Отидете към основна версия

1 406 18

Новите управляващи в Португалия искат по-строги санкции срещу Русия

  • португалия-
  • русия-
  • санкции

Позицията изрази министърът на околната страна и енергетиката Мария да Граса Карвальо

Снимка: YouTube

Новото португалско правителство е за по-строги санкции срещу Русия заради инвазията на Украйна, заяви португалският министър на околната страна и енергетиката Мария да Граса Карвальо, цитирана от Ройтерс и БТА.

Дясноцентристкото правителство по властта, след като победи с малка преднина на изборите на 10 март, сложили край на осемгодишното управление на социалистите.
Според прегледан от Ройтерс документ, се очаква следващият пакет със санкции на ЕК за първи път да наложи ограничения на руския втечнен газ, включително забрана на транзитно прехвърляне на стоки в ЕС.

Това няма пряко да забрани вноса на руски втечнен газ в ЕС, но ще забрани използването на европейски съоръжения за претоварване на руски газ за износ към трети страни.

“Общо взето португалското правителство се присъединява към политиките на ЕС в енергетиката, а именно мерките, целящи гарантирането на нашия стратегически суверенитет” и подкрепя засилването на санкциите, целящи да окажат натиск на Русия за прекратяване на войната, каза министърът пред Ройтерс.

В същото време парламентът на Португалия отхвърли предложение на крайната десница президентът на страната да бъде обвинен в държавна измяна заради това, че изразява подкрепа за изплащане на репарации за колониални престъпления.

Миналия месец президентът Марсело Ребело де Соуза предложи да се анулират дълговете на бившите колонии и да им бъде предоставено финансиране, което предизвика национален дебат и силни критики от десните партии, особено от крайнодясната “Шѐга”, припомня Ройтерс.

След изказването на президента правителството заяви, че няма да започва процес за изплащане на репарации, а “Шега” предложи да бъде заведено дело за държавна измама срещу Соуза.

“Партиите са свободни да предлагат каквото си искат”, каза Соуза, и допълни, че това е “част от демокрацията”.

По време на трансатлантическата търговия с роби, Португалия е продала в робство близо 6 милиона африканци, повече от всяка друга европейска държава, въпреки това не е поела почти никаква отговорност.

Всички партии, включително управляващата партия на социалдемократите, заявиха, че няма да подкрепят предложението на президента, а без подкрепа случаят не може да се придвижи.

Депутатката от левицата Жоана Мортагуа каза, че чернокожите все още страдат от последиците на трансатлантическата търговия с роби и колониализма, включително от расизъм. Депутатката Режина Бастош от социалдемократите обаче заяви, че трябва да оставим миналото зад гърба си, а приоритет да се даде на това, което може да бъде направено сега.

Идеята за изплащане на репарации или друг вид компенсации за трансатлантическата търговия с роби и колониализма има дълга история и остава дълбоко оспорвана, но въпреки това набира скорост в световен мащаб, посочва Ройтерс.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: