Отидете към основна версия

1 178 26

Румъния и Молдова подписаха декларация за двустранно сътрудничество

  • молдова-
  • румъния-
  • сътрудничество-
  • декларация

Клаус Йоханис и Мая Санду се договориха да постигнат напредък в политическото и техническото равнище на преговорите за присъединяване на Молдова към Европейския съюз

Президентите на Румъния и на Молдова – Клаус Йоханис и Мая Санду, подписаха днес в Кишинев Съвместна декларация за двустранно сътрудничество за укрепване на устойчивостта на Република Молдова, предаде агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.

Документът, който съдържа осем точки, предвижда Румъния и Република Молдова да си сътрудничат, за да постигнат напредък в политическото и техническото равнище на преговорите за присъединяване на Молдова към Европейския съюз. Република Молдова си поставя за цел да бъде готова за присъединяване до 2030 г.

Молдова, заедно с Украйна, започна през юни т.г. преговори за присъединяване към ЕС.

Декларацията, подписана от двамата президенти, предвижда още в настоящия регионален контекст Румъния и Молдова да продължат да работят за напредък в областта на сътрудничеството във военната област и в областта на сигурността с цел укрепване на отбранителния потенциал на Молдова. Според текста на документа „специално внимание ще бъде обърнато на укрепването на устойчивостта на Молдова в условията на хибридни заплахи, дезинформация, подкопаване на демократичните процеси и върховенството на закона".

Румъния и Република Молдова ще подобрят и двустранното сътрудничество в правната сфера, в управлението на границите, борбата с организираната и икономическата престъпност, в противодействието на прането на пари.

Друг приоритет, споменат в декларацията, е енергийната свързаност между двете държави и развитието на енергийната мрежа на Република Молдова, включително чрез интегриране в европейските пазарни механизми и на сигурността на енергийните доставки.

В декларацията се споменава и решимостта на двете държави в оказването на подкрепа за Украйна за „преодоляване на последиците, предизвикани от агресията на Русия“.

„Румъния и Република Молдова ще си сътрудничат за улесняване на трансграничните потоци от стоки с оглед на по-нататъшното използване на коридорите на солидарността, за улесняване на усилията за възстановяване на Украйна, както и за продължаване на тристранния диалог по актуални въпроси“, се казва в текста, цитиран от Аджерпрес.

Румънският президент Клаус Йоханис е на официално посещение днес в Република Молдова в деня, в който и двете страни отбелязват Ден на румънския език.

Румънците на двата бряга на река Прут споделят езикова, културна и историческа общност, посочи Йоханис в послание по случай празника.

„От миналата година румънският език е официален език в Република Молдова, като президентът Мая Санду обнародва закон, с който замени израза „молдовски език“ с „румънски език“. Това беше решаваща стъпка за възстановяването на научната истина, че румънците от двете страни на Прут споделят езикова, културна и историческа общност. Нашето бъдеще несъмнено е общо бъдеще в Европейския съюз“, заяви румънският президент.

Йоханис отбеляза, че румънски език се изучава в 59 университета в 37 държави по света, „от Канада до Индонезия, от Финландия до Мароко“.

На пресконференция след разговорите на четири очи с Мая Санду, румънският президент каза, че началото на преговорите по присъединяване на Молдова към ЕС е един от „най-важните моменти“ в двустранните отношения по време на двата му мандата.

Европейската и евроатлантическата интеграция „е пътят, който Република Молдова трябва да следва“, точно както направи и Румъния, заяви Клаус Йоханис.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 6 гласа.

Свързани новини