Турция ще бъде в състояние да намали частично зависимостта си от руския газ, като се обърне към Израел. Това е възможно при нормализиране на отношенията между двете страни, обобщава „Хабертюрк”.
Анкара се надява, че до 2019 г. Израел ще доставя до 30 милиарда кубически метра годишно.
Турция и Израел са в преговори за доставка на газ чрез тръбопровод под Средиземно море.
Общата стойност на строителство се оценява на 2,5 -3 милиарда долара.
В началото на декември Турция и Азербайджан се съгласиха да се ускори изграждането на Транс-анадолския газопровод (TANAP), за да го пуснат предсрочно в експлоатация, TANAP е част от Южния газов коридор.
Той ще премине през Турция от границата с Грузия до границите с България и Гърция.
Изграждането на проекта ТАНАП ще струва 45 милиарда долара и ще доставя 16 милиарда куб. метра природен газ от азербайджанското находище „Шах Дениз 2”. Съгласно предишни споразумения, Турция ще получава по шест милиарда куб. метра природен газ, а Европа - десет милиарда годишно.
Анкара покрива от Русия почти 60% от газовите си нужди (27 млрд. куб.м годишно). С тях основно се захранва районът Мармара в Западна Турция (включващ и мегаполиса Истанбул), където се произвежда 40% от турския БВП.
В интерес на истината преговорите по изграждането на „Турски поток” буксуваха от началото на 2015 г. Основна причина беше искането на Анкара да получи отстъпки за руското синьо гориво. В края на декември министърът на енергетиката на Русия Александър Новак съобщи, че няма перспектива за рестарт на преговорите по „Турски поток“.
Турция става все по-важен разпределителен център за доставки на природен газ и петрол - най-вече благодарение на близостта си до Кавказ, Централна Азия, Близкия и Средния Изток и Европа.