Отидете към основна версия

2 705 5

Орбан: Русия продължава Турски поток до Унгария

  • турски поток-
  • унгария-
  • орбан-
  • южен поток

На 17 февруари по време на работната визита на Путин в Будапеща беше договорено Унгария да не плаща за договорения, но неизползвания газ

Снимка: АП/БТА

Русия може да участва в строителството на продължението на „Турски поток“ чрез Гърция, Македония, Сърбия и Унгария.

Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан в интервю за в. „Комерсант“, което ще се публикува на 20 февруари.

Орбан разкрива, че по време на разговорите му с руския президент Владимир Путин в Будапеща станало ясно, че Москва е готова да участва в строителството на новото енергийно трасе, но преди това ще иска разрешение от ЕС.

По този начин „Газпром“ отново заявява желание да строи газопроводи в ЕС.

Пред в. „Комерсант“ Виктор Орбан също така изрази съжаление за спирането на „Южен поток“. "За нас, това е една тъжна история, „Южен поток“ все пак трябваше да бъде построен, но Русия спря проекта. Путин много ясно заяви пред мен, че това не е направено по искане на Москва, без значение колко е лошо за нас“, заявява пред в. „Комерсант“ Орбан.

Освен това Путин е посочил, че ще се иска позволение и от останалите страни, през които ще мине трасето. В Сърбия по примера на България беше създадена смесена компания за Южен поток, която лесно може да бъде използвана за строежа на новото трасе.

Гърция в момента изпитва трудности с обществените финанси и строежът ще даде глътка въздух за местните компании. По-тежко е положението в Македония, където икономиката буксува от година, а безработицата продължава да расте. През последните месеци Белград и Атина отправиха недвусмислени жестове на сближаване с Москва.

На 17 февруари по време на работната визита на Путин в Будапеща беше договорено Унгария да не плаща за договорения, но неизползвания газ. Сделката се оценява на 3 млрд. ползи за унгарската политика.

Анализатори припомнят, че Русия е кандидатствала пред ЕС да получи изключение за „Северен поток“ що се отнася до наземната част от тръбата на европейска територия. По този начин „Северен поток“ не е в нарушение, а в изпълнение на Третия енергиен пакет. В него са предвидени изключения от правилата за нови инвестиционни проекти.

Русия обаче не пожела да направи същото за „Южен поток“, а се опита да извива ръцете на Брюксел. Така се стигна до визитата от миналия декември в Анкара на Путин, когато той обяви, че спира „Южен поток“. Два месеца и половина по-късно в Будапеща руският президент продължи с енергийния покер, заявявайки че Кремъл е готов да пусне тръба до България, ако ЕС я плати.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини