Отидете към основна версия

3 089 68

Промяна на вписания пол: в Германия вече е по-лесно

  • хомосексуалисти-
  • пол-
  • германия-
  • смяна на пола

След дълга битка, отнела години, от днес в Германия е в сила новият закон за самоопределението. За промяна на вписания пол или името вече е достатъчно само подаването на декларация пред властите.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Янборис Рец не се вписва в определенията „мъж" и „жена" - установява отрано, че не му подхожда нито едното от тях. Рец е небинарен, т.е. не е нито мъж, нито жена, а по някакъв начин и двете, но и нито едно от тях, разказва АРД. Поради това сега Рец иска да официализира нещата, да премахне вписания пол и да допълни името Янборис с Ан-Катрин.

„До момента на раждането ми майка ми мислела, че ще бъда момиче и ще нося името Ан-Катрин", споделя Рец пред германската обществено-правна медия. Майката очевидно е имала своите основания, а в бъдеще това ще бъде отразено и в паспорта му, продължава изданието. Рец е на 47 години, работил е в германската обществено-правна медия Зюдвеструндфунк (SWR), а сега е на свободна практика.

Безпроблемна промяна на пола

Принципно всички, които са пълнолетни, могат да внесат заявка за промяна на вписания пол при службите за гражданската регистрация или пък да поискат изобщо премахването на определението. Това бе възможно и досега, но за целта бяха необходими две психологически експертизи, лекарски прегледи и съдебно решение. Сега вече всичко това отпада, а внасянето на заявката струва около 30 евро, обяснява АРД. Рец не от днес обмисля официално да впише идентичността си в документите. Но досегашната процедура е била изпълнена с твърде големи препятствия. „Беше ми ясно, че това ще трае безкрайно. Щеше да ми се наложи да чуя унизителни въпроси и да изхарча хиляди за експертизи, за да може накрая някой съдия да се произнесе кой съм и кой мога да бъда", казва Рец.

През последните години Федералният конституционен съд нееднократно е издигал искания за законови подобрения по отношение на хората от ЛГБТИ общността, включително в действащия от 1981 година Закон за транссексуалните хора - оспорвания предшественик на влезлия в сила от днес регламент. Всеки път Федералният конституционен съд е изтъквал унизителната ситуация на засегнатите, посочва АРД. Сегашната управляваща коалиция успя да постигне споразумение по Закона за самоопределението, който бе приет от Бундестага през април.

Вече има хиляди заявки

От началото на август транссексуалните и интерсексуалните хора имат възможността да внесат пред службите по гражданската регистрация заявка за промяна на вписания пол. Хиляди хора са се възползвали от това още в първите три месеца, т.е. много повече, отколкото при предишната процедура, информира агенция ДПА.

Службите по гражданската регистрация обаче нерядко не са знаели как да се отнесат към заявките и какви конкретни решения да вземат. Съгласно закона, между заявката и явяването пред гражданските служби трябва да минат три месеца - за един вид обмисляне, посочва АРД. „Не познавам нито един човек, който спонтанно тръгва да променя името и пола си. Но дори да беше така - за медицинските интервенции продължава да е необходимо съответно медицинско и терапевтично съдействие", казва Рец.

Специални изисквания за малолетните

В Закона за половото самоопределение никъде не става дума за медицински интервенции, т.е. за смяна на пола по оперативен или по хормонален път - има нужда само от заявка пред службите по гражданската регистрация. Малолетните до 14 години могат да внесат такава заявка само придружени от родителите си или от съответен настойник. Детето трябва да е съгласно с това и трябва да присъства при подаването на заявката.

От 14-годишна възраст нататък заявката за промяна може да се внесе самостоятелно, но само при наличието на съгласие на родителите или на настойника. Ако те са против, непълнолетните от 14 години нагоре могат да се обърнат към семейния съд. Негов ангажимент е да установи кое би било най-добро за детето, какво би му причинило повече или по-малко страдание. Ако семейният съд реши да изпълни волята на непълнолетното лице на 14 или повече години, той може да надделее над становището на родителите или настойника. Рец обаче не смята, че новият Закон за половото самоопределение отменя всички форми на дискриминация. Но лично на него облекчаването на процедурата за промяна на името и пола му носи душевен мир, казва още той за АРД.

Автор: Марк Фойзер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 1.1 от 37 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: