Отидете към основна версия

2 950 37

Марин льо Пен: Очаквам голяма победа, Еманюел Макрон си отива

  • марин льо пен-
  • франция-
  • еманюел макрон-
  • габриел атал-
  • жордан бардела

Льо Пен все по-често представя имиграцията не само като културна заплаха за това, което тя смята за автентични френски ценности, но и като икономическо бреме, което нацията не може да си позволи

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Лидерката на френската крайна десница Марин льо Пен е убедена, че партията ѝ ще спечели абсолютно мнозинство в парламента, ще състави правителство и ще наложи ограничения на действията на президента Еманюел Макрон в подкрепа на Украйна, каза тя дни преди вота, цитирана от Ройтерс, пише БТА.

Макрон ще остане президент след двата тура на предсрочните парламентарни избори на 30 юни и 7 юли, които той свика, след като партията „Национален сбор“ (НС) на Льо Пен разгроми неговия центристки алианс "Заедно!" на европейските избори, но може да се наложи да дели властта с противниците си.

„По отношение на избора на министър-председател президентът разбра, че няма голям избор, тъй като Жордан Бардела ще има мандат от френския народ“, каза Льо Пен пред регионалния вестник „Телеграм дьо Брест“, посочвайки кандидата на партията си за поста на премиер.

Проучванията на общественото мнение постоянно сочат, че антиимигрантската и евроскептична партия на Льо Пен има комфортна преднина по отношение на дела на гласовете на избирателите, като на второ място е лявата коалиция, а на трето - центристите на Макрон.

Голямата неизвестна обаче е дали НС може да спечели абсолютно мнозинство от 289 или повече места в парламента. Последното проучване на общественото мнение, публикувано вчера от Френския институт за изследване на общественото мнение, прогнозира, че партията и съюзниците ѝ ще получат от 220 до 260 места.

"Колко арогантно от страна на Марин льо Пен е да смята, че НС вече е спечелил изборите", коментира заместник-министърът на външните работи Жан-Ноел Баро пред телевизионния канал Tе Еф 1.

Мандатът на Макрон продължава до 2027 г. и той не може да бъде принуден да се оттегли.

В следвоенната си история Франция е имала три периода на "съжителство", когато президентът и правителството са били от противоположни политически лагери.

Льо Пен прогнозира, че това ще бъде неприятно за Макрон, като дори намекна, че според нея той може да се оттегли по-рано.

"Не знам каква ще бъде реакцията му. Като се има предвид неговата арогантност, дали ще издържи дълго?", каза тя в интервюто, публикувано на уебсайта на „Телеграм“ късно снощи.

Френската конституция дава на президента широка свобода на действие по отношение на външната политика и отбраната, когато има „съжителство“, докато министър-председателят и правителството имат водеща роля по вътрешните въпроси, включително икономическата политика.

Но Льо Пен изглежда вярва, че Бардела, като министър-председател, ще може да ограничи свободата на действие на Макрон.

"За президента да бъде ръководител на армията е почетна титла, тъй като министър-председателят е този, който държи кесията", каза тя. "Жордан не възнамерява да се кара с него (Макрон), но ясно е посочил червените линии. По отношение на Украйна президентът няма да може да изпрати войски", категорична е Льо Пен.

Френският президент предизвика дипломатически скандал през февруари, когато каза, че западните държави не бива да изключват изпращането на войски в Украйна, за да ѝ помогнат във войната срещу руските нашественици. Впоследствие Съединените щати и ключови европейски съюзници заявиха, че не планират да изпращат сухопътни войски в Украйна.

Някога смятана за твърде токсична, за да получи власт, заради яростната си антиимигрантска позиция, която според критиците подклажда расизъм, както и заради антисемитските си коментари в миналото, „Национален сбор“ беше напълно ребрандирана от Льо Пен и Бардела през последните години.

Двамата представят партията като защитник на работническата класа и насърчават политики като намаляване на пенсионната възраст.

Формацията остава силно антиимигрантска. Нейните политики включват намаляване или отмяна на достъпа на имигрантите до социални помощи и здравеопазване и отнемане на автоматичното право на децата, родени във Франция от родители, родени в чужбина, да бъдат френски граждани.

Льо Пен все по-често представя имиграцията не само като културна заплаха за това, което тя смята за автентични френски ценности, но и като икономическо бреме, което нацията не може да си позволи.

"Имиграцията е слонът в стаята. Не знаем колко струва", каза тя пред „Телеграм“ в рамките на коментара си за това как правителство на НС ще се справи с намалелите публични финанси на Франция.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 36 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: