Според източник от египетските служби за сигурност Хамас „настоява, че въпросът за примирието и сделката за заложници не трябва да се разделя в преговорите за споразумение в Газа“
Източник на канала "Ал Кахира ал Ихбария", движението „се опасява, че след като радикалите предадат заложниците, израелската страна отново ще се върне към военните действия в анклава“.
Той отбеляза, че Египет "полага всички усилия да възобнови преговорния процес" между Хамас и Израел, който според него "е стигнал до задънена улица през юли тази година". Египетски говорител по сигурността каза, че усилията на Кайро за прекратяване на огъня и възстановяване на спокойствието в ивицата Газа "се подкрепят от международната общност", въпреки "нежеланието и на двете страни в конфликта да отговорят положително на действията на египетските представители".
На 1 ноември палестинската агенция Маан, близка до Хамас, съобщи, че движението отхвърля инициативата на посредниците в непреките преговори с Израел за споразумение за временно прекратяване на огъня и размяна на ограничен брой заложници за палестинци, държани в израелски затвори, тъй като това предложение не предвижда изпълнението на основните искания на радикалите.
Според Хамас, представените предложения „не отговарят на спешните хуманитарни нужди на палестинския народ, не включват възстановяване на инфраструктурата или възобновяване на нормалното функциониране на контролно-пропускателните пунктове, особено контролно-пропускателния пункт Рафах на границата между Газа и Египет”. Според източника движението е чуло идеите на посредниците и е потвърдило позицията си, че палестинците „се стремят към постоянно прекратяване на огъня, пълно изтегляне на израелските окупационни сили от ивицата и вдигане на блокадата на анклава, връщане на разселените лица по домовете им и цялостно споразумение за размяна на заложници срещу палестински затворници.
Кайро е домакин на срещи между политическото движение на палестинския президент Махмуд Абас - "Фатах" и палестинската групировка "Хамас", на които се обсъжда създаването на комитет за управление на Газа след войната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като се позова на египетската държавна телевизия "Ал Кахера Нюз".
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че войната може да приключи само след като движението "Хамас" бъде унищожено.
Междувременно дрон на израелските военновъздушни сили удари сграда на булевард в източен Бейрут, съобщи Центърът за спешни операции към ливанското министерство на здравеопазването.
При атаката е загинал един човек, а 15 души са били ранени.
Дронът е атакувал фирма, която продава мотоциклети, използвани от членове на Хизбула.
Армията не е предупредила населението на района за предстоящото въздушно нападение, съобщава Naharnet. Поради тази причина порталът свързва внезапното нападение с евентуален опит за убийство на един от членовете на ръководството на Хизбула.
Ръководителят на ООН за бежанците Филипо Гранди заяви, че израелски въздушен удар е засегнал „хуманитарни структури“ на граничен пункт между Ливан и Сирия, който е бил ударен и миналия месец, предаде АФП, цитирана от БТА.
След като основният граничен пункт между двете страни беше ударен, пропускателният пункт, известен като Джусие от сирийска страна, се превърна в ключов маршрут за бягство на хората, които бягат от войната между Израел и "Хизбула".
В края на миналия месец обаче той беше изведен от експлоатация, когато израелски удар създаде голям кратер, който блокира движението на превозни средства.
„Нов израелски въздушен удар удари граничния пункт Джусие, където много ливанци и сирийци преминават от Ливан в Сирия“, заяви Гранди в X.
„Хуманитарните структури също бяха ударени“, каза той и добави, че „дори бягството и грижата за бягащите стават трудни и опасни, тъй като войната продължава да се разпространява“.
Сирийският център за наблюдение на правата на човека, базиран във Великобритания, съобщи, че на 2 октомври два израелски удара са поразили пропускателния пункт Джусие.
Нападението е извършено, след като основният пропускателен пункт между Бейрут и Дамаск, известен като Маснаа от ливанска страна, е бил принуден да затвори поради израелски удар на 4 октомври.
Между Ливан и Сирия има 6 официални пропускателни пункта, въпреки че има много неофициални маршрути през пропускливата граница.
Израел неведнъж е обвинявал "Хизбула", че транспортира оръжия от Сирия към Ливан през тези пунктове.
Израелската армия заяви днес, че e актуализирала инструкциите за отбрана на командването на силите за гражданска защита, като е повишила нивото на готовност в Долна Галилея и южните части на Голан от "частично" на "пълно", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Същевременно армията отбеляза, че в някои общини се разрешава събирането на до 2000 души.
Промените отразяват безпокойството на Израел около сигурността на гражданите в момент, в който се водят сражения между израелските сили и ливанската групировка "Хизбула".
Стана ясно, че са подновени усилията за поставяне на втора доза ваксина срещу полиомиелит на децата в северната част на ивицата Газа, потвърди пред ДПА говорител на УНИЦЕФ, предаде БТА.
Представителят на световната организация отбеляза, че е била договорена хуманитарна пауза в сраженията, за да се улесни кампанията, която се провежда само на територията на град Газа. Той предупреди, че здравните работници не могат да стигнат до около 15 000 деца под 10-годишна възраст в северната част на палестинския анклав.
По данни на УНИЦЕФ около 119 000 деца в Северна Газа трябва да получат втора доза ваксина срещу детски паралич. Първият етап на ваксинационната кампания започна през септември, след като за първи път от 25 години насам в Газа бе засечен случай на детски паралич.
Кампанията за поставяне на ваксини в северната част на анклава бе прекъсната през октомври, след като израелската армия предприе усилени бомбардировки и местните жители отново бяха принудени да бягат.
В изявление на УНИЦЕФ се посочва, че подновяването на усилията за ваксинация излага семейства и здравни работници на риск, понеже Израел засилва ударите си по предполагаеми скривалища на "Хамас" в Северна Газа.
Около 443 000 деца вече са получили втора доза ваксина срещу полиомиелит в централната и южната част на анклава. За да се предотврати разпространението на вируса, трябва да бъдат напълно ваксинирани най-малко 90% от децата в Газа, заявиха Световната здравна организация и УНИЦЕФ, но думите им това е трудно постижимо при сегашната ситуация.