Руското издание mk.ru даде по-различен прочит на посещението на руския президент Владимир Путин в Северна Корея (и Виетнам). Всъщност същинската цел на визитата не е била насочена към САЩ и Европа, а към Китай.
Икономистът Михаил Хазин заяви, че пътуванията на руския президент Владимир Путин до Северна Корея и Виетнам са били остър отговор към Китай, който поради страх от западни санкции не иска да помогне на Русия, предаде Телеканал78.ru. Това дори може да се разглежда като ултиматум.
Русия разполага с широк набор от отбранителни технологии, но според Хазин страда от липса на производствен капацитет поради кризите и корупцията от 90-те години. Затова за Путин беше важно да сключи споразумение с КНДР, където има много предприятия с неизползван капацитет. В същото време Северна Корея е от голямо значение за Китай в светлината на възможната „американска дъга от Япония до Филипините“, целяща да изолира Китай от Световния океан.
В този случай китайците ще могат да влязат в Световния океан през севернокорейските пристанища и руското Охотско море - няма други възможности.
Топлото посрещане на руския президент в Пхенян предизвика безпокойство на запад, но Хазин твърди, че вниманието е насочено в грешна посока.
Според икономиста същинската цел на визитите не е била насочена към САЩ и Европа, а към Китай, който твърде много се страхува от западните санкции, за да помогне на Русия да ги заобиколи. Това означава, че Пекин се е опитал да измами Москва относно постигнатите договорености. „Тези неща, които Путин и Си обсъдиха и се споразумяха... Си не можа да ги изпълни. Защото не беше в състояние да се справи със своя финансов и икономически елит (и страха от западна реакция). И Русия беше изправена пред въпроса какво да прави“, каза Хазин.
Според западни експерти Русия е прекалено зависима от Китай по отношение на войната в Украйна. Пекин, макар да не осъди руската инвазия, стъпка много внимателно по отношение на войната в Украйна, защото знае, че икономическо най-изгодно е партньорството с ЕС и САЩ, а не с Русия.