Ръководителят на Организацията на страните - износителки на петрол (ОПЕК) намекна, че не трябва да се очаква намеса за спиране на падащите цени на петрола, предаде Би Би Си.
„Решението е взето. Нещата ще бъдат оставени без промяна“, заяви на пресконференция в Дубай генералният секретар на ОПЕК Абдула Салем ал Бадри.
В петък сортът Брент падна до $61,46 за барел, което е най-ниската цена от 2009 г.
ОПЕК няма да намалява квотите на добив дори и при нива от $40 за барел,
заяви министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил ал Мазруи. Арабските емирати не играят определяща роля в картела, но такива изказвания могат да доведат до бъдещо падане на цените, смятат експертите.
„Ние няма да променяме нашата позиция дори и до спад на цените до $60 или $40 за барел“, заяви пред агенция Блумбърг Ал Мазруи. Така той отговори на искането на Венецуела за извънредна среща на картела.
„Няма причини за такова драматично падане на цената“, добави от Дубай Абдула Салем ал Бадри. Той заяви, че ОПЕК преценява ситуацията, за да определи какви са истинските причини за спада в цените на петрола.
Това са първите коментари на Ал Бадри от срещата миналия месец на ОПЕК във Виена, където беше решено да се оставят квотите на добив без промяна.
Генералният секретар посочи, че това решение не е било насочено към някой участник от картела.
„Някой хора казват, че това решение е срещу САЩ и шистовия петрол.
Това е напълно неправилно. Други посочват, че това е насочено срещу Иран или Русия. Това е също неправилно“ отбеляза Ал Бадри.
Цената на сорта Брент падна с 50% от юни на фона на вялото търсене в световен мащаб и нарасналото производство в САЩ.
От своя страна Международната агенция по енергетика прогнозира още по-ниски цени заради по-слабото търсене и по-големите доставки през следващата 2015 година.
„Пазарът е длъжен сам да се регулира“, смята Ал Мазруи. Според него, е нужно да се изчака поне тримесечие, преди да се разглежда необходимостта от спешни мерки от ОПЕК.
Колкото повече поевтинява петролът толкова по-силно ще бъде противостоянието между членовете на ОПЕК, отбелязва анализаторът от Sberbank CIB Валерий Нестеров. Венецуела и африканските страни искат за намаляване на добива, но
първа цигулка в картела играе Саудитска Арабия, а ОАЕ е втора,
смята Нестеров. Разговорите за нежеланието да се съкращава добива дори и при $40 за барел, анализаторът го оценява като опит да се оправдаят отстъпките, които страните - производителки дават на купувачите, за да запасят своя дял от пазара.
Ако $40 за барел се установи за продължително време, то това ще означава срив за нефтения отрасъл. Дори и при $70 пуснатите наскоро проекти ще продължат да работят по инерция, но това няма да е задълго, уверен е Нестеров. Много компании вече заявиха, че свиват своите капиталовложения през 2015 г. , сред тях са ЛУКОЙЛ и ConocoPhillips.
Естествено държавите, които купуват нефт интензивно, като
Германия, печелят от обстоятелствата.
Ежегодно за горива се изразходват 90 милиарда евро - но не и през 2014 г., отбелязва Дойче веле.
При това слабото евро пречи да се направят още по-големи икономии, тъй като нефтът трябва да се плаща в долари. Същевременно обаче сегашният обменен курс допринася за успеха на германските и на европейските износители и стимулира конюнктурата. Хората просто имат повече пари, които да изразходват за други цели, вместо да ги оставят на бензиностанциите или да ги дават за газ.
В страните - производителки всичко е по-различно:
в Русия отдавна цари тревога,
макар Кремъл да си дава вид, че държи положението под контрол. Комбинацията от срива в цените на нефта и наложените от Европейския съюз санкции представлява доста опасен коктейл за владетелите в Москва. Руски експерти посочват, че себестойността на добития нефт е около $4-$8 за барел, а останалото са данъци и акцизи, прибирани от федералния бюджет. Дори и при нива от $100 за барел Кремъл трудно връзваше бюджета. Евтиният петрол дори погреба мегаломанския проект „Южен поток“, писа Факти.бг.
Във Венецуела също са изпълнени с опасения: там, където бензинът е почти без пари, а държавният бюджет се крепи почти изцяло от приходите от износ на нефт, ниските цени са направо проклятие.
По-рано, когато
старите правила на играта още бяха в сила,
при подобна ситуация би се намесил нефтеният картел ОПЕК, би взел решение за намаляване на добива и така би възпрял ценовия спад. Но в него не участват нито САЩ, нито Русия. А и страните -членки на ОПЕК отдавна не се придържат към договорените количества за добив. Затова и последната среща на ОПЕК през ноември се превърна във фарс. Следващата - през юни 2015 - едва ли ще изглежда по-различно - ако дотогава тази безполезна институция все още съществува.
В момента обаче потребителите на нефт трябва да са благодарни на ОПЕК за нейната недееспособност. А стимулите за конюнктурата са от такъв мащаб, какъвто нито едно правителство на света не би могло да създаде - 500 милиарда долара, заключава Дойче веле.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дошo
09:25 15.12.2014
2 mediator37
09:48 15.12.2014
3 Естребовски
10:00 15.12.2014
4 европеец
Коментиран от #8, #26
10:39 15.12.2014
5 спорт
11:25 15.12.2014
6 Киро
Много за голям се помисли този, а иконимиката му, крепяща се на петрол и газ (африканско - арабски тип), вече е по-малка от "фалирала" Испания!
Сега, като стане рубличката 100 за долар, така ще се изпонасе.ат другарите, че ще замирише навсякъде!
Ама така е - като те управлява комплексирано джудже кагебист - народът страда.
11:44 15.12.2014
7 Киро
==========
Ахахаха, някакъв трол с опорни точки!
Нямало лошо, че рублата паднала и петролът паднал....няма, само дето заплатите на населението са в рубли, няма внос (нито собствено производство) на редица храни, колбасите и редица други храни поскъпнали с 30% за последния месец - ама иначе всичко е наред, даже било хубаво...
Ша мъ разплачеш бе, трол!
Коментиран от #9
11:48 15.12.2014
8 селянин
До коментар #4 от "европеец":
И да им го говориш на промитите панелни мозъци няма смисъл. Цялата работа с петрола не е само да се стресира Русия, но и да се задържи статуквото на петрола като световно гориво и да се парират опитите да се ползват други технологии свободни от петрол. Такива сривове вече имало няколко пъти в историята. Ще по охкат малко всички, ще забравят за електрическите коли и соларни системи и хоп за 4-5 години цените пак ще си станат почти старите. И пак всичко отначало за следващите 15-20 години разтеж. Сега малко падение, само да не почнат да падат и заплатите че видите ли има дефлация.Кой ял, ял, сега се меси новата баница.
11:54 15.12.2014
9 европеец
До коментар #7 от "Киро":
ахахахха трол! ти май си прекалил в БТВ-то, а? отиди в Русия и виж "няма внос (нито собствено производство) на редица храни, колбасите и редица други храни поскъпнали с 30% за последния месец", умнико! Магазините както си бяха пълни със стоки, така и си останаха, цените са почти същите - някои се качват, ама това е нормално за Русия - се пак и заплатите им редовно се качват. Собствено производство има на всичко, дори "чуждестраните" стоки отдавна се произвеждат в Русия - резултат от политиката на Путин: искаш да печелиш от руския пазар? тогава произвеждай стоката в Русия! Иначе плащай безбожни мита и конкуренцията ще те смачка!Умнико, петрола се продава в ДОЛАРИ, а руския бюджет е в РУБЛИ. Ако петрола е поевтинял, но курса на долар/рубла е паднал - дали ще изкарват по-малко рубли??? аман от ид...оти!!!
Отиди в Русия и виж как живеят хората там! не ми проповядвай пропогандата на БТВ - аз през месец съм в командировки в Русия
12:04 15.12.2014
10 W222
Коментиран от #33
12:18 15.12.2014
11 Киро
И виждам. Виждам, как колегите се оплакват, как цените масово са се вдигнали като пред хиперинфлация, как фирмите крият вече стоки, освен ако не платиш в долари/евро, как първите фалити вече ги удариха, щото малкото местни производители не могат да си покрият разходите и да купят нови суровини с получените от продажби рубли, защото последните месеци инфлацията е 50% и се очертава да расте безконтролно!
Заплатите им "редовно" се качват, ама в някоя от опорните точки, това ИЗОБЩО не е вярно.
Русия е смешен производител на храна, основните храни идват (идваха) от ЕС, от Беларус и тн, сега - само жалките местни производители (основно на водка и гаден салам), щото и Беларус отказа да си обезцени ваутата заради рублата, тоест и оттам стоките поскъпнаха!
Ще ядат риба с гречка и ще им пукат ушите, че друго нямат!
А ти глупостите си за бюджета на някой пенсионер бивш военен ги разправяй - те ще ти се вържат, щото бюджета е направен да се харчи - тоест се закупуват стоки и услуги с него и като има 50% инфлация това означава много по-малко закупени стоки! А със заплатите в рублички от бюджета ще се купува много по-малко!
Сега разбра ли бе, трол?
И много добре знам как живеят хората в Русия, БВП ППП на глава от населението е по-малко от една Литва например, която няма нищо.
Коментиран от #15
12:21 15.12.2014
12 mediator37
12:33 15.12.2014
13 Руснака
12:42 15.12.2014
14 Руснака
Коментиран от #16
13:04 15.12.2014
15 европеец
До коментар #11 от "Киро":
айдееее.... отново някакви прераскази на репортажи от БТВ-то! Какво е инфляция? от какво се образува? За "50%" инфляция в Русия въобще няма да те питам откъде си ги измислил, щото освен да ме излъжеш отново - друго няма да кажеш. То трябва да си бахти мал...умника да твърдиш нещо, което се проверява за 0,5 минути пред монитора, ама ти явно си точно такъв мал...умник. Къде и кога (хиляда деветстотин осемдесет и коя???) си ходил за последно в Русия също няма да те питам - щото явно лъжеш: дори човек с най-промит мозък се връща от Русия изумен от простотиите по бг-медии и реалонстта в Русия13:58 15.12.2014
16 Дошo
До коментар #14 от "Руснака":
И после какво бе?Победителите правеха Трабант и Запорожец а победените Мерцедес.Всеки победител искаше да притежава стока от Германия, Италия и да живее като победените германци.Японците след две атомни бомби са станали водеща икономика за толкова време за колкото великия съветски съюз и в частност Раша е затънала до гуша в л...на.Само умопомрачените русофилистици искат да мизерстват.Нормалните хора искат да живеят по европейски.За 25г да бяхме заживели и ние като нормалните хора ако не са тези като тебе, които само бълнуват за велика Русия, която ни скубе като кокошки и мизерстваме заради нея.13:59 15.12.2014
17 по темата
15:37 15.12.2014
18 Nissan Murano
- при 120 долара барел май месец 2014-та беше 2.55 лв. А95 --- а при 60 долара барела е 2.30 лв. А95 разреденс вода!
Максимум 2 лв. трябва да бъде вече А95!
15:46 15.12.2014
19 Румен
Коментиран от #20, #22
16:16 15.12.2014
20 Дошo
До коментар #19 от "Румен":
А така, кажи им!Ако беше друг народ там щеше да е световната супер сила, която никой не може да измести от първото място във всички сфери.Тия от векове ходят върху морета от земни блага а са супер изостанали.Коментиран от #21
16:24 15.12.2014
21 Sony
До коментар #20 от "Дошo":
Дошо , какво да ги правиш , приятел ???? Болни мозъци , казачоци ...17:11 15.12.2014
22 европеец
До коментар #19 от "Румен":
От петрола идват 27%, а не 90. Русия произвежда всичко от първа нужда, прочетете поне веднъж и млъкнете завинаги:http://sdelano-u-nas.livejournal.com/156055.html
https://ru.wikipedia.org/wiki/%CF%F0%EE%EC%FB%F8%EB%E5%ED%ED%EE%F1%F2%FC_%D0%EE%F1%F1%E8%E8
Още повече, че в момента е къде-къде по важно да търгуваш с Китай, Вьетнам и Индия, а не с ЕС и сащ. Кажете ми какво внася Русия от ЕС и сащ, което не го произвежда сама или не може да го внесе от свои съюзници?
17:14 15.12.2014
23 W222
17:30 15.12.2014
24 Владо
Търговията с Китай е нож с две остриета - Китай са им дали предварително пари за петролопровода, но са издействали такива отстъпки, че едва си покриват себестойността. Защо Роснефт според теб бърка в касата на Фонда, който е аналог на Сребърния фонд у нас? Чети малко повече, вкл. руски сайтове. Китай де факто завладява Сибир, Владивосток вече на практика е двуезичен град, надписите са на руски и на китайски. Доста руски анализатори предупреждават за това, чети малко повече
17:42 15.12.2014
25 некойси
По пътя на чисто моята си логика вероятно парите в обръщение са намалели (не само у нас а и в целия свят) и хората просто нямат покупателна способност.
Дано да не съм прав, но ако това е така значи навлизаме в още по-сериозна рецесия невиждана до сега и те първа ще има да стават доста интересни неща.
17:48 15.12.2014
26 некойси
До коментар #4 от "европеец":
виж курса на рублата спрямо $ за последните неколко месеца .... не се опитвам да взема страна, просто представям фактите ...17:53 15.12.2014
27 Турчина
Коментиран от #29
18:17 15.12.2014
28 Българин
19:04 15.12.2014
29 АЗ
До коментар #27 от "Турчина":
За тоя няма ли ДАНС. знаеш ли,че "нещастните" БЪЛГАРИ са превзели непревземаемата одринска крепост.Жалко,че бай Тошо не ви командирова всички с еднопосочен билет към Турция.Българина търпи,търпи,но до време.Някой ден ще се разлетят чалми.19:14 15.12.2014
30 кокото
19:16 15.12.2014
31 Азсъм
20:37 15.12.2014
32 kroko
22:38 15.12.2014
33 петролец
До коментар #10 от "W222":
Искам само да уточня, че освен Ромпетрол всички бензиностанций се зареждат от базите на Лукойл.22:52 15.12.2014
34 АЗ
В действителност, тази неолиберална политика, би могло да се нарече мафиократия – членовете на управляващата корпорация са свързани с престъпления: никой от тях не е спечелил честно богатствата, които притежава, богатството е в резултат на незаконната приватизация. Кръстникът от време на време извършва показни екзекуции , избирайки непокорен бизнесмен, който вече не носи пари в корпоративната касичка. Това е като мафията, но това не е съвсем мафия, защото престъпниците не нарушават закона – те са на практика закона, във цялата му грозна гъвкавост. Мафиотите получиха от квазидържавата богатството си: губернии, крепостни, парцели. Неолибералната корпорация живее според казармения произвол. Това е нонсенс, това е безпрецедентен абсурд, но това е Факт.
Пред нас е постсоциалистическа феодална система, невероятно социално образувание. Точно това обяснява и поразителният ляво-десен ефект. Собствениците на квазидържавата представляват безпрецедентен в историята на социалните науки хибрид: служители на КГБ , които са също и милиардери. Теоретично, комбинацията е невъзможна, но от гледна точка на постсоциалистическия феодализъм се оказа естествена. Желанието на днешна Русия да се върне към статуса си на империя (желаниее, което никой не крие), всъщност представлява връщане към крепостничеството. Точно така, и никак другояче, не може да управлява народа върху огромните и безплодни пространства с разрушена икономика. Любопитното е, че председателят на Конституционния съд на Русия (!) В.Зоркин заяви публично, че “крепостничеството е една от духовните основи на руския народ.” Фактът, че руският народ днес се отъждествява с държавата, а държавата се идентифицира с лидера (класическата фашистка рецепта) – означава едно нещо: завръщането на императорското поробването – това е и основната особеност на Рашизма.
Международна политика днес е конкуренция между неоколониализма и крепостничеството в битката на цивилизациите; но от цивилизационен избор тук няма и следа.
Само от обединена Европа, Европа на Емануел Кант и Алберт Швайцер, зависи – ще успее ли тя да противопостави на този делириум Европейския хуманизъм …?
Коментиран от #37
23:27 15.12.2014
35 Vasik Atanasova
ОТ 7Г ЗАРЕЖДАМ НА БЕНЗИНОСТАНЦИЯ ЕКО А СЕГА ПОСЛЕДНИТЕ 2 ПЪТИ МИ ДАВА 40% ПО ВИСОК РАЗХОД
ИМА ЛИ НЯКОЙ С ПОДОБНО МНЕНИЕ
01:54 16.12.2014
36 Vasik Atanasova
01:57 16.12.2014
37 mediator37
До коментар #34 от " АЗ":
Не съм нито русофил, нито русофоб. Но понеже пишеш, че не произвеждали руснаците почти нищо, друг пише, че не произвеждали перални и телевизори (те и швейцарците не произвеждат тостери и кафеварки, нито коли, значи са супер некадърна нация). Ще ти изброя производства на Русия представляващи висши технологии:Русия произвежда и ПРОДАВА в цял свят:
- конвенционално оръжие- като започнем с автомат Калашников (без аналог в света), минем през тежка бронетехника (танкове, БМПТ), самоходни гаубици (без аналог в света- МСТА-С), зенитни оръдейно-ракетни верижни роботи (Панцер-С, Тунгуска-М1), ракетно оръжие- всички видове (няма да изброявам, че до утре), подводници, крайцери, бойна авиация всички видове - транспортна, изтребителна, щурмова, бомбардировъчна, разузнавателна;
- космически апарати, спътници и ракети носители за тях;
- атомни реактори;
- авиационни двигатели и локомотиви. Китай, Индия, Иран и др. държави купуват хиляди авиационни двигатели от Русия, но вероятно това не го знаеш;
Пропускам производства, представляващи пак висши технологии, които Русия не продава- като например ядрено въоръжение.
Но като се замисля- прав си. Русия не произвежда перални.
Коментиран от #41, #43
05:35 16.12.2014
38 гост
07:54 16.12.2014
39 Руснака
Защо си мислите че в Америка и в ЕС всичко е розово?! Погледнете безработицата, фалити, заеми в държави като Испания, Гърция, Кипър... В Америка пък искат да се отделят някои щатове, всичко и всички са на някви заеми до живот роби. Нормално е след падането на кумунизма да се рекламира модерния свободен живот на запад и всички да искат да живеят така, но това е една красива реклама само и нищо повече! Само определени държави участващи в рекламата са добре! Америка иска да вербува колкото се може повече държави за да станат нейни роби! Наливат се милиарди долари за да се казват нещата както им е удобно! Долара се печата без никакво покритие, не се контролира от държавата! ВСИЧКО Е ЕДНА ОГРОМНА ГЛОБАЛНА ИЗМАМА ОГЛЕДАЙТЕ СЕ!!!
10:34 16.12.2014
40 старшината
11:23 16.12.2014
41 селянин
До коментар #37 от "mediator37":
Произвежда и перални и всякаква битова техника. Просто не произвежда толкова много че да залеят света и явно нямат амбиции за точно незначителни пазари като нашия. Качеството е по високо от на китайските боклуци у нас. Ама големите рабирачи у нас нямат 5лв. за билет за влака, камо ли да отидат на ескурзия в Русия и да се поразходят из магазините, а също из тяхната провинция. Гарантирам им че ще се върнат депресирани в какъв клозет живеем ние, както и други балкански държави.В големите основни градове имат супермаркети с размери на всички софийски молове и супермаркети хранителни взети заедно. Толкова сме мижави. А на върпоса защо не ходя да живеят там - е това лесен изход, ама все пак някой трябва да остане тук да се бори с преименуването на нашата териотория .
11:47 16.12.2014
42 селянин
Мисля това изяснява срещу кого реално е тая война с ниската цена на петрола и кой ще го отнесе накрая и какви фалити ще има. След това пак ше си стане 100$ барела и всичко ще са щастливи.
11:51 16.12.2014
43 йордан иванов
До коментар #37 от "mediator37":
Русняците и водка ни могат да напраят...Коментиран от #48
11:54 16.12.2014
44 Руснака
12:39 16.12.2014
45 Киро
Профил на износа на Русия:
Нефт и Газ: 85%
Други:15%
С други думи - икономика от африканско-арабски тип.
Когато цифрите говорят и троловете мълчат!
Коментиран от #46, #47
12:55 16.12.2014
46 европеец
До коментар #45 от "Киро":
тия цифри от къде ги взе? аз мога да напиша друго:Профил на износа на Русия:
джедайски мечове - 85%
друго - 15%
Ще ми повярваш ли?
13:51 16.12.2014
47 Бате Цецо
До коментар #45 от "Киро":
Я и аз да се включа в спора за експорта на Русия:As of 2012 oil and gas sector accounted for 16% of the GDP, 52% of federal budget revenues and over 70% of total exports.
и още:
Top 5 Products exported by Russia
Crude Petroleum (39%), Refined Petroleum (15%), Petroleum Gas (9.1%), Coal Briquettes (3.0%), and Semi-Finished Iron (1.5%)
http://atlas.media.mit.edu/profile/country/rus/
15:13 16.12.2014
48 Vasik Atanasova
До коментар #43 от "йордан иванов":
МНОГО СИ В ГРЕШКАРУСНАЦИТЕ МОГАТ ВСИЧКО
ТОВА СА ХОРА КОИТО СА ПРЕЖИВЕЛИ ДВЕ ВОЙНИ И СА ВИДЕЛИ МНОГО
И ИМАТ НАЙ КРАСИВИТЕ ЖЕНИ
Коментиран от #49
01:04 17.12.2014
49 Дошo
До коментар #48 от "Vasik Atanasova":
Могат всичко пък един автомобил не могат да направят.За смартфон да не говорим.И дори и LED телевизор нямат и т.н и т.н.Сигурно и собствени велосипеди нямат - БАНАНОВА ДЪРЖАВА09:01 17.12.2014