Германската Свободна демократическа партия (СвДП) изтегля всичките си министри от коалиционното правителство, каза късно снощи лидерът на парламентарната група на формацията Кристиан Дюр, цитиран от ДПА и БТА.
Решението е взето, след като по-рано снощи канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер, който е и лидер на СвДП, след седмици на спорове по икономическата политика на правителството.
Шолц освен това обяви, че на 15 януари ще поиска гласуване на вот на доверие за бъдещето на левоцентристкото правителство – стъпка, която се очаква да проправи път към предсрочни избори през март, отбелязва ДПА.
Дюр каза, че четиримата министри в правителството от СвДП заедно ще връчат оставките си на президента Франк-Валтер Щайнмайер, което на практика ще означава разпадане на трипартийната коалиция със Германската социалдемократическа партия на Шолц и Зелените.
Дюр посочи, че коалиционното правителство не е успяло да вземе важни решения за икономиката и добави, че предложенията на канцлера не са били достатъчни за стопанско съзживяване на Германия.
Сега е в ръцете на избирателите да вземат важно решение за страната, добави той.
Дюр обеща, че депутатите от СвДП ще продължат да работят конструктивно до следващите избори и ще обсъждат отделни въпроси с всички демократични парламентарни групи.
Германският вицеканцлер и икономически министър Роберт Хабек каза, че съжалява за разпадането на управляващата коалиция, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Коалицията не се ползваше с най-добрата репутация, каза Хабек, който е представител на Зелените, на пресконференция снощи в Берлин и призна, че трите коалиционни партньора, които включваха още Германската социаладеморкатическа партия (ГСДП) на Шолц и либералите от Свободната демократическа партия (СвДП) на Линднер са се карали често.
"Въпреки това искам да кажа от наше име, че за нас тази вечер е неприятна, дори почти трагична, особено в ден като днешния, когато Германия трябва да покаже единство и способност да действа в Европа", каза Хабек след края на кризисните коалиционни преговори в канцлерството в Берлин.
Макар и на масата да е имало варианти за решение, в крайна сметка се оказало невъзможно да бъде запушена огромната дупка в проектобюджета на Федералната република за 2025 г., което беше и основният предмет на спора между управляващите партии, посочи Хабек.
"СвДП не беше готова да върви по този път."
Уволнението на Линднер беше логична и необходима развръзка, добави Хабек.
Така бързо ще бъде разчистен пътят за нови избори, посочи политикът от Зелените и прогнозира, че избирателите ще застанат пред урните напролет, месеци преди датата на редовните избори през септември 2025 г.
"Дотогава ние ще продължим да изпълняваме задълженията си. Твърдо сме ангажирани да продължим да изпълняваме пълноценно задълженията си и да осигурим в рамките на правителството стабилност, каквато Германия може и трябва да осигури на Европа", допълни вицеканцлерът, с което имаше предвид, че Зелените ще останат в управлението до изборите въпреки напускането на СвДП, отбелязва Ройтерс.
Външният министър на Германия Аналена Бербок, която също е представител на Зелените, каза на същата пресконференция, че това не е добър ден за Федералната република.
Не е добър и за Европа, посочи тя. По думите ѝ Европа носи отговорност за мира на континента и в Украйна.
Бербок посочи, че с оглед на последиците от войната в Украйна правителството се налага да направи изключение в строгите фискални правила, които трябва да спазва, известни като така наречената дългова спирачка.
Дълговата спирачка е записана в германската конституция.
Зелените настояваха в рамките на коалицията да бъде направено изключение, но не беше възможно да се постигне споразумение, добави Бербок.
Опозиционната крайнодясна партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) приветства разпадането на управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц и го окачестви като отдавна закъсняло и "освобождение за Германия", предаде ДПА, цитирана от БТА.
Ръководителите на АзГ в долната парламентарна камара Бундестага, Алис Вайдел и Тино Крупала, обвиниха снощи тройната коалиция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на Шолц, Зелените и либералите от Свободната демократическа партия (СвДП), че заради тяхното управление Германия се е запътила с бързи крачки към икономическа пропаст.
"След седмици на безизходица и безброй сеанси на егоцентрична терапия сега спешно се нуждаем от коренна политическа промяна, която да изведе икономиката и страната като цяло от тежката криза, в която изпаднахме благодарение на идеологически мотивираната политика на ГСДП, Зелените и СвДП", добавиха те.
Вайдел и Крупала призоваха Шолц да направи последна услуга на Германия и незабавно да поиска вот на доверие.
Снощи канцлерът каза, че ще поиска вот на доверие на 15 януари, след като по-рано вечерта уволни финансовия министър и лидер на СвДП Кристиан Линднер.
Сара Вагенкнехт, председател на формацията "Алианс на Сара Вагенкнехт" (АСВ), разкритикува намерението на германския канцлер Олаф Шолц да изчака до 15 януари, за да поиска вот на доверие в парламента, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Сроковете, които канцлерът обяви, са проточване на политическата несъстоятелност", каза тя пред новинарския портал t-online.
Вагенкнехт разкритикува и пространното изказване на Шолц, с което той оправда решението си да освободи от длъжност финансовия министър Кристиан Линднер, лидера на партньорите си в управлението от либералната Свободна демократическа партия (СвДП).
"Вместо да използва тази вечер, за да се извини на гражданите за последните три години, човекът, който все още е канцлер, произнесе самодоволна предизборна реч", каза тя.
Намерението на Шолц да смекчи записания в конституцията дългов таван, за да финансира предоставянето на оръжие на Украйна, "докато в същото време в Германия мостовете и жп линиите ръждясват, а милиони пенсионери живеят в бедност, показва, че това правителство се е провалило закономерно", заяви Вагенкнехт.
АСВ, който съчетава лява икономическа политика с крайнодесни възгледи по въпроси като миграцията и проруски позиции, е във възход според социологическите проучвания.