Японската компания Toyota отново стана най-големият производител на автомобили в света. Въпреки икономическата криза, отзоваването на голама част от продукцията заради проблеми с педала на газта и още куп неприятности, японците са успели да реализират през миналата година 8.42 млн. автомобила, с 8% повече в сравнение с 2009-а.
Щатският гигант General Motors също бележи ръст в продажбите си. Американците също имаха доста неприятности, в резултат на които продадоха редица компании, но все пак през 2010-а са успели да пласират 8.39 млн. автомобила. С това постижение GM се нарежда на второ място, като бележи ръст спрямо 2009 година с 12%.
Призовата тройка се допълва от най-силния европейски производител Volkswagen. През 2010-а германците са продали 7.14 млн. коли, което е доста по-малко от постиженията на Toyota и GM, но пък за сметка на това отчитат най-голям ръст спрямо 2009 година. Той е цели 14%.
По мнението на водещи анализатори това подреждане няма да се промени и приз 2011 година. Естествено, американците се надяват да достигнат Toyota, защото разликата помежду им е много малка. Не трябва да се забравя, че GM започва да излиза от кризата, но от друга страна японците едва ли ще стоят със скръстени ръце.
Общите прогнози на PricewaterhouseCoopers за 2011 година са, че световният пазар на автомобили ще отбележи ръст с 6%. За наше съжаление той ще е за сметка на пазари като Китай, Индия и Южна Америка. Експертите разчитат и на възстановяването на пазара на леки коли в САЩ, но за Европа нищо не се споменава.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.