Отидете към основна версия

74 219 26

VW Tiguan на старо - готин немски кросоувър, но внимавайте с двигателите и скоростните кутии

  • автомобилът на старо-
  • volkswagen-
  • tiguan

Volkswagen Tiguan от първото поколение не се оборудва с атмосферни бензинови двигатели, което смятаме за минус. В същото време стотици Tiguan-и се купуват и продават на вторичния пазар. Въпреки че всички двигатели са с компресор, динамични са, но имат своите проблеми. Представяме ви кратко описание на Volkswagen Tiguan (2007–2016) с всичките му проблеми и повреди.

Като техника, комфорт и оборудване моделът се доближава до стандарта на компактен кросоувър. Каросерията не бърза да ръждясва, окачването е здраво, ергономичността е примлива, 200 мм просвет, багажникът е 470 литра, дизайнът е проверен и не старее. Тогава защо толкова внимателно трябва да се купува употребяван Tiguan?

Има известно недоверие към основни възли и агрегати на Volkswagen и те са напълно оправдани. На първо място, към роботизираните DSG скоростни кутии и към 1.4 TSI бензиновия двигател. Тези агрегати често се развалят дори преди 100 хиляди километра.

Концернът постепенно обнови както роботизираните трансмисии, така и двигателите. Но е твърде късно - версиите с модернизираните възли и агрегати идват през 2015 година, когато вече беше представено второто поколение Tiguan. Но ако изборът ви все пак е върху първия Tiguan, неизбежно ще възникне въпросът - с кой двигател да вземем?

1.4TSI (CAVA, CAXA)

Задвижването на веригата за синхронизация е слабото звено на този мотор. Разтягането на веригата е изпълнено с ускорено износване на предавките и нарушаване на обмена на газ в цилиндрите. Ако веригата прескочи със зъб, е възможно разрушаване на клапани и бутала.
Преди рестайлинга (2011 г. и по-рано), моторът се комбинира само с ръчна скоростна кутия - много надеждна и издръжлива. След рестайлинга обаче (от 2012 г. нататък) беше добавен роботът DQ250 (DSG-6) с два „мокри“ съединителя. Не е най-лошият сред роботите и със сигурност е по-добър от DQ200, но и той е по-капризен.

Първоначално предлагаха Tiguan с 1.4 във версията CAVA (150 к.с.), по-късно се присъедини CAXA (122 к.с.). И двата варианта е добре да се карат с високооктанов бензин, защото са чувствителни към стандартния А95.

От създаването си всички 1.4 двигатели от семейството EA111 имат два конструктивни проблема. Първият е, че веригата за синхронизация се разтяга твърде бързо (понякога до 60-80 хиляди км). Дори и след модернизацията проблемът не беше напълно решен.

Второто е бързото натрупване на сажди върху клапаните и буталните пръстени. Резултатът е детонация, спад на компресията, разрушаване на буталата. Заводът многократно модифицира двойката бутални пръстени, променяйки техните материали и конфигурация, но без особен успех.
.
Но е неправилно е да се смята, че двигателят е безнадежден. С редовно почистване и изключване на нискокачествено гориво, 250-280 хиляди км ще бъдат изминати без проблем.

2.0TSI (CCZC, CCZD, CAWA, CAWB)

Директно впръскване, турбина, чугунен блок. Предлага се в различни версии (170, 180, 200 к.с.). Но половината от всички автомобили на вторичния пазар са с разновидността на мотора с мощност 170 конски сили в комбинация с хидравличен автомат и задвижване на всички колела.

Роботът DQ500 е рядък, добър е, но няма смисъл да го търсим специално, тъй като има японска "картечница" AQ450 (09M) с ресурс от 250 хиляди км, известна още като Aisin TF-62SN.

Всички версии на двигателя имат общи заболявания, при 170-те конски сили те изглеждат малко по-слабо изразени, но все пак неизбежни. И тук ангренажната верига е доста слаба и може да се повреди до 100 хиляди км. Бензинът AI-95 е приемлив, но лошото качество на горивата у нас причинява детонация, а силната детонация води до повреди в буталата.

Саждите се натрупват бързо, препоръчва се да се почистват механично - измиването със специални средства не е много ефективно и помага за кратко време. Наличието на сажди води до повишен разход на масло - до 0.5 литра на 1000 км. Запалителните свещи и бобините често трябва да се сменят. Също така инжекционна помпа не се слави с голям ресурс, а е доста скъпа.

Най-надеждни са ранните поколения на мотора (до 2011 г.), като CAWA е само едно от тях. Пробег от 300 хиляди км е напълно постижим. CCZC вече е второ поколение, а обявеният от завода ресурс е по-малък - 260 хил. км. Всички версии със сигурност ще изискват редовно техническо съдействие. Но се славят с икономичност, но пък разполагат с добра динамика.

2.0 TDI (CBAB)

Най-разпространена у нас е версията със 140 конски сили. Този мотор и "приятел" с Aisin автомата, а „ръчката“ е изключително рядка, както и задвижването само към предната ос.

Чугунен блок, хидравлични компенсатори, пиезо инжектори, блок балансьори, комбинирани с маслена помпа, сложен компресор с вакуумно задвижване с променлива геометрия на лопатките, са все неща, които изискват внимание.

За турбодизел си е доста спокоен агрегат. Икономичен и тих. Изминава над 400 хиляди км. До 200 хиляди км обикновено нищо не трябва да ви притеснява. Но тъй като това е турбодизел, той изисква внимателна и скъпа поддръжка. EGR клапан, вихрови клапи, инжектори, филтър за твърди частици - всичко ще трябва да се почисти. Ангренажният ремък трябва да се смени на 100 0000 кимометра. А лошото дизелово гориво може да убие не само инжекционните помпи и дюзи, но и буталата.

Този мотор се характеризира с висок стандартен разход на масло. Половин литър на хиляда км все още не се счита за критичен, трябва да се притеснявате за консумация от литър или повече. До 2009 г. имаше проблем с износването на така наречения "къс" шестограм в маслената помпа - след това беше въведен "дълъг". Турбината е издръжлива.

На фона на бензиновите мотори този дизелов двигател изглежда повече от конкурентен. Много експерти го препоръчват при избора на употребяван Tiguan. Но тази версия е само 4х4. Като такъв Tiguan е надежден и не създава много проблеми. Друг е въпросът, че от практическа гледна точка при чисто градско шофиране задвижването на четирите колела е безполезно - само увеличава експлоатационните разходи.

Обобщение

Tiguan не е с непретенциозен двигател, така че изборът е труден. Ако имате нужда от версия с предно задвижване, тогава няма какво да избирате - заложете на 1.4 с 122 конски сили - по-малко динамика, но по-висока надеждност. Задвижването на четирите колела е препоръчително в комбинация с дизела. И още нещо. Всеки Tiguan се нуждае от промивка на всички радиатори поне веднъж на две години. Високотехнологичните единици се страхуват от прегряване. А какви екземпляри от Tiguan се предлагат у нас, можете да видите ТУК.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 25 гласа.

Свързани новини