Десетилетия наред в Германия властват немските автомобилни марки. С редки изключения лидери във всевъзможни класации и рейтинги са Volkswagen, BMW, Opel, Porsche, Mercedes и Audi.
Последните изследвания обаче сочат, че автомобилният патриотизъм на немците постепенно изстива. За пръв път победител в класацията на ADAC за задоволство на клиента става чужд производител. Собствениците на Volvo са най-удовлетворени от колите си, дилърската и сервизната мрежа, с което шведската марка се изкачва от седмо място миналата година до първо тази.
Второто място в т.нар. Kundenbarometer (барометър на клиента) на ADAC запазва Audi, докато BMW пада от върха директно на трета позиция. В челната десетка има 3 японски марки, а на дъното са Renault, Citroen, FIAT и Chevrolet.
"Клиентският барометър" на ADAC измерва задоволството на собствениците с мащабни анкети. Тази година проучването е проведено от агенцията Harris Interactive AG, чиито експерти са провели 20 170 допитвания до собственици на автомобили на възраст до 3.5 г. между май и юли 2014 г. За абсолютен победител тази година е обявен кросоувърът Volvo XC60.
Подробни технически данни и мнения за автомобила може да прочетете и/или напишете в автомобилната уикипедия Autodata24.com