Извънредно положение е въведено в руската Курска област, обяви областният ѝ губернатор Алексей Смирнов в. "Телеграм", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Курска област граничи с Украйна и от вчера там има навлизане на украински военни, отбелязва агенцията.
"Оперативната ситуация остава трудна в граничните зони. За да елиминиране последствията от влизането на вражески сили, реших да обявя извънредно положение", написа в "Телеграм" Смирнов.
Руската национална гвардия съобщи, че е била засилена защитата на Курската ядрена централа, предаде ДПА. Мярката е взета заради навлизане и напредване на украински сили в руския граничен район.
Допълнителни сили са били разгърнати в областта, за да предотвратят саботажни действия. Разузнавателни части са пратени както в Курска, така и в Белгородска област, допълва още гвардията.
Курската ядрена централа има четири реактора. Тя се намира на около 60 километра от границата с Украйна.
Украински военни, подкрепени от танкове и артилерия, навлязоха през руската граница на руска територия от украинската Сумска област вчера, посочва ДПА.
Според непотвърдени информации те са напреднали на около 15 километра по посока на ядрената централа.
Няколко влиятелни руски военни анализатори разкритикуваха военното командване на страната за това, че не е успяло да спре украинското навлизане на руска територия, в Курска област, започнало вчера, предаде Франс прес.
"Врагът е трупал сили в продължение на два месеца" за тази атака, смята каналът "Рибар" в "Телеграм", следван от над един милион потребители и възприеман като близък до руските сили. "В продължение на два месеца цялата пълна информация стигаше до безполезния щаб. Имаше достатъчно време да се вземе подходящо решение", смята каналът.
Според този източник военното командване не си е взело никакви поуки от опитите за нахлуване откъм Украйна, извършени през март миналата година в съседната Белгородска област.
"Вчера някои наборни войници бяха взети в плен", добавя "Рибар". В Русия младите наборници, които отбиват военната си служба - чувствителна тема за общественото мнение - официално не трябва да участват във военни операции и се държат в тила, припомня АФП.
Навлизането в Курска област вчера накара руската армия да разположи резерви и да използва дронове, самолети и артилерия, за да се опита да отблъсне украинските сили, посочва агенцията.
Това е първото голямо изпитание за Андрей Белоусов, който беше назначен за министър на отбраната през май на мястото на Сергей Шойгу, критикуван за сериозните неуспехи, които руската армия претърпя през 2022 г. в началото на мащабната си офанзива. Откакто той беше сменен, най-малко осем служители на армията бяха арестувани по дела за корупция. Но началникът на генералния щаб Валерий Герасимов, критикуван от много руски военни кореспонденти, остана на поста си.
"Ръководството на Министерството на отбраната се промени. Но напълно нарочно никой не е нарушил системата за бойно управление", оплаква се каналът "Рибар", който критикува и онези, които подцениха украинския президент Володимир Зеленски, като заявиха, че той "се готви да се предаде".
За военната блогърка Анастасия Кашеварова руското военно командване "продължава да прави грешки и да лъже". Това са "грешки, които струват живота на нашите войници", пише тя в канала си в "Телеграм".
Началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов се появи днес по телевизията по време на среща с президента Владимир Путин. За руския канал "УорГонзо" това означава, че той "поема отговорност за ситуацията и нейното разрешаване".
Руските военни блогъри, които подкрепят нападението срещу Украйна, в миналото категорично порицаваха военното командване, но след засилването на репресиите, насочени срещу всички критики, подобни прояви в Русия намаляха, отбелязва АФП.
В ежедневното си обръщение към украинците президентът на Украйна Володимир Зеленски поздрави украинските сили за смелостта им, без да споменава конкретно ситуацията в Курска област, предаде Франс прес.
"Колкото повече поставяме под натиск Русия, толкова повече ще се доближим до мира", заяви той.
Днес руската армия съобщи, че боевете продължават в Курската област, на границата с Украйна, където от вчера са навлезли украински военни, което доведе до евакуацията на хиляди хора от двете страни на границата.
Според Москва украинските сили са навлезли в региона вчера с до 1000 войници и десетки танкове и бронирани машини. Досега Киев до голяма степен е запазил мълчание за тази операция.
Президентът Владимир Путин осъди "мащабна провокация", обвинявайки украинските войски в "безразборна стрелба с различни видове оръжия, включително ракети, по граждански обекти, домове и линейки".
Началникът на Генералния щаб на руската армия Валерий Герасимов увери днес Путин, че "настъплението на противника дълбоко в територията е спряно от въздушни и артилерийски удари", според кадри от среща на Путин с висши военни и представители на службите по сигурността, излъчени по руската държавна телевизия.
По-рано днес областният управител на Курска област обяви извънредно положение в региона, като заяви, че оперативната обстановка остава "трудна в граничните райони".
Мащабите на украинския напредък са неясни. Според близкия до руската армия канал в "Телеграм" "Рибар" украинските военни са завзели няколко села и се твърди, че са достигнали до южната част на Суджа - град с 5500 жители, разположен на около 10 км от границата.
Живеещият в града свещеник Евгений Честопалов заяви във видеоклип, излъчен от руски медии, че Суджа е "в пламъци" и че жителите са намерили убежище в неговата църква. Местна телевизия публикува снимки, на които се виждат разрушени сгради, отломки и кратери от снаряди в центъра на града.
Руската национална гвардия тази вечер обяви, че е засилила защитата на Курската атомната електроцентрала, намираща се на около 60 км от Украйна.
Сблъсъците и обстрелът наложиха евакуация на цивилни граждани от двете страни на границата. В Русия властите обявиха, че "няколко хиляди" души са напуснали граничните райони, където бяха убити най-малко петима цивилни и ранени 28 души, включително деца. В Украйна, в Сумска област, която граничи с Курска област през границата, властите са наредили "задължителна евакуация" на 23 населени места - мярка, която засяга около 6000 души, включително 425 деца, съобщи губернаторът Владимир Артух.