30 Май, 2024 13:00 2 607 3

Н.Пр. Абдулрахман Ахмед Алджабер пред ФАКТИ: ОАЕ показа на света нов тип дипломация, която е „хуманитарна дипломация“

  • обединени арабски емирства-
  • дипломация-
  • оае-
  • посланик-
  • н.пр. абдулрахман ахмед алджабер

ОАЕ се стремят да установят концепцията за хуманитарна дипломация, която се фокусира върху приоритетни области, които включват борбата с бедността, болести и епидемии, и грижа за майчинството и детството, пояснява Н.Пр. Абдулрахман Ахмед Алджабер, посланик на ОАЕ в Република България

Н.Пр. Абдулрахман Ахмед Алджабер пред ФАКТИ: ОАЕ показа на света нов тип дипломация, която е „хуманитарна дипломация“ - 1
Снимка: Посолство на ОАЕ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

- Ваше Превъзходителство, на 20 май връчихте акредитивните писма на Негово Превъзходителство президента Румен Радев като извънреден и пълномощен посланик на Обединените Арабски Емирства в Република България. Какво представлява Република България за Обединените Арабски Емирства?

- Първо, бих искал да изразя гордостта си от честта, оказана ми от Негово Височество шейх Мохамед бин Зайед ал Нахаян, президент на държавата, като ме избра за извънреден и пълномощен посланик на Обединените Арабски Емирства в Република България, която се счита за една от приятелските страни, която има близки отношения с Емирствата, основани на взаимно уважение и съвместна работа за постигане на общи интереси.

Обединените Арабски Емирства оценяват активната роля на Република България чрез активното ѝ членство в Европейския съюз и Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) за приноса за постигане на стабилност в региона на Югоизточна Европа, Балканския регион и Черно море регион, което му придава специален регионален и европейски статут.

- Как оценявате днес състоянието на двустранните отношения между Обединените Арабски Емирства и Република България?

- Имам удоволствието да похваля тесните двустранни отношения между нашите две страни и постоянния им стремеж за засилване на сътрудничеството във всички политически, икономически, културни и инвестиционни области, тъй като отношенията днес са свидетели на задълбочаване на контактите и взаимните посещения между лидерите на двете страни.

Посещението на Негово Превъзходителство президента Румен Радев в Абу Даби и срещата му с Негово Височество шейх Мохамед бин Зайед ал Нахаян, президент на държавата, през месец септември 2022 г. допринесе за откриването на нови хоризонти за сътрудничеството между двете страни, укрепване двустранни отношения и създаване на основите за съвместно сътрудничество на международната сцена.

Това посещение стана свидетел на подписването на много споразумения, най-вече споразумението за стратегическо партньорство, което издигна възможността за сътрудничество на по-ефективен етап във всички области с цел постигане на растеж и просперитет за двете приятелски страни и техните народи.

- Кои са основните теми, които поставяте в дневния си ред за подобряване и укрепване на двустранните отношения между Обединените Арабски Емирства и Република България?

- В качеството ми на посланик на Обединените Арабски Емирства в Република България виждам, че все още има много потенциал и възможности и от двете страни, които трябва да бъдат използвани за засилване на сътрудничеството между двете страни, особено в търговския, икономическия и инвестиционния сектори, като е необходимо да се активират всички подписани споразумения и да се работи за създаване на ефективни рамки за влизане в реално изпълнение на споразумението за стратегическо партньорство във всички сектори, с активизиране на взаимните посещения на високо ниво между двете страни, продължаване на политическите консултации и провеждане на първата сесия на Съвместния правителствен комитет за икономическо и техническо сътрудничество.

Съществува голям потенциал за подкрепа и активизиране на двустранното сътрудничество в областта на сигурността, отбраната, военната и съдебната сфера.

- Обединените Арабски Емирства следват паралелна политика, която им е спечелила специална оценка и уважение от всички страни по света. Какви са характеристиките на тази балансирана политика?

- Дипломацията на ОАЕ постигна широка отвореност към външния свят, което доведе до установяването на стратегически политически, икономически, търговски, културни, научни, образователни и здравни партньорства с много страни на различни континенти на света балансираната и мъдра външна политика укрепи престижната позиция на ОАЕ, която заема в регионален и международен план, и ги превърна в място на доверие като отговорна страна и подкрепяща сила за мира и стабилността, и работи, за да потвърди детерминантите на дипломацията на Емирството, което доведе до установяването на множество партньорства с много страни на различни континенти по света, поради своя характер на мир и братство и желанието му да разпространява ценностите на сътрудничеството, комуникацията и интеграция между страните и народите по света.

Следователно отношенията на Емирството със света са свидетели, ден след ден, на значително разширяване във всички области и на всички нива, по начин, който служи на най-висшите национални интереси и е в интерес на процеса на развитие у дома, извън Освен това регионалното присъствие на ОАЕ се засили в международен план и се задълбочи върху проблемите и досиетата, повдигнати в плановете на региона и света, особено с това, което отличава това. Ориентации и позиции на умереност, мъдрост и загриженост за стабилността, сигурността и развитието на света.

- Обединените Арабски Емирства се считат за отличен модел в прилагането на подхода на хуманитарната дипломация, което ги е накарало да заемат видно международно място. Какви са стълбовете на тази политика?

- Наистина има характеристики на дипломатическата политика, например публична, икономическа, културна, научна дипломация, кибер дипломация, енергетика, образование и здравна дипломация, но с Обединените Арабски Емирства светът е свидетел на друг тип дипломация, която е „хуманитарна дипломация“.

От основаването на своята федерация през 1971 г. под ръководството на покойния шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян, Бог да успокои душата му, ОАЕ се стремят да установят концепцията за хуманитарна дипломация, която се фокусира върху приоритетни области, които включват борбата с бедността, болести и епидемии, и грижа за майчинството и детството, в допълнение към секторните програми в много развиващи се страни, като например транспорт, инфраструктура, повишаване на ефективността на правителствата и овластяване на жените.

В този контекст чуждестранната помощ, предоставяна от ОАЕ, се разделя на три основни категории: помощ за развитие, хуманитарна помощ и благотворителна помощ. В същото време правителството на ОАЕ винаги работи, за да не свързва хуманитарната помощ, която предоставя, с външните политики на страните, които се възползват от нея, нито с други съображения като местоположение, раса, цвят на кожата, секта, религия и т.н., защото има за цел преди всичко да постигне хуманитарни цели, които са ограничени до... В нуждите на хората, тоест премахване на бедността и глада, и създаване на проекти за развитие за всеки, който се нуждае от тях.

Тази хуманитарна дипломация на ОАЕ представлява действителен превод на културата на толерантност и съжителство, възприета от страната. Тази дипломация също допринася за установяване на отношения със страната получател, за да си сътрудничи за постигане на целите за устойчиво развитие, потвърждавайки ангажимента на ОАЕ към своята политика за външна помощ в периода между 2022 г. и 2026 г., политика, която се фокусира върху предоставянето на подкрепа за постигане на седемнадесетте цели за устойчиво развитие, съдържащи се в Плана за устойчиво развитие до 2030 г.

Най-важните от тези цели са работа за осигуряване на чиста енергия на достъпни цени, подкрепа за качествено образование, насърчаване на добро здраве и благополучие, развитие на индустрията и иновации, осигуряване на достоен труд, растеж на икономиката, установяване на конструктивни партньорства, установяване на мир и справедливост, и да се изправи срещу изменението на климата. Хуманитарната дипломация на ОАЕ е в съответствие със стратегическото партньорство, установено с ООН чрез набор от програми и инициативи под егидата на глобална хуманитарна помощ, мир и сигурност, климат и партньорства за един по-добър свят.

Интервю на Оля Ал-Ахмед


Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 защо

    4 2 Отговор
    ни дразните.
  • 2 ха ха хааа

    0 3 Отговор
    Румбата бил - Негово Превъзходителство ... 🤭😁
  • 3 Ний ша Ва упрайм

    0 0 Отговор
    един вид "демократичен" шериат