Специалисти припомнят, че статините са отпускат с рецепта, с цел понижаване нивото на „лошия” холестерол, т.е., липопротеините с ниска плътност, които са потенциално опасни за организма. Tе могат да доведат до запушване и свиване на артериите и до сърдечносъдови заболявания, а лекарите ги назначават за намаляване на риска от инсулт или сърдечен пристъп, пише zdrave.to.
За повечето хора тези лекарства са безопасни и ефективни, но са свързани и с редица странични ефекти. Като например, проблеми с храносмилането, мускулни болки, умствени проблеми и увреждане на черния дроб. В последно време обаче, се появил по-малко разпространен, но доста тревожен симптом.
Става дума за някои статини, които предизвикват устойчива кашлица у пациентите. Няколко дни след приема им, при някои от пациентите след началото на терапията възниквала постоянна кашлица. Медицински изследвания впоследствие показвали, че кашлицата не е свързана с някакви белодробни или респираторни проблеми. Кашлицата спирала чак след като се прекратявал приемът на статините.
Експертите препоръчват следното: „Много редки случаи на интерстициално заболяване на белите дробове вече били регистрирани при продължителна терапия с някои видове статини. Но кашлица, без засягане на белите дробове още не е включена в списъка като страничен ефект от приема на статини. Лекарите стигнали до извода, че тези случаи наистина са свързани с лечението със статини.
И предположили, че възможните механизми, с помощта на които тези препарати предизвикват кашлица, са свързани със способността им да увеличават изработката на простагландини и азотен оксид. А те могат да повишат чувствителността на кашлечния рефлекс в организма.
„Ако смятате, че проявявате странични ефекти от статините, не ги спирайте”, съветват от клиниката „Мейо”. - Поговорете със своя лекар, посъветвайте се дали може да помогне - да промени дозата или да ви предпише друг тип лекарство.”