Отидете към основна версия

5 198 80

Едно от най-зловещите престъпления на нацистите

  • хитлер-
  • нацисти-
  • клане-
  • франция-
  • адолф хитлер-
  • германия-
  • нацистка германия-
  • орадур-
  • втората световна война

Във френското селце Орадур нацистите извършват най-кървавото клане по време на Втората световна война в Западна Европа

Снимка: Shutterstock

Това е най-смъртоносното клане по време на Втората световна война в Западна Европа. То е извършено от танкова дивизия на СС, която е трябвало да подкрепи германските войски, попаднали на север под натиск след десанта в Нормандия от 6 юни 1944. По пътя си танковата дивизия преминала през идиличното селце Орадур, в което решила да отмъсти на френската съпротива за нейните успешни акции, припомня германската обществена телевизия АРД.

Германците завзели селцето на десети юни 1944 година. Мъжете били разстреляни в плевните, жените и децата били затворени в църквата, след което били подпалени. 643 души загинали, само шестима оцелели. "Тишина - замълчете, отдайте почит", пише днес на паметната плоча на останалата без покрив църква в Орадур. Наоколо са развалините на къщите, ръждясали автомобили, останки от мебели и от табели на магазините.

"Символ на ненаказаното престъпление"

Беноа Садри ръководи обединението на семействата на жертвите. "На десети юни 1944 година, в събота, почти всички деца от семейството ми отишли на училище, с изключение на едно. От седемте внучета на прабаба ми само едно останало живо. Най-малката убита внучка била на четири години", разказва той пред АРД. Орадур се чувства изоставен от собствената си държава, разказва Садри. Защото извършителите реално са останали ненаказани. "След процес в Бордо през 1953 година осъдените са амнистирани. А осъждането на един от извършителите в Източен Берлин, навремето в ГДР, има политически причини. Затова Орадур се е превърнал в символ на ненаказаното престъпление", обяснява Садри пред германската обществено-правна медия.

Федералната република не е наказала никого от извършителите. Затова за семействата на жертвите е важно, че в деня на годишнината от клането германски президент посещава Орадур, казва Садри във връзка с посещението на Франк-Валтер Щайнмайер. "Да не забравяме никога ценността на свободата - на нашата свобода, за която са дадени толкова жертви", заяви в Орадур германският президент, който посети селцето заедно с френския държавен глава Еманюел Макрон. В деня след евроизборите Щайнмайер изтъкна: "Да не забравяме никога какво причиниха на Европа национализмът и омразата! Да не забравяме чудото на помирението, постигнато от ЕС! Да защитим нашата обединена Европа!".

Орадур не забравя

АРД припомня, че през 2013 година Орадур е бил посетен и от тогавашния германски президент Йоахим Гаук. А ето, че днес в селото е дошъл и Щайнмайер. "Голямата мъка се превръща в нещо конструктивно. Ние градим съвместно бъдеще", казва Садри. Преди 25 години в Орадур е открит музей, в който годишно идват до 300 000 посетители. Църквата се реставрира, а разрушените от нацистите къщи са запазени като исторически паметници, разказва пред АРД директорката на музея Бабет Робер. "Животът продължава - продавам повече букети за рождени дни, отколкото за погребения", споделя собственичката на цветарницата в селото. Тя живее в Орадур от над 20 години. "Научих се да живея с развалините наоколо. Миналото не ме отказа от идеята ми да отворя точно тук цветарски магазин. Животът продължава и ние трябва да внесем малко цвят в него", казва тя.

Щефани Маркерт (ARD) | Биляна Михайлова (редактор)

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 23 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: