Отидете към основна версия

3 330 29

След ареста на Дуров: какво трябва да знаем за "Телеграм"

  • телеграм-
  • павел дуров-
  • русия

Милиони хора използват социалната мрежа "Телеграм" като платформа за комуникация, но за други тя е много повече от това

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Как месинджър платформата "Телеграм" стана толкова популярна? С какво е по-различна от другите? И какво да очакват потребителите след ареста на основателя ѝ Павел Дуров?

Милиони хора използват социалната мрежа "Телеграм" като платформа за комуникация. Но за други тя е много повече от това. Там могат да се разменят съобщения, снимки, файлове, да се провеждат телефонни и видеоразговори - и всичко е криптирано. Потребителите могат и да отворят своя група, където да съберат до 200 000 членове или канал, където лимит на потребителите няма, а това предоставя на мнозина огромно влияние.

Всичките му функции правят "Телеграм" особено популярен. Някои критици обаче винят платформата, че именно тя разпали скорошните антимигрантски бунтове във Великобритания. Други посочват дезинформационните кампании, насочени към поддръжниците на Украйна, както и незаконните активности в "Телеграм" - от наркотрафик до нелегална продажба на оръжия.

Какво прави "Телеграм" различен?

Това, което различава "Телеграм" от останалите платформи за съобщения, е фокусът му върху поверителността и противопоставянето на цензурата. Затова е популярен в държави с авторитарни режими или на места, където хората са следени и подслушвани. Опозиционни политически формации са сред потребителите в различни държави. Мнозина използват "Телеграм", за да избегнат това данните им да отиват при големите технологични гиганти или рекламодатели. Други дори са били блокирани от "Фейсбук" или "Туитър" и са намерили пристан в "Телеграм".

Към началото на тази година в платформата бяха регистрирани над 800 милиона активни потребители. Това е огромен ръст от 2021 насам, когато те бяха 300 милиона. Компанията за анализ на данни "Деманд Сейдж" очаква до края на годината в "Телеграм" вече да има 1 милиард потребители. В собствения си сайт платформата съобщава, че вече има над 950 милиона. В някои части на света "Телеграм" е най-популярната платформа за съобщения.

Откъде идва "Телеграм"?

"Телеграм" е основан през 2013 в Санкт Петербург от родения в Русия Павел Дуров и неговия брат Николай. Понастоящем Павел Дуров е главен изпълнителен директор на компанията. Преди да създадат "Телеграм", двамата основават "ВКонтакте", или ВК, през 2006 година. Тази социална платформа имаше огромен успех, но привлече вниманието на руските власти. През 2014 Дуров напуска Русия в самоналожено изгнание, продава своята част от ВК и запазва "Телеграм".

След спирки в Берлин, Лондон и Сингапур екипът на компанията сега е базиран в Дубай. Но нищо не е вечно в дигиталния свят и компанията заплашва да се премести всеки момент. "В момента сме доволни от Дубай, въпреки че сме готови да се преместим отново, ако местните разпоредби се променят", се казва на техния уебсайт.

Може обаче да им се наложи да си съберат багажа и по-рано от очакваното. На 24 август 39-годишният милиардер и директор на "Телеграм" Павел Дуров беше арестуван във Франция. Задържането на Дуров е първото по рода си и беше изненада за мнозина. Той е обвинен в рамките на разследване на престъпления, свързани с детска порнография, трафик на наркотици и измамни транзакции в платформата, съобщиха френските прокурори в понеделник.

Какво следва за "Телеграм"?

С привличането на вниманието към "Телеграм" се привлича и вниманието към широко рекламираното обещание за сигурност. Експертите посочват, че съобщенията в "Телеграм" не са автоматично криптирани; потребителите трябва да изберат тази опция. Приложението също така използва свои собствени инструменти за криптиране и не позволява те да бъдат тествани от външни лица. Ако се докаже, че протоколите за защита на личните данни са недостатъчни, новината може да сложи край на най-голямото предимство на компанията.

Освен че ще наруши ежедневните дейности на "Телеграм", арестът на Дуров вероятно ще разтревожи потребителите, които може да се запитат какво разкрива компанията, за да се измъкне от затвора. Заемайки се с "Телеграм", правителствата подтикват към дискусия за свободата на словото, цензурата, свободната информация и контрола върху глобалните цифрови платформи.

Като държат под отговорност основателя на компанията, властите се опитват да наложат по-голям контрол върху незаконните дейности, да забавят конспиративните теории в онлайн пространството, екстремизма и вербуването на терористи, наред с други неща. С толкова много за губене "Телеграм" вероятно ще извади всички възможни аргументи, за да избегне по-сериозни регулации. Както компанията дава ясно да се разбере, тя е готова на промени, ако се наложи. Но къде може да се скрие от тези проблеми?

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания