Тема: Украйна

4 Май, 2022 16:35 2 021 20

Китай разширява енергийното и отбранително сътрудничество с Иран за сметка на Русия

  • китай-
  • иран-
  • русия-
  • енергия-
  • сътрудничество-
  • енергийно сътрудничество-
  • техеран-
  • вашингтон-
  • москва

Индия и Китай избраха различни стратегии в енергийното си сътрудничество с Русия. Делхи увеличи вноса на руски петрол, а Пекин, а се стреми да го намали и търси енергийна алтернатива в задълбочаване на отношенията с Иран

Китай разширява енергийното и отбранително сътрудничество с Иран за сметка на Русия - 1
Снимка: Shutterstock

Руската инвазия в Украйна оказа силно негативно влияние върху световната икономика и енергетика. Европейският съюз вече се отказа от вноса на руски въглища и предстои да обяви официално шести санкционен пакет срещу Москва, който ще включва и поетапно петролно ембарго.

На този фон двете големи развиващи се икономики и големи вносители на енергийни ресурси в Азия – Индия и Китай избраха различни стратегии в енергийното си сътрудничество с Русия. Делхи увеличи вноса на руски петрол, а Пекин, напротив, се стреми да го намали и търси енергийна алтернатива в задълбочаване на отношенията с Иран.

Още новини от Украйна

Техеран, който е твърдо решен да се обърне на Изток, за да противодейства на „унилатерализма“ на Запада, имаше повод да тържествува миналия септември, след като се присъедини към Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), ръководена от Русия и Китай. Това отвори нови възможности пред иранската търговия, а Китай е основният търговски партньор на Ислямската република със стокообмен, възлизащ на 18,9 млрд. долара (над 16 млрд. евро). Освен икономическите предимства, Иран, който от август миналата година е управляван от ултраконсервативно правителство, вижда и политическо предимство, а именно укрепване на политическите връзки с традиционните си съюзници за по-ефективно противопоставяне на западните санкции.

Сега Иран продава повече петрол на Китай, въпреки че цената на иранския петрол е по-висока от тази на руския, отбелязва в. „Уолстрийт джърнъл“. Изданието посочва, че Техеран е увеличил износа на петрол и извлича изгода от ръста на световните цени в момент, когато основният му клиент – Китай намалява вноса на „черно злато“ от Русия заради инвазията в Украйна.

Износът на петрол от Иран отива почти изцяло за Китай, с изключение на малки количества за Сирия и Венецуела, и нарасна до 870 000 барела на ден през първото тримесечие на годината, което е ръст с една трета спрямо същия период на 2021 г. Същевременно Пекин и намалил през март вноса на петрол от Русия с 14 процента, сочат данни на китайските митници.

Китай разширява енергийното и отбранително сътрудничество с Иран за сметка на Русия
Снимка: Shutterstock

Нарастването на вноса на ирански петрол от Китай демонстрира как руската инвазия в Украйна преформатира световните енергийни доставки, а страните вносители търсят алтернативи на руския петрол и газ, за да избегнат западните санкции. Международната агенция за енергетика (МАЕ) прогнозира, че в резултат на това, производството на петрол в Русия ще спадне с повече от една четвърт.

От всички страни в Персийския залив Китай е изградил най-близки икономически отношения именно с Иран, за което има множество основания. Първо, Иран със своите 83 милиона души население е най-големият пазар в Персийския залив. На второ място са геополитическите съображения, по-конкретно въведените от САЩ строги санкции срещу Техеран, които го принуждават да търси влиятелни геополитически партньори, а от друга страна елиминират конкуренцията за китайските стоки на иранския пазар. Трето, запасите от петрол и природен газ на Иран са до голяма степен слабо разработени, което отваря широки перспективи за китайско-иранско енергийно сътрудничество, при положение, че западните енергийни компании се изтеглят от Ислямската република. Четвърто, и Китай, и Иран се противопоставят на засилването на влиянието на САЩ в Персийския залив. И на последно място, но не по значение е, че Пекин и Техеран изпитват необходимост от геополитическо и стратегическо партньорство. Укрепването на отношенията на Техеран с Пекин е призвано да стане противовес срещу американските стремежи за трайно установяване в Персийския залив. Иран получи и пълната подкрепа на Китай да бъде приет за пълноправен член на ШОС.

Енергийният сектор е важна сфера, в която китайско-иранското сътрудничество се развива изключително динамично. Китайски енергийни компании модернизираха рафинерии, изграждаха тръбопроводи и извършваха инженерни дейности в Иран. Компании от Китай участват в разработването на газовото находище Южен Парс и на петролното находище Ядаваран в Ислямската република. Китайските инвестиции в енергийния сектор на Иран са посрещнати радушно от Техеран, в момент когато останалите западни енергийни компании се изтеглят или прекратяват дейността си в страната, под заплахата от американски санкции. В резултат на активното китайско-иранско сътрудничество в енергийната и отбранителната сфера, още в началото на XXI век Иран се превръща в значим доставчик на суров петрол за Китай. Двустранните китайско-ирански отношения се развиват динамично във всички сфери, което дава големи перспективи за по-нататъшно сътрудничество. В рамките на ШОС това всеобхватно сътрудничество укрепва още повече.

Китай разширява енергийното и отбранително сътрудничество с Иран за сметка на Русия
Снимка: Shutterstock

От друга страна, Русия и Иран имат припокриващи се интереси по цял спектър от въпроси, включително подкрепата за сирийския президент Башар Асад в Сирия и противопоставяне на „унилатерализма“ на САЩ. На петролния пазар обаче двете страни са конкуренти, включително на китайския пазар, защото сортовете петрол, които добиват са със сходни характеристики, които прави за рафинериите лесно взаимно да ги заменят, отбелязва в анализ „Уолстрийт джърнъл“.

Сега Иран продава повече петрол на Китай, въпреки по-високата цена на иранския петрол от руския след скока на световните цени, предизвикан от руската инвазия в Украйна. Москва прави отстъпка от 30 долара на барел от световните цени на Китай, докато Техеран само 20 долара, посочва ирански служител. Увеличението на износа повиши приходите от продажбата на петрол на Иран с 10 процента над първоначалните прогнози.

Изглежда Китай се опитва да следва предпазлива политика спрямо руската инвазия в Украйна и не очаква да бъде ударен от американските санкции срещу Техеран, защото Вашингтон е изцяло фокусиран върху Русия, смятат анализатори, цитирани от „Уолстрийт джърнъл“. Освен това Техеран използва заобикаляща санкциите тактика при износа на петрол често прехвърляйки доставките върху други кораби, за да се прикрие произхода им.

Китай засилва и отбранителното си сътрудничество с Иран, което има дългогодишни традиции. Техеран също се стреми да разшири военното си сътрудничество с Китай, заяви миналия петък иранският президент Ебрахим Раиси в разговор с китайския министър на отбраната Вей Фънхъ, който беше на посещение в Техеран, предаде Асошиейтед прес.

Според съобщенията в иранските медии Раиси е казал на китайския министър на отбраната, че Техеран разглежда връзките си с Пекин като стратегически. Иранският президент е допълнил, че по-тясното сътрудничество би послужило за противодействие на това, което той определя като "унилатерализъм" на САЩ.

„Противопоставянето на унилатерализма и създаването на ред и стабилност е възможно чрез сътрудничество на независимите сили, които споделят общи възгледи“, е казал Раиси.

Вей на свой ред е заявил, че подобряването на връзките между Иран и Китай ще създаде сигурност, „особено в сегашната критична и напрегната ситуация“.

Китайският министър на отбраната се е срещнал и с иранския си колега, генерал Мохамад Реза Ащинaи, и го е поканил да посети Китай заедно с други представители на иранската армия.

Едновременно заемайки неутрална позиция по отношение на руската инвазия в Украйна, като избягва да осъжда Русия, но и защитава „суверенитета и териториалната цялост на всички държави“, Пекин изглежда започва да води политика на дистанциране от Москва, тъй като по-тясното икономическо обвързване с Русия ще го изложи на ударите на американските санкции. Китай започва да укрепва стари съюзи и партньорства като това с Иран, за да намали рисковете за себе си от един продължителен конфликт в Украйна, предизвикващ глобални сътресения на енергийните пазари.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 15 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Тц тц

    9 5 Отговор
    Калоянчи паргов дали ги чете тия работи
  • 2 Историк

    19 10 Отговор
    Хохохо...затова в момента се строят два газопропровода и един нефтопровод към Китай...ай стига със шизофренична пропаганда-обидно е някак,все пак сме разумни хора !

    Коментиран от #12

  • 3 Защо

    23 5 Отговор
    След 24.02.2022г вноса на руски петрол в САЩ се е увеличил точно два пъти? Някой да каже, ако знае.
  • 4 НИЩО НОВО

    15 16 Отговор
    ОЧАКВАШЕ СЕ, НИЩО ЧУДНО И КИТАЙЦИТЕ ДА НАЛЕТЯТ НА РУСИЯ КАТО ГИ ВИЖДАТ КАКВА СКРЪБ Е АРМИЯТА ИМ.

    Коментиран от #5

  • 5 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    10 4 Отговор

    До коментар #4 от "НИЩО НОВО":

    БУКВАР си закупи и да ПИШЕШ грамотно ти се научи!
  • 6 Китай да прати 100 милиона армия

    7 19 Отговор
    И да превземе рашата и ше има и ресурс и територия

    Коментиран от #9, #10, #11

  • 7 Фалконети

    11 1 Отговор
    Голяма статия но заклченията не са верни . Целта е да се подпомогне Иран и да не се изнася за ЕС и щатите . СА и ОАЕ отрязаха щатите и изгониха Джонсъна . Сега СА продава нефт за юани . Иран - също . Нефта и газа са основно в държави негативно настроени към щатите и ЕС . Либия ,Сирия ,Русия ,ОАЕ ,СА, Венецуела ,Иран .....

    Целта е да ги натиснат енергийно .
    То за това писаха как ЕС се преорентира кам Нигерия ,Ангола ,Египет...
    Но Нигерия има сключен военен договор с Русия . А Египет твърдо зае страната на Русия .
  • 8 ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХ

    13 3 Отговор
    Китаеца ЯКО го набива на наглосаксонците!
  • 9 Хи хи хи

    6 1 Отговор

    До коментар #6 от "Китай да прати 100 милиона армия":

    Ама Раша имали комбайнери:))) това било проблема...
  • 10 тъй , тъй

    12 3 Отговор

    До коментар #6 от "Китай да прати 100 милиона армия":

    То Китай може и да прати армия , ама да прегази ЕС . Може да премести и половината си население в краварника .
  • 11 Ойларипи,

    11 2 Отговор

    До коментар #6 от "Китай да прати 100 милиона армия":

    да пратят сто милиона твоите господари от говедарника! Ама не им стиска щото са много смели, като теб.
  • 12 ha ha ha

    10 9 Отговор

    До коментар #2 от "Историк":

    това го строят от 15 години... и още не е построено. ако говориш за Силата на Сибир 1 и 2.
  • 13 BOB

    8 3 Отговор
    жалки мисирки така не става това са новини за вашите сороски читатели и запомнете мисирката паун не става
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Мухаа,хаа!

    5 0 Отговор
    Опитват се,да вбият клин между Дракона, Мечока и персиеца.Точно при онези,който направо умират от обич към тях.Всичко това е договорено между Дракона и Мечока.Да подпомогнат иранеца през Поднебесната.Защото ако пробват със санкции към Дракона,ще им се случи случка .Финансово цунами,което ще превърне зеленчука във вмирисана туршия.Достатъчно е да хвърлят оборските ДЦК за 1,3 трилиона на борсата,и зеленчука ще се вмирише за месец.Защо не споменават тръбопровода от руснака,през китаеца до пакитата.Огромен проект,но изпълним.Предвид желязната дисциплина,технология и безбройна работна ръка.Това,което Ес не може да построи за десетилетия,те ще го опънат до ключ,ако трябва за година.Без да внесат и един болт,тръба от никъде. Само тези две държави са над 2 милиарда население. Само тях руснака не може да захрани на 100 % със въглеводороди.Затова включиха и иранеца в схемата.Ще гледам цирк,когато Дракона си прибере световната работилница за чипове.Как ще го " санкционират" и как ще му змразяват активи.Да го нападнат пряко,е кауза пердута.Зад него е Мечока- непоклатим като скала.Добавете иранеца, сириеца, индиеца,и чичко Ким, и картината лъсва.

    Коментиран от #20

  • 18 АнтиГост

    4 7 Отговор
    Китайците научиха, че руснаците им пуснаха коронавируса и са бесни!
    Дружбата с рашките е само на думи. Индия също се отказа да купува
    руски петрол, защото е много некачествен. Слава богу Русия си заминава
    завинаги!
  • 19 НЯКОЙ

    2 5 Отговор
    Усещате ли как настъпва жълтата раса и как Русия избра неправилната посока за сътрудничество! Кой каквото сам си направи .....
  • 20 Майстор на спорта

    1 0 Отговор

    До коментар #17 от "Мухаа,хаа!":

    Съгласих се с теб само с едно не съм съгласен. "Достатъчно е да хвърлят оборските ДЦК за 1,3 трилиона на борсата,и зеленчука ще се вмирише за месец.". Това при санкции като сегашните срещу Русия е невъзможно! Те за това блокираха чуждестранните активи на Руската Централна Банка, а именно точно тези американски трежъри. Според международните правила те се съхраняват в чужди банки, които са предварително избрани. И за да не могат да ги продадат ги блокираха.(300 млрд.) Останалите руски 300 млрд. блокирани са парите от последната година за газ и нефт в ЕС, за които също се изисква да са в чужди банки по правилата им. Те са си измислили такива правила, че да могат да се защитят от тотални разпродажби.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания