Фермери и местни предприемачи са финансирали изграждането на огромна статуя на съвременен комунистически Китай Мао Дзедун, съобщи в. South China Morning Post.
Статуята на комунистическия лидер е била построена върху парцел от свободни терени в северната китайска провинция Хънан. За статуята са били похарчени 3 млн. юана ($460 000). Тя е висока 37 метра, уточнява Би Би Си.
Статуята е изработена от бетон и стомана и е покрита със златна боя. Мао Дзедун оглавява китайската комунистическа партия от 1943 г. и до своята кончина през 1976 г.
Теоретичните приноси на Мао към марксизма и ленинизма и към военната стратегия, както и политиката, провеждана от него, днес са известни с общото наименование маоизъм.
Факти.бг припомня, че първата боядисана бетонна статуя на вожд на комунистическото движение е издигната през ХХ в. в африканската държава Бенин. Тя е на Георги Димитров.
По темата работи и Венци Михайлов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Кара путкин
19:10 05.01.2016
2 FR V
Пълно е с профани които хвалят Сталин,Димитров,Путин...
Дали ще е Мао ,или някой от други комунистически б....ци е все едно.
18:52 06.01.2016