5 Ноември, 2024 13:02 2 435 59

Огнян Минчев: Хибридната война атакува България с мита за мощта на Китай

  • огнян минчев-
  • китай-
  • русия-
  • пропаганда-
  • хибридна война

Надежда за поредното "прогресивно" ... о-о, не, вече "консервативно" човечество

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Един от големите митове на хибридната война, развихрила се в България е огромната и бързо растяща мощ - икономическа, военна и "мека сила" - на Китай, която трябва да превърне Дракона във водещата световна сила във все по-краткосрочна перспектива. Водещи пропагандисти на "Руския свят" у нас пътуваха до Китай и след завръщането си проведоха серия от рекламни публични разкази за приказната земя на Изток, оставила далеч зад гърба си "упадъчния Запад" и превърнала се в надежда на поредното "прогресивно" ... о-о, не, вече "консервативно" човечество.

Това коментира във "Фейсбук" Огнян Минчев.

Впечатляващият ръст на Китай пропагандно и причудливо се разпростира върху достойнствата на любимата им Русия, успяла напоследък да се превърне в "малкия брат" на Пекин и трескаво опитваща се да свети с отразената светлина на Дракона.

Напоследък БРИКС е паролата,

с която нашите московски хибридчици се опитват да ни уверят, че отново сме направили "погрешния избор", когато сме се присъединили към ЕС и НАТО - т.е. към общността, към която България принадлежи по право, поради своята национална идентичност, изградена от най-светлите фигури на българското Възраждане.

Видео презентацията, която поставям под този текст представлява доста изчерпателен анализ на предизвикателствата, с които се сблъсква Китай по пътя на своето развитие като световна стопанска и геополитическа сила. Никой не може да отрече феноменалния успех, реализиран от китайската държава и общество по пътя на ускорената модернизация и в превръщането на страната във водещ световен фактор. Между 1980 и 2020 г. (като груби граници) Китай максимално се възползва от процеса на глобализация, привлече гигантски инвестиции, управляваше своя стопански растеж и развитие по изключително успешен и прагматичен начин. В тази презентация се анализират факторите, които водят до намаляване на темповете на растеж в Китай през последните 6-8 години и се интерпретират политиките на Пекин начело със Си Дзинпин в опит да се компенсира и да се спре тенденцията към относителен упадък.

Китайският ръст в продължение на десетилетия се основаваше на изключителната конкурентноспособност на евтините китайски стоки на глобалния - особено на американския пазар. Огромните експортни търговски потоци бяха логичен резултат от ниската цена на китайския труд и широко отворените врати на глобалния пазар. През последните 10-15 години китайският ръст достигна до нива на значително по-високо качество и адаптация към високите технологични стандарти на най-развитите икономики, в редица отношения надмина тези стандарти, създавайки свои технологични върхове.

Този процес съвпадна с възраждането на протекционизма като кризисна политика -

както в Америка, така и във всички други големи световни пазари след структурната криза от 2008 г. Китай бе принуден да обърне посоката на своето развитие навътре към собствения си пазар и в зависимост от потенциалите на своето общество за потребление. От една страна, това доведе до невероятните мащаби на технологично инфраструктурно развитие, които наблюдаваме, а от друга - постави реални лимити на стопанския растеж в ограничителната рамка на собствения, китайския пазар.

Темповете на растеж намаляват и в резултат на сериозните демографски промени в китайското общество. Невероятният ръст на китайското стопанство след 1980 г. се дължи до голяма степен на огромния трудов потенциал на поколенията на китайските "бейби бумъри" от 50-те до 70-те години. Същевременно този огромен демографски ръст се явяваше спирачка по пътя на модернизацията, при която развитието все повече се дължи на качественото - а не количественото развитие на човешкия потенциал. Затова през 70-те години бе въведена политиката на "едно дете в семейство", чиито отложени негативни последствия трябва да плаща днес и в обозримо бъдеще китайското общество. "Бейби бумърите" днес стават пенсионери, а трудово активните поколения са все повече тези, които са продукт на политиката за едно дете. Това слага сериозен предел на потенциалите за стопански растеж.

Сами по себе си намалените темпове на растеж не са основание за катастрофични очаквания.

Съседна на Китай Япония също се намира в аналогична демографска криза и затова стопанският ѝ ръст изгуби динамиката от последната третина на 20 век. Европа е във все по-драматична демографска криза, която компенсира с интензивна имиграция - но по този начин създава още по-драматични структурни и идентичностни проблеми на своите общества. Китайската демографска стагнация е много опасна, защото тя предотвратява реализацията на основната стратегическа цел на Пекин за обществено развитие в условия на модернизация - намаляване на драматично отварящата се ножица между бедност и богатство в китайското общество. Китайският държавен капитализъм произведе нарастваща средна класа от 300 до 500 милиона души, чийто жизнен стандарт до голяма степен настига най-високите стандарти на живот в развитите страни. Но огромни маси от хора от оставащия един милиард живеят в условия на все повече отваряща се "ножица" между бедност и богатство. Всички печелят от модернизацията, но високата една трета от обществото печели несравнимо повече отколкото ниските две трети. Стопяването на пропастта между бедност и богатство е най-важната стратегия на китайската държава, от успеха на която зависи оцеляването и интегритета на огромната нация. Затова намаляващите темпове на стопански растеж са особено лоша новина за бъдещето на Китай.

Предизвикателствата на стесняващите се глобални пазари, на демографската криза и на разтварящата се ножица между бедност и богатство доведоха до дълбоки - структурни политически промени под управлението на Си Дзинпин през последните 13 години. Засилващата се авторитарна тенденция в управлението на китайското общество протича паралелно на ръста на външнополитическата агресивност на китайската държава. Тази агресивност има военнополитически измерения в широкия регионален контекст на Китай в източна Азия, където Пекин все повече се държи като регионален хегемон, изтласква съседни държави от установени граници на контрол в Южнокитайско море и в западните зони на Тихия океан, засилва репресивния натиск над Тайван, но също над Филипините, протяга амбициите си към Индокитай...

В периода на управление на председателя Си Китай рязко активира и стратегии за търговска - стопанска експанзия с дългосрочни измерения.

По отношение на западна Азия и Европа това са стратегии от типа на "Един пояс, един път". С бързи мащаби се развива колонизацията на Африка, където се прилагат методи, достойни за сравнение с най-бруталните форми на класическия колониализъм. Проникването в Латинска Америка, Централна Азия и навсякъде другаде по света също има впечатляваща скорост и измерения.

Налагането на диктатура у дома и агресивна експанзия спрямо външния свят е логична, но твърде опасна за всички останали народи стратегия за компенсиране на намаляващите темпове на растеж и модернизация. Именно заради това пропагандата за БРИКС като жизнена алтернатива на Запада, на ЕС и НАТО е очевидна пропагандна измама, предназначена за неинформирани хора. БРИКС е перспективна организация за стопанско сътрудничество, която трудно може да придобие стратегически политически характер. Китай и Индия са два колоса, чиито интереси сериозно се разминават от десетилетия - особено днес и в обозримо бъдеще - именно поради техните стратегически амбиции и противоречия. Присъединяването на Русия към един стратегически съюз с Китай (включително чрез БРИКС) поставя пред наследниците на Путин в Кремъл драматични въпроси за перспективната роля на Москва в региони, които днес са източника на огромните природни богатства на Русия, но утре могат да бъдат под контрола на Пекин - ако сегашните тенденции на стопанско, демографско и политическо развитие се запазят.

Хората, които не са заслепени от ничия пропаганда добре разбират, че светът преживява епоха на драматично бърза обществена промяна. Тази промяна изостря напреженията и кризите във всички общества. По един начин промяната се отразява и изостря вътрешните дилеми на Запада (който наистина вече не е единствения лидер на световния ред), по друг начин промяната се проявява в огромната страна - континент Китай, по трети начин - В Индия, в Африка, в Южна Америка... Силите на миналото се борят за своето оцеляване с различен успех. Русия е предприела арогантна стратегия за възраждане на своята класическа континентална империя, която е осъдена на провал - защото историята не се движи назад. Китай се бори за своето бъдеще на свръхсила, възраждайки политически и обществени форми, ограничаващи с диктатура творческия потенциал на собствената му нация. Консервативна Америка иска да се затвори в себе си по подобие на 19 век и така да се пребори с постмодерните заплахи за своята крехка (като исторически феномен) идентичност. Европа трудно се събужда от щастливия сън на своя мирен възход през втората половина на 20 и началото на 21 век и стреснато наблюдава трупащите се оловни облаци на един все по-опасен свят.

А на Балканите и в Източна Европа малки кондукаторчета - в Будапеща, в Белград, в Братислава и другаде - се опитват да продадат бъдещето

на своите страни за паница леща на Москва и на Пекин. Парите много им харесват - тези пари, които се дават под масата, с куфарчета и лично... Още повече им харесва неограничената власт на източните диктатури, коиято не изисква честни избори, гражданска свобода и публична отговорност - тъкмо наопаки. Затова те "бягат" от Европа и се подлагат в услуга на Москва и Пекин. Храни куче да те лае... Тези кондукаторчета - и мечтаещите да станат такива наоколо - биват обслужвани от хибридчиците пропагандатори, които рисуват светлото бъдеще в Евразия и в Брикс, докато техните общества наистина се развиват с подкрепата на "упадъчния Запад". Ашколсун кьопоолар!


Поставете оценка:
Оценка 3 от 60 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хибридна прасе

    67 7 Отговор
    със сметка в шекели
  • 2 К.О.Т.а.р.А.К 🐱

    16 67 Отговор
    китай е едно оризово джудже , изкарано за малко от блатата от Кисинджър

    Коментиран от #30, #44

  • 3 Край

    85 7 Отговор
    "източните диктатури, които не изисква честни избори". Само да попитам професора с неконтролираният апетит и тегло - В България има ли честни избори? А в САЩ?

    Коментиран от #41

  • 4 ЛЮПИЛНЯТА НА ШОРОШ

    84 5 Отговор
    Демби, препоръчам ти да се разходиш до Китай преди да дрънкаш тъпотии за малки пари.
  • 5 DW смърди

    58 8 Отговор
    Мит за мощта на Китай?!
    Нищо не е пред залязващата ни Европа, нъл тъй?
    Китай е само въздух под налягане, няма индустрия, няма нищо.

    Спете спокойно евро-атлантически деца. Ще постоите гладни, ще поддържаме до последно Украйна, но демокрацията ще победи!
    Вервайте ми, звездите ми говорят!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 провинциалист

    23 9 Отговор
    "към ЕС и НАТО - т.е. към общността, към която България принадлежи по право, поради своята национална идентичност, изградена от най-светлите фигури на българското Възраждане" - опа, Възраждането е белязано с желанието на страните, които сега са в ЕС и НАТО, Османската империя да се запази непокътната възможно най-дълго. Какво е това право, каква е тая идентичност? Тоя за какви ни има?
  • 8 мин-чееев

    38 8 Отговор
    не се излагай Минчев
  • 9 хихи

    36 3 Отговор
    Абе с две думи "На карпав Демократ ВълнатаМу пречи"
  • 10 Старец

    46 5 Отговор
    Тъпо, по тъпо, най тъпо, автора на тази статия.
  • 11 ТОРБАТА С ЛАЙ.......

    34 2 Отговор
    ............НАТА ПАК СЕ ВКЛЮЧИ НЕАДЕКВАТНО.............
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Тома

    23 3 Отговор
    Баба Ванга каза навремето че жълтата раса ще завладее света бе батко
  • 14 Марда

    30 0 Отговор
    И тоя бидон не вижда слона в стаята, затюхкал се за БРИКС и Китай. Боли ги фара за 6 милионна България. Ако иска народа да му е по- евтино играе в съюзи в които няма монопол на една две държави, а цената е производно на държавната политика, ресурсни възможности, пазар и потребление.

    Коментиран от #17

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Тъпо соросоидче

    23 2 Отговор
    Колегата Минчев е оставен от дедо да се моли на Яхве, за да му пусне поне малък комат маца.

    Коментиран от #25

  • 17 Пешко

    11 11 Отговор

    До коментар #14 от "Марда":

    Я да ни светнеш на какви цени Русия ни продаваше газ преди войната и на какви цени беше за други страни в ЕС. И колко е данък печалба на Лукойл годишно , по години!

    Коментиран от #48

  • 18 хе хе

    5 22 Отговор
    На глава от населението държавния дълг на Китай е по-висок от този на САЩ. Но кой ти гледа това!
  • 19 Бай Араб

    7 23 Отговор
    Моща на Китай,се заключава в заплати по 80€ на месец,хипер голям външен дълг, пълна технилогична и икономическа зависимост от САЩ.Иначе Румен Радев ходи на форуми на БРИКС и дава обещания на руснаците да отклони България от ЕС.Румен Радев ходи и в ЮАР да потвърди готовност за присъединяване към БРИКС когато руските партии в България направят коалиция

    Коментиран от #42, #49

  • 20 #идиоти вън

    22 2 Отговор
    Тоя е ял много хибридни храни!
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Име

    19 2 Отговор
    Има сведения от хора, пътували в Китай, не от платени репортажи и - си живеят съвсем прилично и евтино.

    Отделно имат невероятни постижения - магистрали, влакове, дето само може да ги сънуваме, сега навсякъде има изостанали села и места.

    Коментиран от #26

  • 23 Бай Араб

    8 8 Отговор

    До коментар #6 от "ТПК "Гумени Цървули"":

    Правилно казваш за всичко,но българите не са се борили за демокрация,затова българите не знаят цената на демокрацията .Безкръвни революции няма.В България една капка кръв не е промяна.Българите чакат тези които им подариха демокрацията,те да я устояват във времето.Едва ли не, някой друг трябва да се грижи за свободата на България и българите.Цялата история на България е пълна с предатели и родоотстъпници.
  • 24 Мите

    24 3 Отговор
    Много се развиваме с подкрепата на Запада....един завод не остана развит, а па селското стопанство направо....кърти мивки,лепи плочки!
  • 25 Морски

    2 15 Отговор

    До коментар #16 от "Тъпо соросоидче":

    Какъв "колега " си ти? Какво работиш, че да се равняваш по един професор!

    Коментиран от #27

  • 26 Бай Араб

    5 18 Отговор

    До коментар #22 от "Име":

    Обяснението е много лесно и ще се съгласиш със мен веднага.В Китай има смъртно наказание за кражби.И в България щеше да има още по хубави влакове и инфраструктура ако не се крадеше и ако Русия не спъваше развитието на България по пътя към Европа и САЩ.Реално България е една от най- богатите държави в света,а заради Русия държава ни е пред разпад.Иначе заплатата в Китай е 80€ на месец , Китай е с най-големия външен дълг и Китай е напълно икономически зависим технологично от САЩ

    Коментиран от #35

  • 27 До 1989г.

    20 1 Отговор

    До коментар #25 от "Морски":

    Огнян Минчев е редовен член на БКП,асистент в катедра ,,Научен комунизъм" на СУ ,,Климент Охридски".След политическа преориентация титлата вече е професор.
  • 28 Я пак!

    20 0 Отговор
    Минчев, не е нужно всеки ден да показваш колко си обратното на умен!Знаем го отдавна всички, така , че не се хаби!
  • 29 Китай ли?

    1 3 Отговор
    Който иска истината за Китай, да потърси в Тубата за Ordos. Или за китайските призрачни градове.
  • 30 Ти си анонимен козяшки

    7 0 Отговор

    До коментар #2 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    Укротрол пишещ във форума на факти.бг.😂😂😂
  • 31 Хапчетата

    6 0 Отговор

    До коментар #6 от "ТПК "Гумени Цървули"":

    що не си си пил днес?
  • 32 Коректор

    21 0 Отговор
    Огнян вместо да пише атлантическа досадна пропаганда, по-добре да агитира за задълбочаване на икономическите връзки на България с Китай, защото за 35 години западните колонизатори на България са инвестирали в нея почти само за търговски вериги, където подаянията от ЕС се прибират обратно пак там откъдето идват. Останлото, като енергетика и рудодобив е подарено от държавата пак на същите колонизатори, така че икономическото ни "дереже", което отдавна не може да "върже" един стабилен бюджет е "лъснало" отвсякъде, за ужас на държавите от Западните Балкани, които чакат с години приемане в ЕС и силно се надяват да не станат като нас с този ход.

    Коментиран от #57

  • 33 Абе ей...

    11 0 Отговор
    По големи хибрдчици от теб и менторите ти нема...
  • 34 Георги

    7 0 Отговор
    явно доста са ви бръкнали под гърба, че да пускате такива статии
  • 35 бокоБРАВО КИРОАЛОООХЕРКОВ Е СВОБОДЕН КОЛ

    14 0 Отговор

    До коментар #26 от "Бай Араб":

    АЛОО СЪРВУЛ 35 ГОДИНИ БЪЛГАРИЯ НЯМА НИЩО ОБЩО С РУСИЯ И БИЛА ПРЕД РАЗПАД И ФАЛИТ ....АЙДЕ СТИГА С ТЕЗИ КРАВАРСКИ ПРОСТОТИИ...ЗА КРАВАРСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ И ОКУПИРАНЕТО НА СТРАНИТЕ В СВЕТА ...ДАЖЕ АФГАНСКИТЕ КОЗАРИ НАРИТАХА АМЕРИКАНЦИТЕ И ГИ ИЗГОНИХА ....
  • 36 ИНЖ1

    4 11 Отговор
    В КНР само 12% от населението имат течаща вода(което не означава питейна).
    И само 18% имат канализация....
    Айде всички "фенове" да си представят как се живее без течаща вода и канализация!?

    Коментиран от #40

  • 37 Хахаха

    16 1 Отговор
    Китайски фирми изкупуват активите на емблемата на Германия - Мерцедес...само този факт трябва да е достатъчен на хибрида Минчев да му стане ясна мощта на Китай и упадъка на Запада:)
  • 38 Ашколсун кьопоолар!

    10 0 Отговор
    Като изчистиш помията лееща се от горната дописка, остава .... нищо:)
  • 39 дядото

    12 0 Отговор
    тези платени иди оти съвсем се оляха.те ще ми обясняват,че мощта но китай била фалшива,те платените европодлоги.пфу.
  • 40 тц тц

    12 2 Отговор

    До коментар #36 от "ИНЖ1":

    В Китай 42% от населените места имат канализация, в България са само 28%, в Китай 93% имат собствени жилища, в САЩ процентите са само 6, в Китай с една минимална заплата можеш да си купиш телевизор, хладилник и компютър, у нас можеш само да се снимаш с тях:)))
    П.П. Като си съчиняваш проценти мисли малко, няма как с канализация да са повече от тези с течаща вода:))) Например в България почти всички села имат питейна вода, но почти всички нямат канализация:)))

    Коментиран от #55, #59

  • 41 ха ха

    0 6 Отговор

    До коментар #3 от "Край":

    Епа, щото група измекяри подправят изборите, дай да ги забраним! Да си опънем очетата и да захванем да варим ориз! Верно, мноо... данказвамкакво се въди у нас, че днес е руският админ на смяна.
  • 42 Андрешко

    1 0 Отговор

    До коментар #19 от "Бай Араб":

    Мощта!!!
  • 43 ха ха

    1 4 Отговор

    До коментар #6 от "ТПК "Гумени Цървули"":

    Ровят си те в гащите и намират съсухрени плъшоци. За мозък е ясно, че нямат...
  • 44 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 45 Абориген

    13 0 Отговор
    Ама и тоя отдавна плюска американска леща, личи му отвсякъде!
  • 46 Гост

    10 0 Отговор
    Когато Китай и Индия са били процъфтяващи, американците са гонили бизони. Пуделът да обясни, защо едно време западният свят толкова е бързал да отиде на изток? Пътят на коприната знае много причини. А колко британски, испански и португалски мореплаватели дадоха животите си, за да открият по-пряк път към несметните богатства на изтока?

    Коментиран от #54

  • 47 Гост

    12 3 Отговор

    До коментар #6 от "ТПК "Гумени Цървули"":

    Нито Китай е в стагнация, нито западът вече е проспериращ. Даже напротив - китайците бълват продукция и водят икономически, докато западът почна да бълбука потъващо с намаляваща инерция. Твърде много граничен контрол се навъди напоследък, из западните страни, че да ми въртиш изтърканият остарял шлагер за икономическата стабилност на запада. Говори си, не пречиш, но няма и да промениш ходът на събитията. Довчера, отичахте прогнозите. Днес, отричате фактите. Утре, ще оправдавате последиците.
  • 48 Гост

    5 0 Отговор

    До коментар #17 от "Пешко":

    Нека аз те светна: През 2020 г цената е варирала от 44,04 лв/мвтч в началото на годината, до 18,67 лв/мвтч през Август.
    През Август 2022 е стигнала до почти 300 лв.
    Ко викаш?
  • 49 ТЪПАК

    7 2 Отговор

    До коментар #19 от "Бай Араб":

    КИТАЙ И РУСИЯ ИМАТ МИНИМАЛЕН ВЪНШЕН ДЪЛГ И ОГРОМНИ ЗЛАТНИ РЕЗЕРВИ

    Коментиран от #53

  • 50 ЗДРАСТИ ГУМЕНА КРАТУНО

    5 1 Отговор

    До коментар #6 от "ТПК "Гумени Цървули"":

    ВЯРНО Е КИТАЙ СИ ЗАТВАРЯ АВТОМОБИЛНИТЕ ЗАВОДИ И ОСВЕН ТОВА СЕ МОЛИ НА МЕЖДУНАРОДНИЯТ ВАЛУТЕН ФОНД ЗА ЗАЕМИ
    ЧУДИ СЕ КВО ДА ПРАЙ С БОРЧОВЕТЕ СИ И ПРОИЗВЕЖДА ПРЕДИМНО ПАРНИ ЛОКОМОТИВИ
    А И ОСВЕН ТОВА РЕДОВНО ПУКА ГУМЕНИ КРАТУНИ КАТО ТВОЯТА
  • 51 МИНЧЕВ ТИПИЧЕН

    11 0 Отговор
    СОРОСОИД
    С ЧЕРВЕНО МИНАЛО
    НЕ ОСОБЕННО УМЕН НО БЕЗСКРУПУЛНО ЛЪЖЕЩ
    АБЕ ДАЛИ МУ МИРИШЕ УСТАТА СЛЕД ТОЛКОВА ИЗЯДЕНИ ЛА......ИНА
  • 52 Никси

    6 1 Отговор
    не мога да разбера защо идьоти като този се опитва да промива мозъците на младите хора с тоя прогнил вече западнал запад , така ли му изнася да говори , не се ли усеща че вече запада с тия емигранти и аврикански талибани , запада свършва бавно но мъчително нещо да каже за Г-7 а за БРИКС или не му изнася за да троли с пропаганда !!!.
  • 53 Дедо Пене

    1 1 Отговор

    До коментар #49 от "ТЪПАК":

    "ОГРОМНИТЕ ЗЛСТНИ РЕЗЕРВИ НА КИТАЙ И РУСИЯ ОБЩО СА 21% ОТ РЕЗЕРВИТЕ НА САЩ И 55% ОТ ЗЛАТНИЯ РЕЗЕРВ НА ГФР!!! ТОВА Е ФАКТ, ТРОПАНЧО!!!
  • 54 Сливчооо

    3 1 Отговор

    До коментар #46 от "Гост":

    Точно тогава и Китай и Индия са били колонии на Англия!!! Много "проспериращи" колонии!
  • 55 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 56 Безпогрешен индикатор

    1 0 Отговор
    Има един безпогрешен индикатор за развиваща се икономика важал навремето са Британия,после САЩ и сега важи за Китай - това е кой държи да има свободна конкуренция и особено свободен пазар без мита. Мита винаги въвеждат държавите в слаба позиция.
  • 57 Крайно време е

    0 1 Отговор

    До коментар #32 от "Коректор":

    да се научите в България, че богати китайски инвеститори няма! В Китай в момента бушува страшна инвестиционна криза. Техния имотен балон се спука и отнесе трилиони долари с него. Банките им са затънали до шия в лоши заеми. Ако имаха толкова богати инвеститори, другаря Си нямаше да идва в Сан Франциско и да се кръсти с две ръце, че е най-големия капиталист и ще защитава Американските инвестиции в Китай с гърдите си. Никой не му повярва и се върна с празни ръце. Китай прави само и единствено стратегически инвестиции одобрени, финансирани и ръководени от държавата. Това е техния неоколониализъм. Подкупват корумпирани местни велможи. Подписват договор за милиарди за голям проект. После идват, построяват си бараки, докарват си китайски работници. Дори и храната си карат.
    Построяват, притежават и те оставят да им изплащаш непосилни заеми. Така фалира Пакистан и всичките му електростанции сега са собственост на Китай. Чрез Пакистан Китай прилага натиск върху Индия. Така стана и с Черна Гора и магистралата която Китай им построи до никъде и която струва 60% от БВП-то им и сега глупаците ще я изплащат поне 3 поколения. Такива са и всички цехове и заводи на Китай в Африка. Където негърките бачкат по 12 часа с една почивка от 5 минути за пикане и китайката ходи между редовете и ги налага с пръчка да работят по-бързо.
    Още няма държава на света която да е приела Китайска инвестиция и въобще нещо да им се е върнало. Питай и руснаците сега. И те се надяваха безкрайн

    Коментиран от #58

  • 58 Продължение

    0 1 Отговор

    До коментар #57 от "Крайно време е":

    Още няма държава на света която да е приела Китайска инвестиция и въобще нещо да им се е върнало. Питай и руснаците сега. И те се надяваха безкрайно на Китайските инвеститори но се оказа, че Китай им завладя пазара, продава им същите боклуци каквито продава и в България но на тройна цена и до сега не са инвестирали един единствен долар в Раша. Китай не е нито Америка, нито Европа. Няма да видиш да отворят кол център и да плащат на Българската рая по 4, 5 хиляди Евро заплати. Нито ще отворят сервиз на Луфтханза и ще обучават наши техници които да взимат лицензи които да важат в цял свят. Такива неща Китай не прави. Затова колкото по-далече седи от България и нашите продажни политици, толкова по-добре.
  • 59 ИНЖ1

    1 1 Отговор

    До коментар #40 от "тц тц":

    Е като е толкоз УБАВО в КНР, какво търсиш още тука????
    Ама китайците бягат към USA, а не американците към Китай!?!?!?!