8 Декември, 2013 13:40 1 980 0

Проф. Михаил Константинов: Власт се сменя с бюлетини или с калашници

  • проф. михаил константинов-
  • изборен кодекс-
  • парламентът-
  • партии-
  • бариера-
  • независими кандидати-
  • преференциалния вот

За страна от ЕС вторият вариант е немислим, коментира бившият зам.-председател на ЦИК

Проф. Михаил Константинов: Власт се сменя с бюлетини или с калашници - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Който си мисли, че новият Изборен кодекс ще промени българската политическа система, той се лъже, предупреди в студиото на бТВ математикът и бивш член на ЦИК проф. Михаил Константинов, според когото „и старият кодекс си е много хубав”.

„Статуквото ще се възпроизведе не заради кодекса, а заради това, което се предлага на политическия пазар”, коментира проф. Константинов, който смята, че политическата промяна може да дойде само от избирателите и тяхната взискателност към избраниците.„Българинът трябва да се научи, че ако не гласува, ще получи това. Българинът трябва да се научи да бъде активен, за да промени собствения си живот”, категоричен бе проф. Константинов.

Той обясни незначителната вероятност малки партии да влязат в парламента не с бариерата от 4%, която според него е важен параметър и е пропорционален, а с това, че „всички пасат на едно и също електорално поле”. „Ако пуснете 50 малки партии и още 100 независими кандидати в полето на 500 000 души извън електората на големите партии, няма как някой да влезе в Народното събрание”, обясни математикът.

Той определи като разумно предложението на БСП за намаляване на прага на преференциалното гласуване от 15% в момента на 7%, но изрази убеденост, че коалиционният партньор ДПС никога няма да се съгласи. В същото време левицата няма да се съгласи с предложената от ДПС отмяна на принципа за уседналост. „Кой ще надделее, е политика на компромиси, но накрая ще има стискане на ръцете”, увери Михаил Константинов. Той прогнозира, че бариерата за преференциалния вот ще бъде свалена на 8-10%, но, по думите му, опитът показва, че бариера над 5% не действа.

Изборен туризъм и търговия с вот

Проф. Константинов изрази скептицизъм, че новият Изборен кодекс ще реши проблемите с търговията с гласове и изборния туризъм. Той обясни, че и в настоящия кодекс са предвидени сериозни наказания, но престъпления продължават да се извършват. По думите му, търговия ще има, докато „има кой да продаде гласа си”.

„Власт се сменя с бюлетини и с калашници. Една членка на ЕС не може да мисли за втория вариант”, категоричен беше професорът. По думите му, протестите не получават широка подкрепа, защото „искат само първа стъпка”.

Според него е необходим сценарият от 1997 г. – „да знаем, като махаме тия, кои ще сложим после”. „Тук е такава зверска липса на алтернатива, че сегашното мнозинство със сигурност ще се върне”, прогнозира той.

Велико народно събрание

Михаил Константинов обясни, че в България е необходимо свикването на Велико народно събрание с една единствена цел – да унищожи само себе си като институция. Професорът припомни, че ВНС е въведено като институция на Кръглата маса през 1990 г., а „сега само се чудим как да го махнем“.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА