Разходите за възстановяването на Украйна към момента са на стойност 500 милиарда евро. Това заяви полският министър по въпросите на ЕС Адам Шлапка на бизнес форума ЕС-Украйна.
„Според последните оценки на Световната банка разходите за възстановяване на Украйна вече са достигнали 500 милиарда евро и ще продължат да нарастват до края на войната“, каза Шлапка. Министърът, цитирайки анализ на Световната банка, отбеляза, че около една трета от тези разходи могат да бъдат покрити от частни инвеститори, при условие че Киев продължи реформите.
Украинският премиер Денис Шмигал направи подобна оценка на 24 февруари на съвместно заседание с украинското правителство и Европейската комисия. Темата за възстановяването на Украйна фигурира и в споразумението за украинските минерални ресурси, което се обсъжда между Вашингтон и Киев.
Британското списание The Economist, позовавайки се на свои източници, съобщи, че като част от сделката Украйна ще трябва да прехвърли 50% от бъдещите си държавни приходи от природни ресурси и пристанищна инфраструктура в нов инвестиционен фонд, който ще бъде собственост на правителството на САЩ; Киев ще трябва да попълни този фонд, докато размерът му достигне 500 милиарда долара. Този фонд ще трябва да се заеме с възстановяването на Украйна.