Делян Пеевски имаше над 150 млн. лв. кредити при затварянето на КТБ. Когато показах начинанията му на Ахмед Доган, "усмивката му замръзна".
Това заяви в специално интервю, дадено в Сърбия на Сашо Диков за телевизия BiT, бившият мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев.
На Доган му показах списък с бизнес начинанията на неговия бизнес гуру и му замръзна усмивката. Но тогава съдбата на банката вече е била решена. Логиката на атаката срещу мен бе, че съм правел пари с подкрепата на ДПС, а не съм се отчитал. Показах конкретните печалби на Пеевски с моя помощ, казва в интервюто Василев.
Според бившия банкер никой все още не е достигнал до дъното на айсберга. Той не си представя, че Пеевски е самият център и зад него няма друг.
Василев показа и списък на немски с „изискванията“ на Пеевски (т.е. какво е трябвало да му предостави банкера, за да няма проблем банката), сред които са и някои от знаковите предприятия.
Пеевски смята, че всичко придобивано от банката, му е принадлежало, уточнява Василев.
Имало е среднощни заседания с Пеевски в следствената прокуратура, с цел да ми бъде повдигнато най-тежкото обвинение и да издадат международна заповед за ареста ми, заяви още Василев.
Той потвърди за наличието на шпицкоманда в прокуратурата, по твърденията на следователя Бойко Атанасов. Според банкера именно тя е работила и по казуса КТБ.
Василев директно обвини главния прокурор Сотир Цацаров за фалита на КТБ.
"Почти няма знаково дело след 2012 г., когато Цацаров дойде на власт, което да не е поръчково – и то от същия център, който поръча и КТБ. Прокуратурата участва в престъпно съдружие с хората, които крадат активите на КТБ“, категоричен бе Василев.
По думите му главният прокурор е бил избран с консенсус между ГЕРБ и ДПС и е зависим от волята на ДПС Делян Пеевски.
„Срещу мен и банката беше използвана цялата държавна машина, действаща като организирана престъпна група. Прокуратурата участва в престъпно съдружие с хората, които крадат активите на КТБ“, категоричен е той. По думите на Василев главният прокурор е бил избран с консенсус между ГЕРБ и ДПС и е зависим от волята на депутата от ДПС Делян Пеевски.
„От години се работи на принципа на моркова и тоягата.
За всеки значим в политиката и бизнеса има компромати, които се използват, за да го държат удобен“. Василев изброи и редица подобни случаи на „опрасквания“ – Огнян Донев и Любомир Павлов, Богомил Манчев, аферата Костинброд и Цветан Цветанов, чието обвинение по думите му също е поръчково, от същия център.
Според бившия банкер никой все още не е достигнал до дъното на айсберга. Той не си представя, че Пеевски е самият център и зад него няма друг. „Ако е така, и аз не бих си простил, и обществото не може да бъде оневинено, че го е допуснало“, каза той.
В момента бившият банкер е в процес на екстрадиция, като в сряда се очаква изслушване по делото пред сръбския съд по отношение на политическата мотивация за искането й.
По думите му неговото връщане в България е възможно или след окончателното решение на съда, което зависело от правосъдния министър на Сърбия, или ако той сам реши да се върне.
За това обаче имам определени условия – гаранции за живота на семейството ми и за справедлив съдебен процес, посочи Василев, който не вижда това да е възможно в момента.
„Прокуратурата се държи като Светата инквизиция,
в крещяща колизия с изискванията на европейското право, което спазва презумпцията за невинност“.
Василев подчерта, че не е дошъл в Сърбия да бяга от правосъдие, тъй като това обикновено се правело към съвсем други дестинации.
Аз не съм от слабо информираните хора, макар случилото се със заговора срещу банката и готвено покушение срещу мен да надхвърлиха очакванията ми, признава още Василев, като твърди, че за последното има доказателства, вкл. свидетелски показания.
На въпрос какво са си казали с Борисов при срещата им в Банкя през юни, той отговори, че са си говорили какво може да се случи, ако се срине банката. Разказа, че е
стигнал до дома на Борисов като в криминален роман
и че според него самият премиер се е страхувал да се срещне с него.
По думите му, вместо да информира прокуратурата, премиерът е заминал за САЩ и не е спазил „обещанието да спаси банката“.
Подходът на квесторите по време на специалния надзор и на синдиците е абсолютно неадекватен, те не са компетентни и са силно зависими, заяви също банкерът. Той е убеден, че целта е да се съберат минимум средства и максимално да се осребрят лицата зад атаката.
Как си мислите, че с години сме раздавали такива кредити и сме правили по 60-70 млн. лева печалби, попита още той, говорейки за работата и състоянието на банката преди краха й.
Преференциалният депозит не е бил персонифициран, а е разработен продукт на банката, който се предлага на гише, обясни още Василев.