Ежедневието в датските лагери за бежанци е потискащо – дават им по един матрак и храна, но нищо друго. Правилата са крайно сурови и посланието е пределно ясно: "Не сте желани в Дания".
Бежанският лагер Керсхьовегор се намира в дълбоката датска провинция. Там са настанени нежелани мигранти, които са несемейни. За хора като иранеца Ясин, чиито молби за убежище са отхвърлени. 36-годишният мъж живее в лагера, който по всичко прилича на затвор. Всяка нощ е зад решетките, и то вече от седем години. „Нямаме право на нищо. Условията настина са сурови. Дания е държава на възможностите – но не и ако живееш в Керсхьовегор. Тук си оставен на произвола на съдбата“, казва Ясин пред АРД.
В затвор, защото пренощувал при приятелка
Ежедневието на хората в лагера, които са над 200, е много потискащо, обяснява иранецът. Имаш само матрак, храна по три пъти на ден и строги правила. Посланието е пределно ясно: бежанците да си вървят.
Ясин говори добре датски, би искал да работи и да се среща с датската си приятелка. Един път пренощувал при нея. Но след това дошла полицията. „Сутринта в седем часа в стаята дойдоха трима служители. Казаха ми: събирай си дрехите – ти си задържан. Попитах – защо? Те казаха: пренощувал си на място, на което не си регистриран“, обяснява иранецът пред АРД.
Нарушението му било установено с помощта на електронна система. Следствието: три месеца затвор.
Изключително строги правила за бежанците
Дания се слави като либерална, интелигентна и уютна държава. Същевременно тя от години затяга своето миграционно законодателство и дори обсъжда как да отмени правилата на ЕС. Целта: максимален контрол над мигрантите и „нула молби за убежище“, както го беше формулирало датското правителство преди няколко години. Обяснението: миграцията застрашава благосъстоянието в датската социална държава.
Тази политика се ползва с популярност – в Дания така се печелят избори. Министърът по миграционните въпроси Кааре Дибвад се гордее с постигнатото – броят на молбите за убежище в Дания е спаднал сериозно. „Постигнахме успехи по отношение на отхвърлените молби за убежище. Ние сме едни от най-добрите в Европа, що се отнася до депортирането на хора. Места като Керсхьовегор не бива да изглеждат така, че на хората да им се иска да останат в Дания. На тях трябва да им е ясно – те са нежелани. Разберете, че нямате бъдеще в тази страна“, казва министърът, цитиран от АРД.
Като в руски затвор
Елебек, така нареченият „Център за бежанци“ край Копенхаген, всъщност представлява затвор за депортиране. Датската телевизия показа още преди години кадри от този „център": недовършени строежи, непоносими хигиенни условия, липса на медицинско обслужване, ограничен достъп до чист въздух. Изпратените на място инспектори на ЕС заявяват категорично: дори руските затвори са по-добри.
Мартин от Уганда е бил в Елебек. Причината – при полицейска проверка в Копенхаген от страх се представил с фалшиво име, което е нарушение на правилата. Въпреки че процедурата му за убежище била в ход, той бил задържан за шест месеца в Елебек. АРД цитира неговите думи: „Беше травматизиращо. Чувството, че всеки момент можеш да бъдеш депортиран, те изпълва със страх и ужас. Нощем не можеш да спиш, имаш кошмари. Когато се почука на вратата, си казваш – ето, дойде моят ред.“
Мартин не се предава. Активисти му осигурили адвокат. Той бил освободен и получил убежище в Дания. Но никога няма да забрави преживяното в Елебек, където, според него, условията така и не са се променили.
„Датската миграционна политика е смразяваща"
Министърът по миграционните въпроси Дибвад защитава взетите мерки: „Не знам дали експертите на ЕС са посещавали руски затвор. Аз не съм бил, затова не мога да коментирам. Казано направо – това може да е ваканционен лагер и не е място за забавление.“
Църквата, която е близо до Керсхьовегор, кани веднъж седмично хората от лагера на срещи. Ана Лизбет Зоне, която организира тези срещи от години, споделя пред АРД, че е виждала стотици бежанци да идват и да си отиват. Много от тях междувременно са се укрили и са потърсили късмета си другаде в Европа. „Нашата безмилостна политика функционира: броят на бежанците намалява. Принципно датчаните са дружелюбни хора. Но датската политика е смразяваща."