Американският Сенат единодушно утвърди сенатора републиканец Марко Рубио за държавен секретар на САЩ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Рубио е известен с твърдата си линия по отношение на Китай и с подкрепата си за Израел.
Деветдесет и девет сенатори гласуваха "за" кандидатурата на Марко Рубио и нито един "против".
Рубио е първата номинация на Доналд Тръмп за член на правителството, която бе одобрена от Сената. Това се случи броени часове след като Тръмп встъпи в длъжност за втори мандат като президент на Съединените щати.
Очаква се да има още гласувания на номинации на Тръмп тази седмица, отбелязва Ройтерс.
Рубио се обявява против развиването от САЩ на по-нататъшни зависимости от Китай и смята, че американската политика следва да бъде насочена към слагане на край на войната в Украйна.
Той е първият държавен секретар от испаноамерикански произход, той е син на кубински имигранти.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди изтеглянето на САЩ от Световната здравна организация, предаде ДПА.
Тръмп подписа указ за това в Белия дом само няколко часа след като встъпи в длъжност.
"Световната здравна организация ни ограбва. Всички ограбват САЩ, така стоят нещата, но това повече няма да се случва", каза президентът пред репортери.
Според СЗО Съединените щати са най-големият донор и партньор на организацията.
САЩ предоставиха 1 милиард и 284 милиона долара през 2022 и 2023 година, казва СЗО.
През 2020 година Тръмп изтегли САЩ от СЗО, като обвини организацията, че не се е справила с коронавирусната пандемия и че е марионетка на Китай. В първия си ден като президент през 2021 година Джо Байдън върна САЩ в СЗО.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който отложи със 75 дни прилагането на забраната на приложението ТикТок в Съединените щати, предаде Ройтерс.
Указът съдържа инструкции за главния прокурор да не прилага забраната, за да може "правителството ми да има възможност да определи подходящите действия по отношение на ТикТок".
Освен това с указа си Тръмп нарежда на министерството на правосъдието да изпрати писма до компании като "Епъл" и "Гугъл", които работят с ТикТок. В писмата следва да бъде разяснено, че те няма да бъдат държани отговорни за ползването на ТикТок през посочения период от време.
Когато му бе зададен въпрос какво постига с указа за ТикТок, президентът отговори, че той "просто ми даде правото да го продам или да сложа край на дейността му".
Тръмп поясни, че предстои да вземе решение по този въпрос.
Държавният глава помилва 1500 души, на които са повдигнати обвинения във връзка с щурма на Капитолия на 6 януари 2021 година, предаде Ройтерс.
"Очакваме, че те ще излязат тази нощ. Очакваме го", заяви Тръмп.
Президентът каза още, че присъдите на шестима обвиняеми ще бъдат намалени.
Ройтерс отбелязва, че помилването на тези обвиняеми е изпълнение на едно от обещанията от предизборната му кампания, а именно - да помогне на поддръжниците си, на които бяха повдигнати обвинения и които бяха вкарани в затвора във връзка с щурма на Капитолия, който имаше за цел да попречи на утвърждаването на победата на Джо Байдън на президентските избори през 2020 година.
Някои затворници във федерални затвори, които излежават присъди във връзка със събитията от 6 януари, може да бъдат освободени още в рамките на същото денонощие, каза говорител на службата по затворите.
Според Тръмп мнозина от близо 1600-те души, на които бяха повдигнати обвинения във връзка с щурма, са били третирани несправедливо от правосъдната система. Той ги нарече "заложници".
"Ще освободим нашите страхотни заложници, които, като цяло, не са направили нищо лошо", изтъкна Доналд Тръмп на парадното тържество по случай встъпването си в длъжност в зала "Кепитал Уан Арина" във Вашингтон.
Новият президент подписа част от първите си укази на сцената в залата "Кепитал Уан Арина" във Вашингтон, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
С първите си укази Тръмп отмени десетки мерки, взети от правителството на Джо Байдън, изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, въведе временна забрана за приемането на нови регулации от федералните чиновници, въведе временна забрана за наемането на хора във федералните структури, докато новото правителство не установи пълен контрол върху властта. Президентът нареди още федералните чиновници да се върнат на работа присъствено, ако са работели до момента дистанционно.
Също така той подписа меморандум, който според АП има като цяло символично значение и с който той инструктира всички федерални служби да предприемат действия за борба с инфлацията.
Президентът подписа и документ за гарантиране на свободата на словото в САЩ и за слагане на край на "федералната цензура".
САЩ трябва да контролират Гренландия, за да гарантират международната сигурност, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.
Той проявява интерес към това да присъедини Гренландия, която е автономна датска територия, към САЩ, откакто бе избран отново за президент през ноември миналата година.
Доналд Тръмп не изключва употребата на военна или икономическа сила, за да убеди Дания да отстъпи Гренландия.
Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който е привърженик на независимостта на Гренландия, заяви, че островът не се продава и че народът му сам ще реши бъдещето си.
Новосъздадената криптовалута на президента на САЩ Доналд Тръмп нарасна днес до над 10 милиарда долара пазарна капитализация, докато той встъпваше в длъжност за втория си мандат, предаде Ройтерс.
Пуснатата в петък „мийм монета“ на Тръмп, известна още като $TRUMP, се покачи от по-малко от 10 долара в събота сутринта до 74,59 долара, преди да претърпи частичен спад днес.
Тръмп пусна на пазара дигиталния токен с брандинг, включващ изображение от опита за убийството му през юли.
В неделя Мелания Тръмп пусна своя собствена монета - $MELANIA. Нейната пазарната капитализация доста над 1 милиард долара.
Фактическият лидер на Сирия Ахмед аш Шараа поздрави американския президент Доналд Тръмп по случай встъпването му в длъжност, предаде Ройтерс.
Аш Шараа заяви, че се надява на подобряване на отношенията между САЩ и Сирия.
"Уверени сме, че той е лидерът, който ще донесе мир в Близкия изток и ще възстанови стабилността в региона", каза сирийския лидер.
САЩ, Великобритания и Европейският съюз въведоха тежки санкции срещу Сирия, след като сваленият президент Башар ал Асад реагира с репресии на протестите от 2011 година, които доведоха до гражданска война.
В началото на януари Вашингтон обяви изключение от санкциите за трансакции със сирийски правителствени институции за период от шест месеца, като с това се прави опит за улесняване на доставките на хуманитарна помощ в Сирия.
Сирия приветства този ход, но призова за пълна отмяна на санкциите.