Държавният глава Касим-Жомарт Токаев направи приветствена реч на церемонията по откриването на срещата на върха One Water Summit, която се провежда в столицата на Саудитска Арабия. Това съобщава агенция Kazinform, позовавайки се на пресслужбата на Акорда.
Говорейки на срещата на върха, държавният глава отбеляза, че водната сигурност е основа за устойчиво развитие, икономически прогрес и опазване на околната среда.
„Над 2 милиарда души по света все още нямат достъп до качествена питейна вода, а повече от 4 милиарда са изправени пред остър недостиг на вода. Днешните предизвикателства изискват обединен глобален отговор, за да се осигури устойчиво бъдеще за всички. Бих искал да използвам тази възможност, за да изразя искрената си благодарност на Негово кралско височество за току-що обявения от него план за подпомагане на всички региони и държави, които са изправени пред проблемите, които споменах. Казахстан, който има огромна територия и няма излаз на море, ясно разбира истинската стойност на водата. Знаем от първа ръка, че водата не е безкраен ресурс. Необходимо е да пазим водата като зеницата на окото си, само по този начин човечеството може да постигне устойчив напредък“, каза той.
Касим-Жомарт Токаев призова за съвместни мерки, насочени към укрепване на водната сигурност.
„Всички хора, особено представители на уязвими групи и народи, живеещи в отдалечени райони, имат право и трябва да имат достъп до безопасна питейна вода, отговаряща на санитарните изисквания. Целенасочените инвестиции в климатична водна инфраструктура могат да трансформират цели региони, осигурявайки надежден достъп до чиста вода и насърчавайки устойчивия растеж. Влизането на Казахстан в глобалната инициатива Freshwater Challenge, фокусирана върху всеобщия достъп до чиста вода за всички, потвърждава ангажимента на страната ни към тези цели“, каза президентът.
Според държавния глава опазването на водоизточниците от промишлено, химическо, селскостопанско и битово замърсяване изисква използването на технологични иновации и регулиране. Важен аспект при осигуряването на стабилен достъп до вода е и укрепването на капацитета на резервоарите, запазването на ледниците и въвеждането на иновативни системи за напояване.
Касим-Жомарт Токаев предложи създаването на партньорство, което да обедини глобални изследователски центрове за изучаване и защита на ледниците.
„Ледниците играят жизненоважна роля в глобалния воден цикъл, захранвайки реки и езера, които осигуряват вода на близо два милиарда души по света. Трябва да провеждаме съвместни изследвания и да разработваме общи политики за борба с изчезването на ледниците и да подкрепяме стратегиите за управление на водите в региони, които се нуждаят от това, смята президентът.
Както беше отбелязано, изграждането на устойчивост срещу свързани с водата бедствия е основен компонент на сигурността на водата. Наводненията и сушите засягат повече от 1,5 милиарда души по света всяка година, засягайки сериозно живота на уязвимите групи от населението, особено в малките острови и крайбрежните райони. Държавният глава смята за приоритет укрепването на системите за ранно предупреждение за намаляване на рисковете и защита на населението.
Токаев обърна внимание на факта, че недостигът на вода застрашава хранителната и енергийната сигурност и индустриалния растеж. Стратегическите инвестиции във водно ефективно селско стопанство и възобновяема енергия могат да подобрят икономическата устойчивост, като същевременно намалят натиска върху околната среда, казва той.
„Водата няма граници. Той свързва общности и екосистеми. Като председател на Международния фонд за спасяване на Аралско море, Казахстан подкрепя насърчаването на регионалното сътрудничество и съвместните действия. Според нас е изключително важно страните, които са в челните редици на действията в областта на климата, да разширят диалога, да развият международни партньорства и да обединят ресурси за изпълнение на водни проекти. В преследване на тези цели Казахстан днес има удоволствието да се присъедини към коалицията One Water Vision, която има за цел да обедини заинтересованите страни за справяне с глобалната водна криза и насърчаване на интегрираното управление на водните ресурси. Като част от тези усилия Казахстан, с подкрепата на ООН, ще проведе Регионална конференция за климата през 2026 г., каза той.
Държавният глава припомни на участниците във форума, че един от глобалните приоритети в областта на устойчивото развитие до 2030 г. са водните ресурси.
„Безопасността не е просто технически или екологичен въпрос, тя е морален императив. Решаването на проблема с водната сигурност изисква развитието на многостранен диалог, основан на принципа на една вода. Казахстан е готов да допринесе за колективните усилия за укрепване на глобалното управление на водните ресурси“, обобщи изказването си Токаев.
На срещата на върха говориха още престолонаследникът, министър-председателят на Кралство Саудитска Арабия Мохамед бин Салман Ал Сауд, президентът на Френската република Еманюел Макрон, президентът на групата на Световната банка Аджай Банга, съпредседателят на Глобалната комисия по Икономика на водата (GCEW) Йохан Рокстрьом, държавни глави, ръководители на международни организации, общности и компании.
Новината е публикувана на база споразумение за обмен на информация между Fakti.bg и Kazinform