23 Юни, 2021 23:11 4 171 14

Денят, който промени Великобритания завинаги

  • великобритания-
  • брекзит-
  • борис джонсън

И вече не е изключено Обединеното кралство един ден наистина да се разпадне

Денят, който промени Великобритания завинаги - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Преди точно пет години британците гласуваха за Брекзит. "Цели семейства изведнъж се изпокараха, лично аз загубих много приятели", спомня си германската журналистка Анете Дитерт. "За една нощ Великобритания се промени."

Анете Дитерт е кореспондентка във Великобритания на германската обществено-правна телевизия АРД. Пред свои колеги тя разказва как се е променил Островът от референдума за Брекзит насам, от който изминаха точно пет години. Тя научила резултата във влака от Единбург за Лондон. Все още помни добре странната тишина във вагона, макар той да е бил пълен с пътници. "Усещането беше за вцепененост от изживян шок", казва журналистката. Още по-тихо станало, след като хората я чули да говори на немски по телефона. "Тогава една млада жена дойде при мен и разплакана ме увери, че не това е било намерението им. Каза ми колко много съжалява, че сега ще трябва да се върна в Германия."

"Please, don´t go!"

Изненадите през този първи ден след референдума продължили: когато се прибрала вкъщи, пред жилището я очаквал огромен букет с цветя и бележка върху него "Please, don't go!" (Не си отивай, моля!). И чак тогава постепенно започнало да ѝ светва, че решението от референдума ще има пряко отражение върху положението на чужденците на Острова. "За мен усещането беше сякаш над страната е надвиснала тъмна сянка", казва тя.

По-нататък Дитерт се спира на промените, предизвикани от изненадващото решение. Например дълбокото разделение, гнева на гласувалите за оставането на Великобритания в ЕС и триумфът на другите, които обаче изобщо не са били подготвени за такъв изход и не са знаели какво следва. "Цели семейства изведнъж се изпокараха, някои от съседите ми и до днес не си говорят, лично аз загубих много приятели. Просто за една нощ всичко се беше променило", спомня си германската журналистка.

Да вземем за пример трудовия пазар. "За гражданите на ЕС, които идваха при нас в кореспондентския ни пункт в Лондон, трябваше вече да изваждаме работни визи, което ненужно усложняваше и оскъпяваше всичко. Малките фирми просто вече не можеха да си го позволят", казва Дитерт.

И обратното: за британците изведнъж беше станало по-сложно да пътуват в страните от ЕС или пък да следват на континента, тъй като британското правителство прекрати също и членството си в програмата "Еразъм". Особено за младите хора това беше голям удар, казва кореспондентката на АРД. "В момента това не се забелязва много, тъй като пандемията в голяма степен притъпява проблемите. Но когато ограниченията за пътуване отпаднат, все по-силно ще започнат да се усещат последиците от раздялата, и чак тогава британците ще си дадат сметка какво означават за тях новите отношения с ЕС", казва Дитерт.

По-нататък тя се спира на проблемите, причинени от Брекзит на британската икономика. Цели промишлени отрасли се борят за оцеляването си, уверява тя, като особено тежко е положението на малките предприятия. Тя дава следния пример: преди Брекзита уверяваха рибарите, че вече няма да им се налага да делят местата за риболов с европейските рибари, но никой не им беше казал, че след излизането от ЕС на практика те вече няма да могат да продават улова си, защото цялата сложна митническа процедура оскъпява износа.

"Поне половината британци са недоволни от решението"

На въпроса доколко значими са днес гласовете на твърдите привърженици на Брекзит, германската журналистка казва, че на 31 януари, т.е. в деня на фактическия Брекзит, не е имало празненства на площада пред парламента, нито дори премиерът Борис Джонсън е сметнал за необходимо да се покаже пред вратата на "Даунинг стрийт" 10. "Повечето хора преглътнаха случилото се, но разделението в обществото си остава. Бих казала, че най-малко половината британци са недоволни от решението за напускане на Общността и последиците от него и смятам, че това ще си остане така и занапред", казва Анете Дитерт.

А относно настроенията в Шотландия и Уелс, където има силни движения за независимост, както и напрежението в Северна Ирландия, кореспондентката на АРД казва: "Брекзит задълбочи разлома, който и преди това съществуваше между четирите народа в състава на Великобритания. И вече не е изключено Обединеното кралство един ден наистина да се разпадне."


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 русенец

    30 4 Отговор
    Денят, в който започна началото на края на Великобритания. Сами си го решиха, сами си го пъхнаха!
  • 2 Сатана

    25 2 Отговор
    Голямата далавера “Брекзит”се случи не заради демокрацията а заради едни пари на стойност 8 трилиона £ заложени на къси позиции от банкерсите,които сринаха Британския паун за часове обезценявайки го с къде 25—30% .Другото са подробности.
  • 3 така така

    12 14 Отговор
    Разпада се ЕС..

    Коментиран от #5

  • 4 бъдещето

    10 11 Отговор
    на Европа е шериат забулени булки и мъже в роклички

    Коментиран от #7

  • 5 xaxaxaxa

    10 11 Отговор

    До коментар #3 от "така така":

    Кухият Ганьо както винаги бърка това което му се иска...с реалноста. Хахахахахахаахахаха!
  • 6 граф Фоско

    31 2 Отговор
    Да им се връща с Ирландия и Шотландия , заради всички територии , които откъснаха от България и ги раздадоха на други държави .
  • 7 Брендиманска

    2 2 Отговор

    До коментар #4 от "бъдещето":

    Ами като британците са извадили Еразъм трябва и да наместят на британките
  • 8 Робин Ху*

    14 2 Отговор
    Пука ми за тия колонисти от тях дойде британския щам, а сега пак от тях и индийския, ще дойде! Свобода за Шотландия и Ирландия!
  • 9 коко

    6 5 Отговор
    голям рев на немците и дойче зеле ...ами така става като се помислите за големите шефове!
  • 10 Смех

    4 5 Отговор
    И как ще се разпадне Велика Британия Шотландия е над Англия и не може да стигне до Европа освен да мине през Англия и Уелс а Северна Ирландия подръжниците на Кралицата са повече.

    Коментиран от #11

  • 11 Някой

    3 3 Отговор

    До коментар #10 от "Смех":

    Живял съм в Ирландия и Северна Ирландия. Въпреки, че са разделени "уж". Няма нищо такова. Хората са свикнали да си ходят свободно. Бизнесите между двете са обвързани. Няма абсолютно никаква граница. Дори и бариера. Просто, както се движиш по пътя. И джи пи еса ти показва, че вече си в другата държава. Северно Ирландците може и да си искат Англия и паунда. Но със сигурност не искат граница със Ирландия. И островът да бъде разделен на две. Да не говорим, че по - голямата част си е на Ирландия. И Северна ще остане едно ъгълче изолирано. А Англия е отатък водата. ;)
  • 12 Рошко

    4 8 Отговор
    Пишете пак глупости, Великобритания затова и и викат Велико Британия, не е само един остров, половин Канада и Австралия общо включващи 12 държава и сателити, и сюрия острови. Като сложите и "държавите" подлоги хемен хемен половината свят
  • 13 Рошко

    5 1 Отговор
    Не че не им го пожелавам, то на тях девиза им е разделяй и владей, затова и мразят лидери като путин и ердоган, и искат да създават кюрдистан, както създадоха армения израел и косово
  • 14 Аз Негодника

    0 0 Отговор
    КАКЪВ Е ПРОБЛЕМА...ИНДИЙЦИТЕ СА 1,5 МИЛАРДА...РАБОТНИЦИ ДА ИСКАШ...Е ИМА ЕДИН МАЛЪК ПРОБЛЕМ... СЛЕД НЯКОЕ ВРЕМЕ....МОЖЕ АНГЛИЯ ДА СТАНЕ КОЛОНИЯ НА ИНДИЯ...НЯМА ЛОШО...ТАМЪН МАЛКО ЩЕ ИМ СЕ ОПРАВИ ГЕНЕТИКА...ЧЕ С ТИЯ БЛИЗКО РОДСТВЕНИ БРАКОВЕ...СЕ ИЗРОДИХА....
Новини по държави: