26 Март, 2023 10:00 2 951 46

Оценка на фалита на Silicon Valley Bank

  • банки-
  • silicon valley bank-
  • банка-
  • фалит-
  • сащ-
  • икономика-
  • финансова криза-
  • ричард ран

Помислете за един свят, в който банките не се регулират по сегашния начин

Оценка на фалита на Silicon Valley Bank - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ричард Ран е председател на Института за глобален икономически растеж и на MCon LLC. Неговият анализ е публикуван във „Вашингтон таймс“/ превод: БГНЕС

Някои бяха шокирани, когато Silicon Valley Bank (SVB) и няколко други банки фалираха. Сенаторът демократ от Масачузетс Елизабет Уорън и други всезнайковци веднага призоваха за повече регулации, без очевидно да осъзнават, че голяма част от проблемите са причинени от съществуващите регулации и от това, че регулаторите не си вършат работата.

Търговските банки са институции с частични резерви и поради това не разполагат със 100% от резервите си в ликвидна форма, която може да бъде изкупена от вложителите в избран от тях момент. По-скоро банката отпуска част от парите на вложителите на желаещите да вземат заем, а това, което остава, обикновено се използва за закупуване на държавни или други висококачествени облигации, които да служат като резерви.

През вековете банкерите са се научили, че много рядко голям брой вложители искат парите си обратно по едно и също време - освен ако банката не е в затруднение или не се говори, че е в затруднение. Обикновено ликвидните резерви в диапазона от 5 до 15 % (в зависимост от вида на депозита, бизнес практиките на банката и стабилността на политическата юрисдикция, в която тя оперира) са достатъчни, за да посрещнат всяко очаквано искане за теглене. Но банката винаги е изложена на риска да бъде засегната от неочаквано нарастване на броя на тегленията.

Банките са изправени пред редица други рискове, като например кредитите, които отпускат, може да не са стабилни и ако банката има твърде много загуби по кредити, тя ще фалира. Банките също така имат несъответствие в портфейлите си, тъй като много от техните кредити са за дълъг срок, но депозитите им могат да бъдат изтеглени по всяко време - т.е. те отпускат дългосрочни заеми и вземат краткосрочни. Банкерите винаги са под натиска на своите акционери да увеличават печалбите си, което означава да отпускат по-рискови кредити с по-високи лихвени проценти.

Но това е в противоречие с фидуциарната им отговорност пред вложителите да защитават капитала си.

Банките обикновено държат ликвидните си резерви в държавни облигации, които обикновено осигуряват поне малък лихвен доход. Държавните облигации на САЩ се смятат за безрискови, защото "пълната вяра и кредит" на Съединените щати стои зад главницата (или номиналната стойност) на облигацията. Но както всеки банкер, а в идеалния случай и всеки клиент на банката, трябва да знае, с повишаването на лихвените проценти стойността на облигацията пада (не номиналната, а пазарната ѝ стойност) и обратно.

Тези, които спекулират с държавни облигации, залагат, че лихвите ще се повишат или понижат, в зависимост от това дали имат дълги или къси позиции в облигациите. Банкерите, които са управлявали SVB, са вложили голяма част от активите на банката в държавни облигации, без да се предпазят от възможността за голямо повишаване на лихвените проценти; така че, когато лихвените проценти се повишат, пазарната стойност на техните облигации спада, което води до затъване на банката.

Федералният резерв от месеци изрично заявяваше, че ще увеличи лихвените проценти в опит да намали инфлацията, така че служителите на SVB явно са били глупави или безотговорни, или и двете (и според съобщенията са поставили идеологията на събуждането над интереса на вложителите). А регулаторите на ФЕД, които са имали пълен достъп до финансовите отчети на SVB, изглеждат също толкова невежи и безотговорни.

Настрана, може би сте забелязали, че много правителствени регулаторни агенции, като Центровете за контрол и превенция на заболяванията, Агенцията по храните и лекарствата, Федералната авиационна администрация, Министерството на транспорта и Комисията по ценните книжа и борсите, направиха много скъпи и опасни грешки през последните две години, които увеличиха рисковете за гражданите, вместо да ги защитят. Това отново доказва, че правителството често е по-скоро опасност за джоба, здравето и свободата ви, отколкото защитник.

След финансовата криза от 2008-2009 г. Конгресът реши да предприеме действия за „подобряване“ на банковата регулация и през 2010 г. прие Закона Дод-Франк за насърчаване на финансовата стабилност и т.н. - всичко това в името на защитата на потребителите. Една от ирониите на сегашната бъркотия е, че съавторът на Дод-Франк, пенсионираният републиканец Барни Франк, известен привърженик на голямото правителство, влезе в борда на Signature Bank - която също фалира миналата седмица.

За да предпази вложителите в банките от загуби, федералното правителство осигурява застраховка на депозитите - сега до 250 000 долара на сметка - плащана от банките. Но миналата седмица администрацията на Байдън наруши правилата, като се съгласи да изплати всички вложители в SVB, независимо от размера на депозитите, включително десетки милиони от китайски компании, контролирани от Китайската комунистическа партия. Това поставя допълнителна финансова тежест върху останалите вложители и увеличава системния риск за банковата система, като насърчава банковите служители да бъдат още по-малко отговорни.

Не всичко е загубено. Съществува успешен модел на банкиране с частични резерви, при който собствениците на банките носят неограничена лична отговорност за всякакви загуби. Редица швейцарски банки работят успешно без загуби за клиентите си в продължение на няколкостотин години, при това без особени регулации. Тези швейцарски частни банки се управляват като партньорства, като партньорите носят пълна лична отговорност.

Помислете за един свят, в който банките не се регулират по сегашния начин - няма държавни резерви, застраховка на депозитите и т.н. - а пазарът решава коя е и коя не е стабилна банка и банкова практика.

Но освен че акционерите носят пълен риск за резултатите на банката, от висшите банкови мениджъри и служители ще се изисква да имат значителен дял в капитала на банката. Така че те ще платят много висока цена за поемането на безотговорни рискове с чужди пари.


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 87 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ротшилд

    55 0 Отговор
    Оценката е 11 от 10. Всичко мина точно по план.
  • 2 ТаУмВзе

    49 27 Отговор
    На са икономически Убийци да се оправят със краварския Фалит и не само! Черния лебед тепърва ще треска Яко. Печатат кинтаж Без покритие от 1965та. За тва свитнаха Кенеди!

    Коментиран от #5, #7

  • 3 Коментар

    53 4 Отговор
    На центаджиите трябва да им изгорят центовете,за да спрат с пропагандите.Заливат ни с укро пропаганда като искат да подпалят световна война.
  • 4 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    37 3 Отговор
    РАН-ЪТ ❗❗❗

    Не, мерси ❗❗❗

    Коментиран от #46

  • 5 ТаУмВзе

    48 7 Отговор

    До коментар #2 от "ТаУмВзе":

    Саддам го убиха, защото искаше да създаде Арабска лига на нациите. Петрола да се Плаща в ЗЛАТО, НЕ С ХАРТИЯ. Земи Пустинна буря. С Кадафи същото.
  • 6 САТЪРА НА ХАНА

    38 3 Отговор
    ХАХА , БАНКЕРИТЕ СА ВИНОВНИ ЧЕ СА СИ ДЪРЖАЛИ ПАРИТЕ В АМЕРИКАНСКИ ДЦК , А
    НЕ В КИТАЙСКИ ДЦК ..... ПАРАГРАФ 22 ... ДИРЕКТЕН УДАР В СЪРЦЕТО НА АМЕРИКАНСКАТА ФИНАНСОВА СИСТЕМА , КОЙТО АМЕРИКАНСКИЯ ФЕДЕРАЛЕН РЕЗЕРВ САМ НАПРАВИ.
  • 7 Батко

    37 17 Отговор

    До коментар #2 от "ТаУмВзе":

    Батенце, това и в Раша го правят. За покритието на валутата говоря.

    Коментиран от #9

  • 8 Сух

    22 2 Отговор
    С някоко думи да дадем изцяло властта на банките..
  • 9 ТаУмВзе

    30 44 Отговор

    До коментар #7 от "Батко":

    Братле, ти скива ли, че рублата се възра за юана. Възходът на БРИКС? Още 22 нации кандидатстват за членство. Отсвириха харията доларес. 2рия Ренесанс е на Изток! Докато 21 век принадлежи на Китай.

    Коментиран от #11

  • 10 Финансов анализ

    23 2 Отговор
    Пак се изпуснахме в памперса, за което ще плащате вие.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Лоста

    39 11 Отговор

    До коментар #12 от "ТаУмВзе":

    Като си такъв експерт, защо цял ден висиш по форуми, а не инвестираш? Или смяташ че плащането в електронни копейки за тролене е по-доходно от всяка друга истинска инвестиция?
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 ТаУмВзе

    5 32 Отговор

    До коментар #14 от "УмаСаТиГоВзелиВерно":

    Карофи, връзвате ли се че тва е Вярно? Бухах цифровото робство вече ни го набиха. Или да обясня, Кое не забелязвате?

    Коментиран от #16

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Москвича

    4 0 Отговор
    03.05.2022 ДжейПал вдига с още 0.25%.
  • 18 Зелена шума

    9 40 Отговор

    До коментар #14 от "УмаСаТиГоВзелиВерно":

    Чел нещо , но нищо не разбрал.
    Цифровите валути в САЩ и ЕС се подготвят отдавна.
    Русия го прави за да облекчи ефекта от санкциите, наложени й от редица държави, като използва криптовалути или цифрова рубла.
    Идеята се ражда още през 2014 г., когато САЩ забранява на американските граждани да провеждат бизнес с руски банки и компании в отговор на действията на Русия за "анексиране" на Крим. Тогава санкциите засегнаха сериозно руската икономика.
    Заради конфликта между Русия и Украйна редица западни страни, като Европейският съюз, Великобритания, Канада и САЩ, наложиха санкции на Москва. Засегнати са най-големите банки на страната. А въвеждането на криптовалути за икономически цели ще даде на Русия възможност да участва в световната икономика въпреки ограниченията.
    Цифровите валути предоставят възможност както за заобикаляне на контролни органи, така и за търговия в световен мащаб.
    п.п.
    Вярно е, цифровата валута каквото и да приказваме е тотален контрол, но това е в следствие на западната политика от която определени страни искат да се защитят.

    Коментиран от #21, #22, #23, #24

  • 19 Урюрвкос

    28 2 Отговор
    интересни подробности излязоха за Credit Suisse, малко преди да се пропука, американските акционери си продали дяловете на арабски финансов инвестиционен фонд и чак след това започнали да излизат статии със анализи за лошото състояние на банката.

    Коментиран от #20

  • 20 Дон Доларес

    17 3 Отговор

    До коментар #19 от "Урюрвкос":

    Не мрази играчите, мрази играта 🤑🌐
  • 21 Червена шума

    31 10 Отговор

    До коментар #18 от "Зелена шума":

    Вярно е, че само путлерacтите сте по-вредни от cоpоcнитe!

    Коментиран от #29

  • 22 Хахахахаха

    36 5 Отговор

    До коментар #18 от "Зелена шума":

    Набиулина и Путин харесват този глупак!
  • 23 Само болен в главата путлеpacт

    40 7 Отговор

    До коментар #18 от "Зелена шума":

    Не прави разлика между криптовалути и ротшилдовите CBDC.

    Коментиран от #44

  • 24 Точно така

    13 27 Отговор

    До коментар #18 от "Зелена шума":

    Какво му обясняваш на говедото, евроатлантическите подлоги са с циментирани глави и с бормашина не можеш да им налееш мозък, те си знаят тяхното: Русия е виновна за всичко! Либерастията не прощава, от лизане на задни части, стават все по-нагли!

    Коментиран от #25

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Либерастка чума

    17 11 Отговор

    До коментар #21 от "Червена шума":

    Няма по-вредно на света от гнусните либерасти!

    Коментиран от #30

  • 30 Така е!

    27 3 Отговор

    До коментар #29 от "Либерастка чума":

    Затуй и тавариш Шeломович е виден либeраcт!
  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Путинка с ушанка и ватенка

    28 10 Отговор

    До коментар #31 от "Разтваряш ...":

    Абе чебураш дръглив, вземи се бустерирай с безопасния сПУТИНк V+? Руската либерастия е хубава, не е като западната либерастия, ХАХАХАХА!

    Коментиран от #35

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 35 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 36 Съдрана на гъpбъзъ ватенка

    22 6 Отговор

    До коментар #35 от "😁😁😁😁":

    Събирам цифрови копейки и обменям за сатошита.
  • 37 Цифровия райх на запада е лош

    15 4 Отговор
    Само цифровия райх на евреите Шаломов и Набиулина е хубав!
  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 мдаа

    12 0 Отговор
    Моделът е - само една държавна банка и едно държавно застрахователно дружество. И никакви частни банки, които имат интерес да фалират и държавата да ги спасява. По правило банките са необходимо зло, но са паразитни структури, които не произвеждат нищо, освен огромни печалби за собствениците и сериозен финансов риск за клиентите си. Няма защо да се заблуждаваме - капитализмът не работи добре и неизбежно ще стигне до своя логичен край. Държавата трябва да бъде силна, да се грижи за здравето, сигурността, образованието и парите на своите граждани и да ги гарантира. При лошия социализъм имаше пари за всичко, въпреки че държавата осигуряваше безплатно здравеопазване и образование. Днес държавата е бирник, който за нищо не носи отговорност и вечно няма пари, а законите й се пишат от тези, в които са парите.

    Коментиран от #41

  • 40 Макробиолог

    4 0 Отговор
    ФРС е един болшой пузир,от там са и системните проблеми....Ко казва първото изречение в страницата им---Ний сми честни частици, но не работим за печалба....молим?Преведено на български----на нас шума не ни е нужна ,щот ние я печатим неограничено,на нас ни стига да контролиране принтера,тоест потоците шума,тоест правителствата,бизнеса,медиите,нпо-тата и всичко което си пожелаем...тоест капитализъм има на микрониво,а на макро---окото от върха на пирамидата нарисувано на долара не е чудно вата приумица, а символ на робовладелството.
  • 41 Отчаяния русофил

    2 9 Отговор

    До коментар #39 от "мдаа":

    Идеално за скъсания гладен русофил,на него и една банка му е много,като го обърнеш и изтръскаш ,падат 5 лева на стотинки,цялото му имане,в Щатите има 10000 банки, в Швейцария 400
  • 42 Това е

    3 0 Отговор
    закономерният край на всички лихвари.
  • 43 За протокола

    7 1 Отговор
    Банките в сегашния си вид са вредни. Те работят главно за себе си, използвайки най-безскрупулно хората, а правителствата са на тяхна страна.
    С широкото навлизане на интернет и новите технологии, банките трябва да бъдат заменени от публично банкиране - разпределено финансиране от обикновените хора. Когато някой има нужда от пари, чрез специална платформа му се събират пари от хора, които са готови да му дадат и след това той им връща парите на тях със съответните лихви. Така ще се избегнат спекулациите, разните измислени финансови "инструменти" , игрите с лихвите и т.н. от които банките печелят луди пари.
  • 44 Зелена шума

    2 2 Отговор

    До коментар #23 от "Само болен в главата путлеpacт":

    Глупости!
    Ми нали криптовалутата е вид цифрова валута.
    И точно криптовалутите дадоха идея и възможност за въвеждане на дигитална валута.
    Най-голямата разлика между дигиталните пари и криптовалутите е философска и по оста на централизация и децентрализация. Това обаче не означава, че между тях няма и връзка. Все по-голямата популярност на криптовалутите и тяхната голяма ценова нестабилност карат мнозина да поискат по-стабилна алтернатива. И това е цифровата такава. Различни държави и наднационални организации започват все по-сериозно да обмислят идеята за въвеждането на дигитална валута, а за това помага и популярността на крипто парите. Веднъж въведени от някоя голяма икономика, другите големи държави ще последват. Много бързо човечеството ще осъмне с дигитален юан, долар и евро.
  • 45 геобразен соросоид

    1 1 Отговор
    А бе тоя не е ли дето сътвори у нас плана Ран-Ът !? За младоликите и бледоликите сънародници , четете какво е плана РаН -ЪТ
  • 46 ха ха

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Лукашенко - Путин е далеч по-приемлив за разреждане на популацията.