Новоизбраният президент на Иран Масуд Пезешкиан днес положи клетва, след като спечели изборите по-рано този месец, обещавайки да подобри връзките със света и да облекчи ограниченията върху социалните свободи в страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Ние ще се стремим към конструктивно и ефективно взаимодействие със света, основано на достойнство, мъдрост и целесъобразност", заяви Пезешкиан, който е смятан за относително умерен, на парламентарно заседание, на което присъстваха високопоставени чуждестранни гости. Събитието беше предавано на живо по иранската държавна телевизия.
Победата му увеличи надеждите за размразяване на антагонистичните отношения на Иран със Запада, което може да създаде възможности за преодоляване на на пречките около преустановената ядрена сделка със световните сили.
Пезешкиан обаче встъпва в длъжност в момент на ескалиращо напрежение в Близкия изток заради конфликта между Израел и палестинската въоръжена групировка "Хамас" в Газа и обстрела по границата между поддържаното от Иран ливанско шиитско движение "Хизбула" и израелските сили.
Иран, който подкрепя групировките, наричани "Ос на съпротивата", които се борят срещу Израел и американското влияние в Близкия изток, обвинява Вашингтон, че подкрепя това, което нарича престъпления на израелските сили в Газа.
"Тези, които доставят оръжия, с които биват убивани деца, не могат да учат мюсюлманите на човечност", каза Пезешкиан на фона на скандирания "Смърт на Америка" и "Смърт на Израел". На церемонията присъстваха лидери на палестинските съюзници на Иран – "Хамас" и групировката "Ислямски джихад", висши представители на подкрепяните от Техеран йеменски бунтовници хуси, както и ливанското движение "Хизбула".
Пезешкиан, който се очаква да назначи кабинета си до две седмици, заменя твърдолинейния Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер през май.
Президентът на Иран не разполага с пълната власт в страната, тъй като Ислямската република е ръководена от върховен лидер – аятолах Али Хаменей - който има последната дума по всички държавни въпроси, включително външната и ядрената политика. Хаменей трябва да одобри избора на Пезешкиан за ключовите постове в кабинета, като министрите на външните работи, на петрола и на разузнаването, преди те да бъдат официално назначени, отбелязва Ройтерс.
Освен нарастващия натиск от страна на Запада във връзка с бързо развиващата се ядрена програма на Техеран, Пезешкиан е изправен пред огромната задача да освободи Иран от осакатяващите икономиката санкции на САЩ, наложени отново, след като Вашингтон се отказа от ядреното споразумение на Иран с големите сили от 2015 г.
Непреките преговори между Техеран и Вашингтон за спасяване на ядреното споразумение с шестте големи сили са в застой от 2022 г. насам, като и двете страни обвиняват другата в неразумни искания.
"Моето правителство никога няма да се поддаде на тормоз и натиск... Натискът и санкциите не дават резултат... и на иранския народ трябва да се говори с уважение", каза Пезешкиан.