Цената на американския лек петрол падна в понеделник с над 5% до $49,68 за барел, отбелязва Си Ен Ен.
За първи път от началото на кризата през април 2009 г.
черното злато пада под психологическата бариера от $50.
Цените на петрола се обезцениха с повече от 50% през последните месеци под натиска на различни фактори. Безпокойствата за слабото търсене, особено в Европа, Азия и Латинска Америка, са основен фактор. В същото има пренасищане на пазара, породено от бума на добива на шистов газ в САЩ. Влязохме в 2015 г., а черното злато се държи сякаш е 2014 година, обобщава Си Ен Ен.
И водещите производителки на петрол страни, водени от
Саудитска Арабия, също така не намаляват производството
на нефт, въпреки драматичния спад в цените.
Спадът в цените на петрола е добра новина за потребителите в САЩ. Те са използвали някои от тези пари да се харчат по време на празниците.
Февруарските фючърси за сорта Брент отбелязаха спад от $53 за барел, което е ново 5,5 - годишно дъно.
Цената на черното злато се намира под натиск от плановете за износ от Ирак, който е вторият по големина производител в ОПЕК, коментира Блумбърг.
Но ниските цени на черното злато също предизвика хаос в икономиките на страните, които зависят от стоката, най-вече в Русия.
Има опасения, също така, че постоянно по-ниски цени може да доведе до забавяне на добива на шистов газ в Съединените щати.
Някои експерти твърдят, че $30 за петрол са възможни.
Специалисти по енергетика смятат, че $58 за барел са прагът за шистовата революция в Америка. Под тази бариера това би могло да означава големи съкращения в една индустрия, която разкри много работни места през последните няколко години. Вече има няколко хиляди съкращения на работни места, обявени, включително и от Halliburton (HAL).
Инвеститорите също отглеждат по-нервни заради това, което може да означава, спадът в цените на петрола за глобалната икономика.