Отидете към основна версия

15 633 7

Саудитска Арабия е изправена пред ключови реформи

  • петрол-
  • рияд-
  • саудитска арабия-
  • нефт-
  • икономика
Снимка: АП/БТА

Оставката от преди дни Али ал Наими от поста на министър на нефта на Саудитска Арабия. Той заемаше от 1995 г. поста, припомня в. „Файненшъл таймс”.

Разместванията в кабинета бяха сметнати за сигнал за предстоящи реформи, предвидени от принца – наследник Мохамед инб Салман.

Той иска да

намали зависимостта на родината си от износа на нефт

и постъпващите в хазната петродолари.

За Саудитска Арабия е изключително важно да стане независима от петрола. От лятото на 2014 година насам цената на суровия петрол се понижи от почти 100 до 35 долара за барел. А това е драматично развитие за една страна, която генерира до 80 процента от приходите си от продажбите на суров петрол. Още през 2014 година кралството отбеляза дефицит в държавния бюджет, припомня „Дойче веле”.

Хаджът - голямото поклонението в Мека - е не само благочестиво религиозно събитие, но и сериозен бизнес.

Туроператори, авиокомпании, хотели, ресторанти и комуникационни фирми печелят от милионите вярващи луди пари. През 2012 година например нощувката в обикновен хотел в близост до централната джамия е струвала 700 долара. Стаите в луксозните хотели са още по-скъпи и са резервирани за заможните мюсюлмани.

И най-обикновените сувенири са изключително скъпи, информира неотдавна Би Би Си. Дори молитвените килимчета, произведени в Китай.

Според търговската камара на кралството, през 2012 година поклонението в

 Мека е донесло на саудитската хазна 10 милиарда долара.

Но ако в крайна сметка страната успее да се реформира, ще може да отбележи двойно увеличаване на БВП, т.е. покачване от сегашните 800 милиарда до 1 600 милиарда долара.

Освен това Саудитска Арабия възнамерява да създаде инвестиционен фонд на стойност от два трилиона долара. Принц Салман заяви, че този фонд ще притежава десет процента от световната инвестиционна мощ.

Списание The Economist пише, че страната е изправена пред значителни проблеми.

Един от тях е неспособността на обществения сектор да осъществи тези амбиции. Другият проблем е властта на кралското семейство и на ултраортодоксалните духовници, които блокират реформите за привличане на инвеститори, а именно разширяването на честния сектор, прозрачността и върховенството на закона, както и заздравяване на позициите на жените, посочва изданието.

МВФ е доста по-оптимистично настроен.

От 2008 година насам Саудитска Арабия е разкрила над 2,7 милиона нови работни места, от които - един милион за граждани на Саудитска Арабия, останалите - за гастарбайтери. Повечето работни места обаче са в държавния сектор. В дългосрочна перспектива Саудитска Арабия трябва да разшири частния сектор, пишат експертите от МВФ. Фондът препоръчва реформи в образователната система, в трудовия пазар, инфраструктурата и насърчаване на малките и средни предприятия.

Консултантската фирма McKinsey посочва, че трудовият пазар ще се нуждае в бъдеще от много повече висшисти.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини