Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреждава, че Европа и НАТО трябва да се подготвят за възможността войната в Украйна да продължи десет години. В интервю за Би Би Си той подчерта, че колкото по-ясно западните съюзници демонстрират готовността си за дългосрочна подкрепа на Украйна, толкова по-бързо конфликтът може да бъде разрешен, предава News.bg.
Столтенберг посочва, че президентът Путин вярва, че може да изчака и надживее съюзниците, удължавайки войната.
"Когато ясно заявяваме, че сме тук за дълго време и сме решени да помогнем на Украйна, създаваме условия за разрешаване на конфликта, при които Украйна ще излезе като суверенна и независима държава," казва той.
След като напусне поста си през октомври, Столтенберг ще бъде заменен от бившия премиер на Нидерландия Марк Рюте. Той призовава европейските страни от НАТО да увеличат финансирането за помощ на Украйна и изразява опасения, че евентуалното връщане на Доналд Тръмп на власт в САЩ може да доведе до намаляване или прекратяване на американската помощ за Украйна.
От септември НАТО ще разположи специално подразделение в Германия, което ще координира предоставянето на помощта за Украйна. Столтенберг увери, че това ще осигури по-голяма предсказуемост и отчетност на помощта и ще демонстрира твърдата решимост на Алианса да подкрепя Украйна.
Германия обяви, че през следващата година ще намали военната помощ за Украйна от 8 милиарда евро на 4 милиарда. Министърът на финансите Кристиан Линднер обясни, че това е възможно благодарение на финансирането от страните от Групата на седемте (Г7), които са се съгласили да предоставят 50 милиарда долара от замразените руски активи.
Междувременно, бившият президент на САЩ Доналд Тръмп избра сенатор Джеймс Дейвид Ванс за кандидат за вицепрезидент. Ванс е известен със своите изолационистки позиции и противодействие на помощта за Украйна.
Столтенберг изрази увереност, че САЩ няма да напуснат НАТО, тъй като силен алианс е в интерес на самите Съединени щати. Той призна, че Тръмп правилно е критикувал европейските страни за ниските им разходи за отбрана, но отбеляза, че ситуацията се е променила. Тази година 23 от 32 страни-членки на НАТО ще изпълнят и надминат нормативите за разходи за отбрана от 2% от БВП.
"НАТО е най-успешният алианс в историята, защото, въпреки разногласията, винаги сме били готови да се обединим около нашите основни ценности и да се защитаваме взаимно. Мисля, че това ще продължи и след изборите в САЩ," завърши Столтенберг.