Отидете към основна версия

1 799 31

Доц. Пандов: Очакваме пик на COVID-19 през август

  • коронавирус-
  • нзок-
  • пандемия-
  • болници

На седмична база увеличението е с около 62%

В момента заболеваемостта от ковид е 73 души на 100 000 души население. Очевидно е, че сме в началото на кривата, а през август очакваме пик на новото разпространение.

Това коментира пред бТВ доц. Васил Пандов.

На седмична база увеличението е с около 62%. На този етап задължителни мерки не са предприети. Практиката в момента в много държави е да се прилагат препоръчителни мерки. Те препоръчват носенето на маски в обществения транспорт, на закрито, още не са преминали към задължителни мерки. Преди обявяване на извънредно положение, можем да предприемем някои мерки. Например ограничаване на броя лица на закрито, носене на маски на закрито, забрана на свиждания в лечебни заведения. Не можем обаче да ограничим свобадата на придвижване извън обявено извънредно положение, но може да се обяви граничен контрол, посочи той.

Натиск върху лечебните заведения в момента няма. Заболяването протича като респираторно. Мерките се адаптират според протичането на заболяването и да се налагат рестрикции, допълни той.

Белодробната болница се влива в болница „Св. Иван Рилски“. Причините за това са ниският брой пациенти в Белодробната болница. Голяма част от медицинския персонал е напуснал и лечебното заведение среща големи затруднения за обслужване на пациентите. Такова преструктуриране е имало и преди. Това заяви председателят на Надзорния съвет на НЗОК доц. д-р Васил Пандов в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

"Целта е да се запази персоналът на болницата и да се съживи лечебното заведение. Правят се анализи и при други лечебни заведения и да има по-целесъобразно разходване на средствата", допълни той.

"Проблемът с Национална детска болница се заплете още в самото начало. Оказва се, че обществената поръчка е била невъзможна от самото начало. Това установи проверка на установи Агенцията за държавна финансова инспекция. Предали сме материалите в Прокуратурата. Въпреки това е плетен аванс от 9 млн. лева. МЗ преговаря с изпълнителя да възстанови тези средства, но до момента това не е направено.

"Нашето предложение е да има ясна концепция за нуждите от такова лечебно заведение, както и изготвяме стратегия за детско здравеопазване. В момента правим проучване от съществуващите терени на Министерство на здравеопазването кой би бил подходящ. Планът ни е до края на годината да изготвим концепция", разясни доц. д-р Пандов.

Той коментира и резултатите от проверките в лечебни заведения. "Не започнахме със смени на директори, както това се е правило в предишни периоди. Да, засилихме проверките. Установихме диспропорции в проверките на болниците. Основните акценти бяха разходването на средствата и приходите от калолечение. МЗ не е получило нито лев от концесионни такси през последните 20 г. В резултат на установените нарушения бяха освободени ръководствата на някои болници", призна той.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 20 гласа.

Свързани новини