видим след тридесет години независима държава”, каза Пендаровски.
Силяновска реагира, че нито тя, нито председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски са националисти, нито са правили националистически изказвания.
На другите спекулации в кампанията, че е възможно на втория тур на президентските избори да няма законовата избирателна активност от над 40 процента и двамата отговориха, че не очакват това да се случи. Пендаровски заяви, че няма намерение да преговаря с която и да било политическа партия за подкрепа, че се обръща към гражданите и все още вярва, че може да спечели вота на 8 май. Силяновска пък повтори тезата си, че ако на първия тур резултатът от гласуването е бил два пъти по-голям от този на Пендаровски, във втория тур очаква разликата да е три пъти по-голяма.
Заключителните митинги на част от основните политически партии в Република Северна Македония, които ще влязат в надпревара за повече депутати в парламента се проведоха в късните часове на последния ден от предизборната кампания в страната.
„В навечерието сме на окончателното решение дали ще върнем (Северна) Македония на хората или тя ще остане завладяна. Най-повтарящото се усещане сред хората е, че няма система, няма държава. Защото беше създаден апарат, ръководен от ДСИ и подкрепен от СДСМ, който хвърли (Северна) Македония в престъпност и корупция”, заяви на предизборния митинг в Прилеп председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.
Пред множеството симпатизанти Мицкоски посочи, че досегашното правителство на страната, "което твърди, че е съставено от европейски мислещи политици" не е направило възможното Северна Македония да се придвижи към ЕС.
„От Европейския съюз се срамуват, когато виждат Артан (Груби) и Буяр (Османи) да ги защитават. Докато говорят за Европа, с вредни решения и договори опозориха всяко македонско национално чувство. Отнасят се към (Северна) Македония, към нацията и към идентичността ни като към някакъв хибрид. Че нямаме спомени, че нямаме паметници и герои. Дърво без корени. И това е само защото не искат да погледнат около себе си", заяви Мицкоски, който призова за мобилизация при гласуването на 8 май.
„Нека всички заедно направим крачка напред, нов АСНОМ, четвърти Илинден. През тези 30 години, особено през тези болезнени седем години, видяхме странни неща. На 8 май да повторим урока от 24 април. Народът легитимира и делегитимира. Да положим основите на горда (Северна) Македония. На 9 май ще започне нова демократична история и не позволявайте на тези, които призовават за бойкот, да ви отнемат правото на глас", призова кандидатът за президент, издигнат от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска.
„За допуснатите грешки получихме наказание. Напълно осъзнаваме това и приехме посланието с достойнство и уважение. Сами видяхте, приехме грешките, взехме си поука. И затова искам да ви кажа ясно и високо: ако получим доверието на гражданите, това няма да се повтори. Това е моето обещание към вас“, каза на заключителния митинг на партията в Скопие председателят на СДСМ Димитър Ковачевски.
„За да циментираме бъдещето на (Северна) Македония на магистралата, която води към Европа и развития свят, нека покажем на тези, които си представят (Северна) Македония само като своя собствена, частна държава, че няма успеят. Няма да успеят“, призова кандидатът за втори президентски мандат, подкрепен от СДСМ Стево Пендаровски.
След като коалицията от албански опозиционни партии в страната спечелиха надпреварата с коалицията, водена от ДСИ и проведоха своя заключителен митинг на площада в Тетово, настоящият кмет на града и председател на БЕСА Билал Касами заяви от трибуната, че „на 8 май правителството ще бъде наказано за лошото управление на държавата”.
„Да накажем властта, която управлява лошо, е наш дълг. Ето защо искам да отправя послание към всички служители в администрацията и тези, които досега служеха честно на албанците, на 8 май излезте и гласувайте за промяната, която си заслужава. Не се страхувайте от заплахите на полицията на ДСИ, на техните министри и служители, защото на 9 май те ще отговарят за всички тези заплахи, ще отговарят и за своите антиграждански и незаконни действия. С решителност направихме промяната в общините, а на 8 май ще я направим и на централно ниво. Бъдещето е на коалиция "Заслужава си". Коалицията „Заслужава си” неминуемо ще бъде в правителството, като гарант за правата и напредъка на албанците”, е заявил Касами, информират медиите в страната.
„Обещавам публично, че когато скоро съставим правителство, няма да седим в креслата, а ще работим за вас, които ни отворихте вратите, когато дойдохме, без да почукаме. Имах предложение от (председателят на ДСИ) Али Ахмети, но го отказах, избрах да бъда с вас и се гордея, че направих този избор", цитират медиите изказването на кандидатът за президент на албанската опозиция Арбен Таравари, който загуби надпреварата с Буяр Османи в първия тур на президентските избори.
„Левица призовава всички граждани да излязат масово и да нанесат последния удар на изхабената управляваща клика! Отново в цяла (Северна) Македония се вее знамето на АСНОМ. Ще се борим неуморно в парламента и всяка алея, всяка улица ще се оцвети в червено, пълна с вас, трудови хора, на чиито рамене е тежестта на историческата задача. Левица е тук, с вас и за вас - (Северна) Македония ще бъде свободна и ще градим нов свят - братски! “, се казва в съобщението на Левица, която имаше двама депутати в предишния парламент на страната, но в тези избори очаква да успее да направи парламентарна група.
"Участие в правителството да, но само при условия, които ЗНАМ поставя- правителство без ДСИ, защита на националните интереси, идентичност, език, култура и наследство през всички етапи от процеса на европейска интеграция" е посланието на Максим Димитриевски в последния ден от кампанията за президентските и парламентарните избори, съобщават медиите в Северна Македония.
Въпреки, че движението ЗНАМ е коментирано като възможен коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ при съставянето на следващото правителство на страната, Димитриевски твърди, че не води преговори нито със СДСМ, нито с ВМРО ДПМНЕ и призовава гражданите за масова подкрепа на 8 май за кандидат-депутатските листи на ЗНАМ, защото те са "истинските представители на социалдемократическото движение и идея".
Вторият тур на президентските и изборите за парламент на Северна Македония ще се проведат на 8 май.