Отидете към основна версия

1 290 4

На срещата в Лима: Представителите на Тайван и Китай си кимнаха без ръкостискане и не разговаряха

  • тайван-
  • китай-
  • перу

Представителят на острова Лин Хсини заяви, че е помахал на Си Цзинпин, но двамата не се ръкували

Тайванският представител на срещата на върха на форума Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС) Лин Хсини заяви, че е поздравил президента на Китай Си Цзинпин, като му е помахал, но че двамата не са се ръкували и не са разговаряли, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

АТИС е един от малкото международни форуми, в които участват както Пекин, така и Тайпе, въпреки че тайванският президент не присъства на срещата на върха в Лима заради възражения от страна на Китай.

Лин, който е председател на подкрепяния от правителството инвестиционен фонд "Тайвeния кепитъл" (Taiwania Capital) и бивш министър на икономиката, разказа пред журналисти, че е разговарял с много представители на страните от АТИС, но не и с китайския президент. С него са се поздравили само с жест.

Пекин разглежда острова като своя собствена територия, която няма право да поддържа самостоятелни двустранни дипломатически отношения с други държави. Демократично избраното правителство на Тайван отхвърля претенциите на Пекин за суверенитет, отбелязва Ройтерс.

Тази липса на контакт със Си контрастира с вчерашната среща на Лин американския президент Джо Байдън, която тайванската делегация описа като много "жизнена" обмяна на мнения.

САЩ са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжие за Тайван, въпреки че Вашингтон прекъсна официалните си дипломатически отношения с Тайпе през 1979 г. в полза на Пекин. Миналата година на срещата на върха на АТИС представителят на Тайван Морис Чанг, основател на гиганта в производството на чипове Ти Ес Ем Си (TSMC), също разговаря с Байдън, но не и със Си.

Но през 2022 г. 91-годишният тогава Чанг има "много приятен" и "учтив" разговор с китайския лидер на форума на АТИС в Банкок, където Си пита за здравето на Чанг, а Чанг поздравява Си за успеха на 20-ия конгрес на Китайската комунистическа партия, припомня Ройтерс.

Тайван се бори със стратегията на Китай да накара дипломатически съюзниците на острова да прекъснат връзките си с Тайпе в полза на Пекин и желанието, което Си изрази в събота – Китай да бъде домакин на форума през 2026 г., разтревожи тайванското правителство.

Заместник-генералният секретар на Съвета за национална сигурност на Тайван заяви, че сред представителите на острова, както и сред други членове на АТИС, има "всевъзможни опасения и притеснения", свързани с домакинството на Пекин през 2026 г. "Фактът, че беше постигнат консенсус (за китайското домакинство на форума), означава, че Пекин е направил обещания в отговор на опасенията на всички съответни членове", посочи тайванският политик.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини