Last news in Fakti

26 Март, 2023 19:00 4 159 14

Делтата на Дунав: какви последици има удълбаването на дъното

  • климатични промени-
  • делта-
  • река-
  • река дунав-
  • дунав-
  • дъно-
  • околна среда-
  • украйна

За Украйна увеличаването на дълбочината е от голямо значение

Делтата на Дунав: какви последици има удълбаването на дъното - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Споразумението за износ на зърно между Украйна и Русия беше удължено. Киев засега ще може да продължи да изнася своето жито през Черно море. Колко дълго - все още не е ясно. Русия настояваше за 60 дни, Украйна - за 120. Едно е сигурно: алтернативните маршрути за експорт на украинско зърно са много важни. През първите пет месеца на войната товарните кораби са изнесли повече от четири милиона тона зърно от страната през пристанищата на Украйна по Дунав.

Защо поведението на Киев възмути Букурещ?

Транспортирането на житото през Дунав звучи като перфектно решение. Но един актуален спор демонстрира проблемите. През февруари 2023 година украинското министерство на инфраструктурата обяви, че е увеличило от 3,9 на 6,5 метра дълбочината на устие Бистрое при Дунавско-Черноморския канал. Именно по този канал преминава границата и между Румъния и Украйна. Каналът преминава през територията на Дунавския биосферен резерват.

Румъния е възмутена, защото твърди, че увеличаването на дълбочината не е било договорено. Възмущението произлиза и от факта, че драгирането на реките може да има значителни последици за растенията, животните и цялата екосистема.

Риск за биосистемите и опасности за хората, които живеят наблизо

В течащите води съществува фино равновесие, благодарение на което най-разнообразни животински и растителни видове могат да живеят заедно. Увеличаването на дълбочината се отразява сериозно на това биопространство. В плитките води растат водорасли и произвеждат кислород. Драгирането обаче създава по-дълбоки речни зони. Водораслите там умират, тъй като до тях не достига достатъчно светлина. С други думи: зоните, в които се произвежда кислород, стават по-малко, а тези, в които се консумира кислород, стават повече. По този начин в реката се образуват така наречените кислородни дупки, които са опасни за рибите. “Такива зони на смъртта образуват непреодолими препятствия за мигриращите риби като морска пъстърва, сьомга и речна минога по пътя им към местата за хвърляне на хайвер”, се казва в статия на WWF за удълбаването на дъното на река Елба през лятото на 2020 г.

Освен това нивото на подпочвените води се понижава, което има редица последици. “Скоростта на течението се увеличава, водата се оттича по-бързо, а влиянието върху речното корито, което е важно място за размножаването на микроорганизми, е опустошително”, казва експертът от WWF Беатрис Клаус пред медийната група „Редакционна мрежа Германия“ (RND). Повишената скорост на течението прави бреговете по-нестабилни. Това може да бъде опасно за хората, живеещи покрай водните басейни. По време на наводнение например бреговете се свличат по-бързо.

За Украйна увеличаването на дълбочината е от голямо значение

Устието на Дунав е втората по големина речна делта в Европа след делтата на Волга. Районът, в който Дунав се влива в Черно море, обхваща около 5800 кв. км, от които 72% са защитени. В делтата на Дунав са разположени обширни тръстикови площи, тръстикови острови, странични ръкави и езера, които са дом на голям брой животински видове.

Природозащитници се опасяват, че увеличаването на дълбочината на канала ще понижи нивото на водата в цялата речна делта, което ще застраши животните и растенията. Подобни действия “в сърцето на украинската делта на Дунав, която е биосферен резерват, ще застраши екологично чувствителна зона, защитена от няколко международни споразумения”, казва експертката от WWF Ирене Луциус в интервю за “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”.

От началото на войната в Украйна река Дунав се превърна в още по-важен коридор за транспортиране на украинско зърно. От март 2022 г. насам товарооборотът на украинските дунавски пристанища се е увеличил три пъти, съобщават от Министерството на инфраструктурата пред ДПА. От изнесените 17 милиона тона 11 милиона са хранителни продукти. За преминаването на тежкотоварните кораби, пренасящи подобни количества храни, реката трябва да има определена дълбочина - затова и драгирането на канала е толкова важно за Украйна.

Автор: Карла Блайкер


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 25 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Теле

    8 9 Отговор
    Да се давят там швабите
  • 2 Калпазанин

    22 1 Отговор
    Като не им отърва да не изнасят, или през Босфора само да не кажат сега искаме и Дунав
  • 3 Дабе

    23 4 Отговор
    Украинско зърно с обеднен уран
  • 4 Буха ха

    8 4 Отговор
    Същият ефект като удълбаването на гъ... ти
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Не разбирам

    8 18 Отговор
    Черно море руско ли е ? Да не вземат да ни искат да им плащаме, за да си ходим на плаж !!
  • 7 Само Забравя Автора да каже, че това

    20 6 Отговор
    Украинско пристанище на Дунав е Молдовско, разменено на Бартер земя в Пристанището на Джурджулещ, най Южната точка на Молдова и Земя на Украйна, в Одеска област! От това, пристанище Украйна извози 2022год между 15-20 мил тона зърно основно на САЩ!! Има още интереси на друга, държава, в Това Одълбочаване на Канала!! Това за Жабетата, водораслите и Камъша е Бла Бла!! Трябва да, могат да, влизат по голями презокянски кораби, натоварили зърно за САЩ!! ЗЪРНО ОТ Украйна! 95 %отива в САЩ! Бедните и гладните ще го копуват после от САЩ!

    Коментиран от #12

  • 8 Ццц

    16 5 Отговор
    Ако перифразираме израз от "Моята борба", нещата ще звучат така: "Има ли по света мръсно дело, в което в крайна сметка да не е замесен американец?"

    Коментиран от #13

  • 9 Урюрвкос

    10 0 Отговор
    Жак Ив Кусто беше направил филм за р. Дунав и накрая човека каза това е мръсния канал на Европа.
  • 10 Петричката леля

    6 2 Отговор
    Еми изнасяйте за Евразия и няма да съсипвате Европа! Мислите ли, че тия които храните, много им пука за вас и Европа?!
  • 11 ЧЕРНО МОРЕ Е АМЕРИКАНСКО И ТОЛКОЗ !!

    4 4 Отговор
    ...........................................................................................
  • 12 Калпазанин

    7 1 Отговор

    До коментар #7 от "Само Забравя Автора да каже, че това":

    По точно във фащ ще ядът укрси ско и бугарско, а бедните ше идва отровно гмо включително и за нас
  • 13 гост

    1 7 Отговор

    До коментар #8 от "Ццц":

    Ако перифразираме учебника по психопатии , " има ли по света простотия и тъпотия , в която да не е замесен русофил или идола му фашистка Раша ? "
  • 14 Бивш левскар

    5 2 Отговор
    Укрите нямат нищо общо с хората. Факт.