Европейският съюз смята, че в петък в Косово е извършено „терористично нападение“ и „акт на саботаж“, когато се е стигнало до експлозия, която е повредила важна инфраструктура в страната, заяви върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел, цитиран от Радио Свободна Европа и БТА.
„ЕС най-остро осъжда терористичното нападение на водопроводния канал Ибър-Лепенац в Зубин Поток в Северно Косово. Това е гнусен акт на саботаж срещу критична гражданска инфраструктура в Косово, която осигурява питейна вода за значителна част от косовското население и е жизненоважна за косовската енергийна система“, подчерта Борел.
Той изрази солидарност с косовските граждани, засегнати от нападението. „Това престъпление трябва да бъде разследвано, а на извършителите да бъде въздадена справедливост. ЕС призовава всички заинтересовани страни да сътрудничат изцяло на косовските власти и да продължат внимателно да наблюдават развитието на събитията“, посочи ръководителят на европейската дипломация и допълни, че ЕС е предложил подкрепа на косовските власти в разследването.
Вечерта на 29 ноември в село Вараге, край Зубин Поток в Северно Косово експлозия повреди водопроводния канал Ибър-Лепенац, който снабдява няколко града с вода, както и Косовската енергийна корпорация.
Косовският премиер Албин Курти съобщи днес, че няколко заподозрени са арестувани и са намерени материални доказателства във връзка с взрива. Той обвини Сърбия, че стои зад експлозията, но не представи доказателства за това твърдение. Белград от своя страна отрече да е участвал в нападението, като сръбският президент Александър Вучич определи обвинението като прибързано и безотговорно.
Сръбският външен министър Марко Джурич заяви, че Сърбия най-остро осъжда нападението на канала и призова международните власти да проведат прозрачно разследване, за да бъдат идентифицирани отговорните.
Сърбия, както и сърбите в Северно Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.
Специалният пратеник на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак също осъди инцидента и го определи като „саботиране на критична инфраструктура в Косово“.
Специалният пратеник на мисията на ООН в Косово (ЮНМИК) Каролине Зияде коментира в "Екс", че „това нападение е дълбоко тревожно и рискува да наруши стабилността“
Междувременно косовският президент Вьоса Османи разговаря с посланиците в Прищина на страните от т.нар. „Петорка“ (САЩ, Великобритания, Италия, Франция, Германия) и посланика на ЕС, както и с коменданта на мисията на НАТО в Косово КейФОР. Османи призова международната общност да осъди нападението и „да остане обединена срещу всеки опит за нарушаване на мира и сигурността на Косово“.
От своя страна сръбският външен министър Марко Джурич проведе брифинг с представителите на Петорката и ЕС в Сърбия. Той подчерта, че става въпрос за „саботаж и Сърбия недвусмислено осъжда такъв акт, който е насочен срещу стабилността в региона и интереса на всички местни общности“. По думите му всички обвинения срещу Сърбия във връзка с инцидента са неоснователни.
Косово засили мерките за сигурност, увеличено е присъствието на косовска полиция в Митровица - най-големия град, населен със сърби в Северно Косово.