В молдовското Приднестровие спряха работа почти всички промишлени предприятия, с изключение на хранително-вкусовите, заяви първият вицепремиер и министър на икономическото развитие на републиката Сергей Оболоник, съобщава порталът "Новини на Приднестровието".
Причината е в спирането на доставките на газ и произтичащия от това недостиг на енергия.
ККризата е толкова тежка, че няма нужда да изброявам кои предприятия са спрели. Говорим за всички индустриални предприятия, с изключение единствено на тези, които осигуряват продоволствената сигурност в Приднестровието", каза той.
Оболоник подчерта, че държавата ще подкрепи предприятията, за да могат да доставят готовата си продукция. По думите му до 5 януари ще стане ясно колко енергия консумира битовият сектор. Въз основа на баланса властите ще разберат колко може да бъде „изцедено“ за нуждите на индустрията.
Засега развитието на ситуацията е управляемо и съответства на прогнозите, но проблемът е от толкова глобален характер, че ако не бъде решен дълго време, ще получим необратими промени. Това означава, че предприятията ще загубят способността си да стартират отново“, заключи Оболоник.
От 1 януари Русия спря транзита на газ през Украйна. На този фон спряха доставките в Приднестровието, чиято територия действаше като транзитна. Заради липсата на газ Молдавската държавна районна електроцентрала (нейната налична мощност е 1,72 хил. MW), която се намира в Приднестровието и е собственост на руската компания Inter RAO, премина на въглища, а резервите ѝ ще стигнат приблизително до 20 февруари.
Оболоник заяви, че преди прекратяването на транзита Приднестровието е успяло да получи необходимия обем газ и резервът е 13 милиона кубически метра.
„Това е за болници, обществено хранене, магазини, високи сгради (само за готвене). На юг ще има достатъчно запаси за 20 дни, на север - до 10, при условие, че се използва пестеливо “, отбеляза вицепремиерът.
През есента на 2021 г. договорът за газ между "Газпром" и "Молдовагаз" беше удължен за пет години.
Според него Кишинев трябваше да изплати дълга за минали доставки. "Газпром" тогава той го оцени, вземайки предвид просрочените плащания, на 709 милиона долара, обвинявайки Приднестровието за образуването на дълга, което според руснаците не е плащало доставките от години.
Миналата есен Кишинев проведе независим одит, който не разкри дълг. В "Газпром" считат одита за невалиден, тъй като самият надзорнен съвет на "Молдовгаз" не се е съгласи с него и мнозинството от членовете му подчертаха, че документът не съответства на международните стандарти.